Nepřipadá mi moc výhodná. Existuje spousta jiných karet, kde poplatek za kartu neplatíte, pokud máte obrat 35000Kč + min.1% z obratu.
Že jde kartou získat až 2000Kč při 2% bonusu ?! To znamená protočit kartou za ten měsíc 100.000Kč ! Ještě že to nemá název "studentská karta" :-D
Karta Cetelem se už drží trochu více při zemi, nabízí max. 150Kč při 1,5% odměně, což je obrat 10000Kč/měsíc - to už některá rodina zvládne, ale určitě ne každá.
"Kouzlo" Citi karty je v tom SIPO. Na "zaplacení" karty stačí měsíčně protočit přes SIPO 2,5 tisíce a to není problém (jiná karta ze SIPO nevrací), spousta rodin platí za nájem, energie, telekomunikace, stavebko, penzijko, pojištění a další i několikanásobek. Vše, co je "nad" už "vydělává" a že je maximální limit až 2 tisíce? Však není nutné ho každý měsíc plně využít, ale hodí se, když si rodina koupi něco do domácnosti, dovolenou, atd. Já ho například tento měsíc překročím a hodil by se mi ještě vyšší :).
Navíc při podání žádosti o kartu přes Internet je první rok vedena zdarma a při první platbě do 1 měsíce od vydání je ještě další bonus 250 Kč (když jsem si ji nechával vydávat já, tak to ještě bylo 1000 Kč při překročení útraty 5000 Kč první měsíc)
Tak u mne to rozhodně směšná částka není :) a jak píši v článku, tak lze takto splácet i hypotéka (pokud to daná banka podporuje).
Zkrátka záleží na tom, co si na SIPO kdo dokáže "navěsit", jsou to platby, které zpravidla nelze zaplatit kartou a bonus je tak "zdarma". I kdyby to stačilo jen na zaplacení poplatku za vedení karty, tak je to oproti ostatním "vracecím" kreditkám výhoda :).
Patriku, není žádná jistota, že Citi bude to SIPO dotovat ve výhledu dalších let.. Prosímtě, u které banky si můžu navěsit na SIPO hypotéku? O žádné bance nevím :-D A ty věci, které uvádíš, že platit kartou nejdou, tak máš pouze částečnou pravdu.. Pojistky min. u Alianz platit online jdou, telekomunikace celé operátorské trojce taky zaplatíš online kartou.. Internet od UPC platím online taky.. Pravda do SVJ za služby online nezaplatím, elektřinu a plyn taky ne
Patriku, není žádná jistota, že Citi bude to SIPO dotovat ve výhledu dalších let
Pravda, ale dokud dávají, tak "....hloubý kdo nebere" :D
Prosímtě, u které banky si můžu navěsit na SIPO hypotéku?
Pokud vím, tak skoro všechny stavební spořitelny. Můžu se zeptat toho kamaráda, co takhle hypotéku splácí, kde to přesně má.
Pravda do SVJ za služby online nezaplatím, elektřinu a plyn taky ne
To by mohlo minimálně na zaplacení poplatku za kartu stačit, ne?
Pravda do SVJ za služby online nezaplatím, elektřinu a plyn taky ne
To by mohlo minimálně na zaplacení poplatku za kartu stačit, ne?
To sice ano, ale ty KSČ platby mě nelákají.. nenechám si dělat bordel ve svých financích pomocí pošty a různých firem.. nehledě na to, že si veškeré splátky koriguješ naprosto sám, když platíš jakýmkoliv jiným způsobem než přes SIPO
Hele, nebylo by pro tebe lepší vyrobit si nějaký transparent, stoupnout si s ním někde před obchod a nabízet kolemjdoucím, že jim zaplatíš jejich nákup svou kreditkou výměnou za hotovost s tím, že jim dáš třeba 1% zpět ? Muselo by to být ale někde blízko vkladového bankomatu, aby jsi ho mohl krmit tou hotovostí.
Tak je to samozřejmě všechno dohromady. Moje nákupy, nákupy učiněné mnou pro někoho jiného (s donáškou, většinou do práce, kam stejně musím jít), nákupy pro někoho jiného bez donášky (třeba před pár dny jsem kolegovi kupoval televizi, kterou mu Alza dovezla, nebo lístky či letenky pro jiné lidi), SIPO s mojí spotřebou a "ostatní platby" navedené na SIPO :).
Je to příklad toho, že i normálně vydělávajcí člověk může z vracecí karty "vytáhnout" zajímavé peníze.
