Hlavní navigace

TWITTER IPO

Lukáš Kudláček

Dnešní den je plný význačných a sledovaných zpráv. Jednou z nejsledovanějších událostí je začátek obchodování společnosti Twitter. Podle informací k 16:30 by se její otevírací cena měla vyšplhat až k 46 USD za akcii, což by znamenalo více než 80% nárůst oproti hornímu limitu upisovací ceny.

Doba čtení: 1 minuta

To lze považovat za velký úspěch. Cílové ceny od analytiků předních finančních domů mluví až o 54 USD za akcii, na kterou by se Twitter měl dostat do 1 roku od začátku obchodování. To je nárůst o více jak 100 % od upisovací hodnoty.

Další význačnou zprávou dnešního dne je nečekané snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Ta redukovala základní úrokovou sazbu z dosavadních 0,5 % na 0,25 %. Jedná se o dosud nejnižší úroveň referenčních úrokových sazeb za historii fungování ECB.

Cílem tohoto snížení je podpořit úvěrování ekonomik a dostat inflační očekávání k 2 % cíli stanovenému ECB. To výrazně podpořilo německý index DAX, který po ranním otevření na hodnotě 9.040 bodů, tedy kolem nulové změny od včerejší zavírací hodnoty, začal růst až na aktuálních 9.150 bodů, tedy +1,2 %.

Dnes také pokračuje výsledková sezóna, kdy zveřejnily výsledky společnosti Commerzbank, aktuálně po lepších výsledcích +12,3 % na hodnotě 10,47 EUR, Siemens, který po lepších číslech roste o 4,7 % na hodnotu 96,90 EUR či Continental +7 % na hodnotu 144,70 EUR. Aktuálně DAX přidává 0,5 % na hodnotu 9.083 bodů. 

Další důležitou zprávou bylo dnes zveřejnění makrodat z USA. HDP rostlo za 3Q o 2,8 % y/y, při očekávání ve výši +2 % y/y. To je velké překvapení, které bylo způsobeno hlavně zvýšenými zásobami (největší nárůsty od 1Q 2012). Naopak jen velmi mírně rostla spotřeba domácností, která je ovšem největším dílem celkového HDP USA (na celkovém HDP Spojených států amerických se podílí ze 70 %). To vyvolává riziko pro 4Q a z tohoto důvodu zřejmě také americké trhy po otevření klesají. Index S&P 500 aktuálně –0,5 %  na hodnotě 1.760 bodů a index Nasdaq aktuálně –1,2 % na hodnotě 3.885 bodů.

Vzhledem k přetrvávajícím rizikům z trhu práce a stále ne úplně přesvědčivému růstu ekonomiky USA, očekávám prodloužení QE3 až do jara 2014 a tím tedy i snížení rizika obecné korekce na trzích.

Našli jste v článku chybu?