Hlavní navigace

Tsiprasova hra

29. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslední červnový víkend přinesl investorům možná až nezdravě mnoho nových informací k zamyšlení.

Řecký premiér Alexis Tsipras znovu projevil své neoddiskutovatelné nadání pro drama a všechny překvapil vyhlášením celonárodního referenda na první červencovou neděli. Řeckých občanů se bude ptát, jestli chtějí nebo nechtějí přijmout návrh věřitelů na podmínky další finanční pomoci. Věřitelé zároveň avizovali, že návrh již v době referenda nemusí platit a jeho relevance je tak diskutabilní.

Překvapení investorů se promítlo do výrazně záporného vstupu evropských trhů do nového týdne. Německý index DAX se s otevřením propadl až na úroveň 11.000 bodů (-4,9 %) a umazal tak veškeré nárůsty z minulého týdne. Během dne ale negativní nálada začala slábnout a téměř polovina poklesů byla dorovnána. Evropští politici nadále říkají, že Řecko je důležité a že je ještě prostor k jednání. Bez stejné ochoty na řecké straně lze ovšem dohodu vyjednat jen stěží. Stále se však najde řada investorů včetně významných bankovních domů, kteří věří, že bankrot Řecka není nevyhnutelný. Index DAX tak hodinu před koncem obchodování ztrácí „jen“ 2,8 % a pohybuje se na úrovni 11.160 bodů.

V zámoří trhy tradičně reagují trhy výrazně klidněji. Americký index S&P 500 klesá o 0,9 % na hodnotu 2.082 bodů.                                                                                                           

Řecko bude jistě i v následujících dnech zásobovat trhy nezodpovězenými otázkami, nicméně investoři by, podle mého názoru, neměli opomíjet také příležitosti, které aktuální poklesy přinášejí.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).