Hlavní navigace

Trhy zaostřeny na Draghiho projev

3. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní obchodní den se nese ve znamení mírných růstů na hlavních akciových indexech. Makroekonomická data týkající se služeb, která na dnešek dorazila z Číny, dopadla mírně hůře.

Negativní reakci však utlumila čínská vláda, která představila fiskální balíček k podpoře ekonomického růstu. Vliv na trhy by v nejbližším období mohl mít, kromě makroekonomických dat, také start výsledkové sezóny v příštím týdnu, kdy budou firmy reportovat hospodářské výsledky za 1Q tohoto roku.

Na evropských trzích bylo od rána patrné očekávání výstupu ze zasedání ECB. Mario Draghi o nich informoval od 14:30 prostřednictvím tiskové konference. Úrokové sazby podle očekávání zůstaly beze změn. Draghi dokázal v průběhu tiskové konference trhy znervóznit, jeho rétorika nakonec vyzněla spíše pozitivně a např. index DAX na to reagoval 0,5 % růstem až nad 9.665 bodů. Dle slov guvernéra ECB se ekonomika eurozóny vyvíjí v souladu s očekáváním. Zatím tedy ECB nepřikročí k zavedení nového nástroje na její podporu. Takováto podpora ale není do budoucna vyloučena.

Index DAX se v 16:00 obchoduje na úrovni 9.665 bodů. Nejvíce dnes posilují akcie Fresenius Medical Care (+2,5 % na 52 EUR). Společnost totiž pořádá setkání s investory, na kterém byl zveřejněn ambiciózní plán budoucího růstu. Mezi další výrazně rostoucí tituly se dnes řadí Siemens, Commerzbank a Bayer, které shodně přidávají přes 1 %.  Deutsche Bank po ranním sníženém investičním doporučení od JPMorgan klesá o 0,6 % na 33 EUR. Akcie německé Lufthansy (-0,3 % na 19,7 EUR) stále ovlivňuje probíhající stávka pilotů, která by měla firmě dle CEO způsobit ztráty v desítkách milionů EUR.

Zámořské trhy po včerejším pokoření historických maxim dále mírně posilují. Index S&P 500 se okolo 16:00 obchoduje na hodnotě 1.892 bodů (+0,1 %), index Dow Jones se pohybuje na 16.586 bodech (+0,1 %) a Nasdaq na 4.281 bodech (+0,1 %).

Na komoditním trhu je dnes patrný pokles drahých kovů. Zlato upisuje 0,5 % na 1285 USD za trojskou unci a stříbro dokonce 1 % na 19,8 USD za trojskou unci.

Pražská burza těsně před zavřením obchoduje v mírném plusu a její index PX se v 16:00 pohybuje na hladině 1.018 bodů (+0,1 %). Největší pohyb zde dnes zaznamenávají akci Orco, které odepisují takřka 12 % na 17,5 CZK. Titul je pod tlakem věřitelské banky i obav o vyčlenění atraktivních aktiv a likvidace zbytku společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).