Hlavní navigace

Uber je nově v Ostravě a Plzni, konkuruje Boltu a Liftagu

30. 9. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Uber Technologies Inc.
Uber posledním zářijovým dnem začal poskytovat své služby v Ostravě a Plzni. Cenu srovnal s konkurencí, řidiče láká na dočasně nízké provize.

Jak server Měšec.cz zjistil a ověřil, americká společnost Uber, která v Česku své služby poskytuje přes svoji holandskou pobočku, začala 30. 9. 2021 od 10 hodin působit nově i v Ostravě a Plzni. Po Brnu a Praze tak jde celkem o 4 regiony, ve kterých oficiálně působí. Služby poskytuje i v okolí měst, akční rádius je okolo 100 km.

Uber jako zprostředkovatel taxislužby stanovuje cenu jízdného sám podle svých vlastních algoritmů, stejně postupuje i konkurenční estonský Bolt.

V Ostravě a Plzni Uber nabízí základní službu UberX. Základní ceny:

Ostrava

  • Nástup: 20 Kč
  • Minimální jízdné: 90 Kč
  • Kilometr: 23 Kč
  • Čekání: 3 Kč/min

Plzeň

  • Nástup: 25 Kč
  • Minimální jízdné: 100 Kč
  • Kilometr: 27 Kč
  • Čekání: 3 Kč/min
Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.

Cena je tak srovnatelná s konkurenčním Boltem. Maximální cena omezena není a počítá ji aplikace podle aktuální poptávky, opět stejně jako u Boltu.

Taxi vždy jen s nálepkou

Jakákoliv vozidla taxislužby musejí být povinně označena žlutou nálepkou a být v evidenci vozidel taxislužby, což lze online ověřit. Toto platí i pro vozidla jezdící „na aplikace“ Bolt, Liftago a Uber, protože to jsou regulérní taxíky (a vždy byly), i když nemají žlutou svítilnu. Provozovatelé těchto vozidel proto musejí platit výrazně dražší povinné ručení pro taxi, silniční daň a platí pro ně jen jednoletá STK.

Povinná nálepka pro vozidla taxislužby od 1. 7. 2020.
Autor: Ministerstvo dopravy České republiky

Povinná nálepka pro vozidla taxislužby od 1. 7. 2020.

Naproti tomu české Liftago má cenu stanovenou podle nabídky řidiče prostřednictvím aukce. Nejnižší cena je 17 Kč/km, nejvyšší 40 Kč, průměr zpravidla okolo 25 Kč/km. Cena však není to nejdůležitější. Vlivem stále se zvyšujících provozních nákladů ceny taxi dopravců už nejsou na nejnižší úrovni, ale naopak rostou. Důležitá je tak hlavně spolehlivost jednotlivých zprostředkovatelů.

Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.

Boj o řidiče

Uber zákazníkům nabízí akční slevu ve výši 70 % na první 2 jízdy, max. však 120 Kč. Naproti tomu řidičům, resp. provozovatelům taxislužby nabízí v Ostravě a Plzni dočasně nízkou provizi 1 % z tržby. Konkurenční Bolt má výši provize 15–25 %, Liftago 10–25 %.

V případě Boltu a Uberu je však potřeba k provizi připočíst povinně odváděné DPH ve výši 21 %, protože jde o přeshraniční daňové subjekty (Bolt je estonský, Uber holandský). Reálná odvedená provize se tak právě o DPH zvyšuje. Neplátci DPH jej musí odvést, plátci si jej naopak odečtou, ale o DPH pak mají tržbu nižší.

Standardní provize Uberu je 25 % + DPH, vyjma slev podle počtu jízd.

Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Uber je od 30. 9. 2021 nově v Ostravě a Plzni.

Výše provizí u celorepublikových zprostředkovatelů taxislužby
Společnost Sídlo Povinnost odvádět DPH z provize Výše provize z tržby Výše provize po připočtení povinného DPH (pro neplátce)
Bolt Technology OÜ Estonsko ano 15–25 % 18,15–30,25 %
Liftago, a.s. ČR ne 10–25 % 10–25 %
Uber B.V. Holandsko ano 15–25 % 18,15–30,25 %

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.