Hlavní navigace

Trhy bojují o růstový trend

15. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Evropské trhy vpluly do nového týdne na pozitivní vlně a navázaly tak na silné růsty z pátku. Investoři tak na druhý pokus kvitují rozhodnutí Evropské centrální banky k dalšímu posílení ekonomických stimulů.

Německý index DAX hned po zahájení obchodní seance přeskočil silnou psychologickou hranici 10.000 bodů a rozšířil tak úsměvy investorů dalšími 2 %. S postupem dne však index prvotní energii lehce ztrácel a usadil se těsně pod magickou desetitisícovou hranicí. Krátce před závěrem obchodování DAX přidává 1,6 % a pohybuje se na hodnotě 9.991 bodů. Trhy v zámoří zatím na páteční nárůsty navázat nedokázaly a hodnoty si spíše drží. Index S&P 500 zaznamenává obchodování na červené nule a odepisuje 0,25 %. Usadil se však nad hranicí 2.000 bodů, což může být důležité pro setrvání v dlouhodobějším růstu.

skoleni_29_6

Růstové rally se dnes neúčastní akcie společnosti Safran – francouzského výrobce komponentů pro letecký a obranný průmysl. Společnost oznámila, že zisková marže se v příštích pěti letech moc nezmění v porovnání s rekordním rokem 2015 a jejich výhledy jsou tak na spodní straně konsenzu analytiků. Akcie reagují poklesem o 6,5 % na cenu 55,3 EUR.

Dle mého názoru lze na trhu vycítit, že se investoři skutečně snaží zachytit lana spleteného z pozitivních zpráv a nesklouznout po svahu zpátky dolů. Znatelné je to především na německém akciovém trhu, kde hranice 10.000 bodů nadále představuje skutečnou výzvu. Usilovné oddechování investorů kolem této úrovně může vytvářet v nezúčastněné mysli iluzi, že zdoláváme Mount Everest, ovšem v realitě si investorská obec udělala pouze výlet na horu Říp. Do maxim z minulého roku totiž i ze současných úrovní zbývá více než 20 % a věřím, že právě tímto směrem se vydáváme a skutečným vrcholům se alespoň přiblížíme.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).