Hlavní navigace

Tvrdá data jsou stále recesní

31. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zůstanou taková i v únoru, předstihové indikátory v Německu a „soft“ věci jako důvěra firem nebo domácností však ukazují na náznaky stabilizace situace a zlepšení před námi.

Neměníme tak náš scénář dna v 1Q13 a mírného oživení ve 2H13. Vyhlídky na zlepšení jsou rovněž jedním z důvodů, proč si nemyslíme, že by mělo dojít ke skutečným intervencím proti koruně ze strany ČNB. Koruna tak zůstane v 1H13 kolem 25,50, ČNB ji pak bude nejspíš verbálně usměrňovat v pásmu 25,3–25,7. Se zlepšenými vyhlídkami ekonomiky se pak vrátí k 25. Na výnosech pozorujeme mírný růst, tažený Německem, spread však stále zůstává hodně utažený. Stále držíme výhled mírného růstu výnosů v letošním roce, ten však bude tlumen stále silným zájmem lokálních bank.

USA

HDP za čtvrté čtvrtletí překvapilo výrazně negativně kvůli jednorázovým faktorům – prudkému poklesu výdajů .na obranu a poklesu zásob. Spotřeba domácností rostla solidně, investice se zlepšily. Letos čekáme mírně slabší tempo růstu HDP než loni kvůli negativnímu vlivu fiskální konsolidace. Výnosová křivka se posunula zřetelně nahoru. Střednědobě by tento pohyb měl pokračovat, krátkodobě je pravděpodobná spíše korekce. Dolar je pod tlakem, prostor pro jeho oslabení by se však měl blížit vyčerpání.

Účto_tip_změny21

Eurozóna

Předstihové ukazatele potvrzují oživení v Německu, nečekaně klesla nezaměstnanost. Domácnosti však přesto neutrácejí, prosincové maloobchodní tržby se propadly. Zbytek Evropy je na tom stále špatně. Banky začínají vracet prostředky z LTRO. To je jeden z důvodů růstu výnosové křivky. Čekáme jeho pokračování, ovšem pomalým tempem.

Polsko

Zlotý se dal po měsících klidu do pohybu, slabší data z reálné ekonomiky (maloobchod, průmysl, obchodní bilance) jej v druhé půli ledna poslala z klidných vod okolo 4,10 až na úroveň 4,20. Další oslabování ale nečekáme, po zasedání CB příští týden by se měla situace začít zklidňoval a zlotý by se měl začít vracet zpět ke 4,10, kde ho vidíme v polovině roku. CB s největší pravděpodobností po čtvrté v řadě sáhne ke snížení sazeb (na 3,75 %). Tady by se měla na nějakou dobu zastavit a čekat co celkový pokles sazeb o 1,0 % s ekonomikou udělá. Swapová křivka započítala větší pravděpodobnost cutu a nepatrně klesla, v nejbližších týdnech by se moc hýbat neměla. V průběhu dalšího půl roku čekáme její celkový pokles (v souvislosti s očekáváním ještě jednoho cutu)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).