Hlavní navigace

Trhy zaostřeny na Draghiho projev

Petr Pešek

Dnešní obchodní den se nese ve znamení mírných růstů na hlavních akciových indexech. Makroekonomická data týkající se služeb, která na dnešek dorazila z Číny, dopadla mírně hůře.

Negativní reakci však utlumila čínská vláda, která představila fiskální balíček k podpoře ekonomického růstu. Vliv na trhy by v nejbližším období mohl mít, kromě makroekonomických dat, také start výsledkové sezóny v příštím týdnu, kdy budou firmy reportovat hospodářské výsledky za 1Q tohoto roku.

Na evropských trzích bylo od rána patrné očekávání výstupu ze zasedání ECB. Mario Draghi o nich informoval od 14:30 prostřednictvím tiskové konference. Úrokové sazby podle očekávání zůstaly beze změn. Draghi dokázal v průběhu tiskové konference trhy znervóznit, jeho rétorika nakonec vyzněla spíše pozitivně a např. index DAX na to reagoval 0,5 % růstem až nad 9.665 bodů. Dle slov guvernéra ECB se ekonomika eurozóny vyvíjí v souladu s očekáváním. Zatím tedy ECB nepřikročí k zavedení nového nástroje na její podporu. Takováto podpora ale není do budoucna vyloučena.

Index DAX se v 16:00 obchoduje na úrovni 9.665 bodů. Nejvíce dnes posilují akcie Fresenius Medical Care (+2,5 % na 52 EUR). Společnost totiž pořádá setkání s investory, na kterém byl zveřejněn ambiciózní plán budoucího růstu. Mezi další výrazně rostoucí tituly se dnes řadí Siemens, Commerzbank a Bayer, které shodně přidávají přes 1 %.  Deutsche Bank po ranním sníženém investičním doporučení od JPMorgan klesá o 0,6 % na 33 EUR. Akcie německé Lufthansy (-0,3 % na 19,7 EUR) stále ovlivňuje probíhající stávka pilotů, která by měla firmě dle CEO způsobit ztráty v desítkách milionů EUR.

Zámořské trhy po včerejším pokoření historických maxim dále mírně posilují. Index S&P 500 se okolo 16:00 obchoduje na hodnotě 1.892 bodů (+0,1 %), index Dow Jones se pohybuje na 16.586 bodech (+0,1 %) a Nasdaq na 4.281 bodech (+0,1 %).

Na komoditním trhu je dnes patrný pokles drahých kovů. Zlato upisuje 0,5 % na 1285 USD za trojskou unci a stříbro dokonce 1 % na 19,8 USD za trojskou unci.

Pražská burza těsně před zavřením obchoduje v mírném plusu a její index PX se v 16:00 pohybuje na hladině 1.018 bodů (+0,1 %). Největší pohyb zde dnes zaznamenávají akci Orco, které odepisují takřka 12 % na 17,5 CZK. Titul je pod tlakem věřitelské banky i obav o vyčlenění atraktivních aktiv a likvidace zbytku společnosti.

Našli jste v článku chybu?