Vlákno názorů k článku Účty s nezletilci od Emanuel Dráp - Dobře, jste rychlý. Teď k věci. Někdy mám...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 11. 2001 8:09

    Emanuel Dráp (neregistrovaný)

    Dobře, jste rychlý. Teď k věci. Někdy mám pocit, že jisté bankovní produkty sahají až k "pozitivní diskriminaci" vůči jistým sociálním vrstvám. Nemám pocit, že je to správné. Student jistě může být budoucím solventním klientem, ale co ti současní klienti? To je spíše dotaz, než kritika stavu.

  • 6. 11. 2001 10:15

    Petr Zámečník (neregistrovaný)

    Máte pravdu, že zavádění zvýhodněných služeb pro studenty (a mladé obecně) je diskriminací. Důvody tohoto počínání ze strany bank jsou zřejmé. Dovolím si však s Vámi polemizovat, že se banky nestarají o své současné klienty. I o ty vedou boj s konkurencí, a pro ně zavádějí nové služby. Volí ale jinou strategii, než při "investicích do studentů". Jiná cílová skupina musí být oslovena jiným způsobem.

    (Představte si např. člověka s nadprůměrným příjmem, a zkuste jej přesvědčit, že má zůstat u Vašeho bankovního domu, protože mu vydáte elektronickou platební kartu zdarma a zdarma též povedete jeho účet. Pravděpodobně by Vám sdělil, že si slevu můžete nechat, a pořídil by si dražší platební kartu s rozšířenými službami a běžný účet, který splňuje jeho nejpřísnější požadavky, přestože za něj zaplatí několik desítek korun měsíčně. Naopak student, pro kterého je každá koruna dobrá a účet potřebuje, vaši nabídku nadšeně přijme, a možná bude spokojený s Vašimi službami či jen pohodlný a po ukončení studií za Vaše služby zaplatí.)

  • 7. 11. 2001 10:22

    Pavel (neregistrovaný)

    A jak to vidíte z právního hlediska? Máme zákon o ochraně spotřebitele, který zakazuje jakoukoli diskriminaci. Typický příklad diskriminace jsou právě dvojí ceny. Zákon ale pravděpodobně používá dvojí metr, on se totiž zřejmě navztahuje na finanční služby, tedy oblast, kde k diskriminaci dochází nejčastěji a s naprostou samozřejmostí ze strany bank. Chystá se nějaká právní úprava platná obecně?

  • 7. 11. 2001 12:10

    Petr Zámečník (neregistrovaný)

    Nejsem právník, proto neumím posoudit veškeré právní souvislosti podpory mladých. Pokusím se zajistit právní názor v co nejbližší době.

    (Jinak projevy diskriminace jsou celkem časté a často závislé na politicích, zda je budou tolerovat či dokonce podporovat. Další otázkou je, zda je diskriminace "dobrá" či "špatná", v každém případě má ekonomické opodstatnění - závislé ovšem na výběru vhodné ekonomické teorie.)

  • 7. 11. 2001 22:07

    anonymní

    panove vzpamatujte se, vzdyt to je uplne normalni cenova tvorba, to uz byste mohli napadnout prodavace listku v kine, ze Vas diskriminuje, protoze duchodci jdou za polovic....nikdo Vas k nicemu nenuti...chybi prvek nasili.....

  • 8. 11. 2001 13:48

    Petr Zámečník (neregistrovaný)

    Samozrejme ze se jedna o cenovou tvorbu. Z ekonomickeho pohledu je vse jasne, zde neni sporu. Otazkou vsak je, jakym zpusobem je v ceske legislative osetreno, zda a za jakych podminek lze diskriminovat ruzne skupiny obyvatelstva.

    Co se slev tyce, musi byt dostupne pri splneni jasne stanovenych kriterii vsem bez rozdilu. Pokud tedy vezmeme studentsky ucet, pak neni potiz, chybi-li podminka max. 26 let veku. Studentem se muze stat kazdy, kdo projevi patricne schopnosti.

    Pokud ovsem zavedeme podminku maximalniho veku, je otazka sporna. Nikdo nemuze za to, ze se narodil drive ci pozdeji, stejne jako nemuze za to, ze se narodil bily nebo cerny. Je zde omezeni pristupu ke sleve na zaklade skutecnosti, ktere obcan nemuze ovlivnit, a tudiz nektere skupiny obyvatel nemaji ke zvyhodneni pristup.

    Jina situace nastava, pokud je sleva zavisla napr. na kuponu z casopisu. Pristup k casopisu muze mit kazdy (vystupuje zde jina otazka - asymetrie informace a transakcnich nakladu - clovek se o moznosti slevy nemusi dozvedet a porizeni lokalniho casopisu z druheho konce republiky muze byt nakladna zalezitost).

    Netvrdim, ze by studenti a mladi lide nemeli byt zvyhodneni, naopak. Me znalosti ekonomie rikaji, ze je to efektivni cesta (a ze jiny ekonomicky vzdelany clovek muze mit odlisny nazor :-). Pouze pravni otazka pozitivni diskriminace mladych mi pripada zajimava a rad bych nalezl odpoved.

  • 11. 11. 2001 10:42

    Karťák (neregistrovaný)

    Další věc, kterou lze chápat jako diskriminaci je, že vám banka není povinna poskytnout službu jako takovou (například zřízení účtu, vydání platební karty, poskytnutí úvěru apod.). Banky obvykle zveřejňují své podmínky, jejich splnění však je nutné, nikoliv postačující. Také často uvádějí, že "není právní nárok na uzavření smlouvy".

    Docela by mě také zajímal právní pohled na věc, protože se obávám, že to asi je legislativně ošetřeno, že jsou v tomto poskytovatelé finančních služeb zvýhodněni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).