Hlavní navigace

Trend pevně nastolen

Jakub Trubač

Začátek dnešní obchodní seance se nesl ve stejném duchu jako poslední dobou a v tomto trendu trh pokračoval i v průběhu celého dne.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký technologický index NASDAQ včera pokořil svá třináctiletá
maxima (tzv. internetová bublina) a i po zahájení obchodování v 15:30
SEČ dokázal tato maxima překonat.

Pozitivní zprávou pro evropský trh bylo ranní oznámení vytvoření vládní koalice v Německu. Dohodu mezi stranami SPD a CDU ještě musí potvrdit referendum (14. 12. 2013 - 15. 12. 2013), pokud koalici schválí, tak nová vláda bude oficiálně existovat od 17. 12. 2013. V Německu by měla být nově zavedena minimální mzda, zvýšit by se měly i penze. Jedním z hlavních bodů jejich programu bude i zavedení daně z finančních transakcí a mýtné pro zahraniční řidiče, naopak by se neměla zvyšovat daň z příjmů.

Dnešní den byl také plodný na makrodata ze zámoří, která silně (opět pozitivně) ovlivňovala odpolední obchodování. Stále se snižující počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti svědčí o zlepšujícím se trhu práce. To však může opět podpořit spekulace ohledně dřívějšího ukončení kvantitativního uvolňování. Dobře také dopadl index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (73,1 vs. 75,1) a předstihové ukazatele (0 % vs. 0,2 %).

Dobrou zprávou pro investory na pražské burze byl dnešní komentář zakladatelky hedgeového fondu Verdi Capital, Kateřiny Zychové, která říká, že ČEZ se ocitl blízko dna a očekává silnější růst. Na to konto akcie společnosti ČEZ posílily na úroveň 553,– Kč/a (+2,39 %). Stejně tak investory potěšil vývoj na akciích CETV (49,– Kč/a; +6,41 %) a Komerční banky (4.580,– Kč/a; +2,92 %).

Naopak nepříznivá situace panuje na trhu s ropou, jejíž cena se opět dostala na červnová minima. Důvodem je opět silný nárůst zásob v amerických skladištích. Příští týden bude ve Vídni schůze zemí vyvážející ropu, kde budou mimo jiné diskutovat o vývozních kvótách.