Na SIPO mám zcela stejný názor, jako ti dva podemnou :-) Nemáš žádný přehled o tom, co si subjekt v daný měsíc zinkasuje, znám spoustů případů, kdy RWE, ČEZ a jiné firmičky si dělají co chtějí.. Platit trvalé platby doporučuji pouze trvalým příkazem, ale ne rozhodně pomocí komunistického pozůstatku v koprodukci neschopné české pošty
Souhlas, kdokoliv se domákne tvoje spojovací číslo, ti může předepsat platbu a jediné co můžeš je přesvědčit inkasujícího aby to zrušil nebo každý měsíc dojít na poštu a pro aktuální měsíc konkrétní platby vyškrtnout, tuhle sem na poště zažil jak to ženská co se stěhovala a chtěla zrušit platby z původního bydliště nedokázala pochopit. Snad dokonce ani nejde SIPO zrušit, dokud je tam předepsaná nějaká platba. Když se to zkombinuje s tím, že vše je nutno řešit osobně na poště a že tvoje pošta je přetížená nebo má nějakou nepraktickou otevírací dobu, tak je to totální pakárna, SIPO fakt nebrat.
Ale no tak. Přehled plateb včetně podrobného rozpisu všech částek chodí pravidelně předem buď v papírové podobě a nebo v elektronické podobě. Je zde všechno podrobně uvedeno. Naopak je jistota, že všechno správně odejde tak, jak má. A tyto platby lze samozřejmě zastavit a řídit. Při změně účtu je to naopak velká výhoda, přehlásím SIPO a mám jistotu, že nemusím obíhat desítky organizací, prostě to přepíšou na jiný účet. Jinak preferuji SIPO stejně jako Patrik, mám zde také hodně plateb a už jenom zisk z této transakce mi pokryje poplatky a vygeneruje slušný zisk. A to bezpracně a každý měsíc. Je to víc peněz, než kdybych tu částku měl v ročním provedení na spořícím účtu. Není co řešit.
Tak pokud ale u karty Cetelem se nezapočítají platby přes SIPO, pokud vůbec jdou nastavit, tak těch 10 000 za jídlo a ostatní výdaje taky nelze jen tak dosáhnout. Běžné výdaje v trafice, bufetech, doprava a zábava nelze uplatnit. Navíc, aby karta vydělávala, tak to znamená minimální obrat 3330kč aby si vydělala na měsíční poplatek. Prostě u většiny lidí to znamená šul-nul. V případě karty Cetelem pak jedině mít ji v šuplíku a počkat si na cestu do zahraničí.
"Běžné výdaje v trafice, bufetech, doprava a zábava nelze uplatnit."
Dopravní podniky v městech platbu kartou umožňují, stejně tak lze zaplatit i jízdenku ČD (a dokonce i přes internet).
Ale myslím, že někoho, kdo si jenom ožírá držku v bufetech a kupuje v trafice cigára nebude nějaká vratka na kreditce opravdu trápit.
A tady bych se zase "Cetelky" zastal. Je to jedna z nejlépe zabezpečených karet na našem trhu, z čehož, bohužel, plynou určitá omezení - vždy je to kompromis mezi tím, aby kartu nemohl zneužít zloděj, ale aby s ní mohl zaplatit majitel.
Cetelem zvolila na našem trhu unikátní systém zabezpečení - vůbec neumí nejnebezpečnější MO/TO transakce (které naopak Citi neumí vůbec zablokovat) a při platbě bez fyzického předložení karty (přes Internet) generuje pro každou konkrétní platbu unikátní datum platnosti a CVV2 kód, proto nefunguje s PayPalem.
Skoro by se chtělo říct, že Cetelemí karty jsou pro dobrodruhy, kteří s nimi platí na různých pochybných a nebezpečných místech, zatímco Citi je pro usedlého otce rodiny :-)
Čemuž by odpovídaly i ty limity na moneyback - dobrodruh se možná dokáže spokojit s útratou 10 000 Kč/měsíc, ale rodina už spíš ne, zejména když je v tom to SIPO (k čemu by dobrodruhovi bylo) :-)
Jako vždy se ignoruje kreditní karta Club card (Tesco), vydávaná HomeCreditem. Zejména zajímavá právě u kurzů: http://www.homecredit.cz/klientska-zona/kreditni-karty/kurzovni-listek
Bonus (1 % ze všech plateb, 2 % z Tesca) dává kurz kolem bývalé Axy, někdy pod, jindy těsně nad (při zvažovaném bonusu 1 %). Nevýhoda - bonusy v podobě poukázek na nákup v Tescu (tedy nevhodné pro nenakupující v Tescu). Výhody: od obratu 36 tis za rok je karta bez poplatku, blokace internetu a MO/TO (což neumí Citi Life), žádné odstávky, funkce v obchodech na všech kontinentech (kromě parkovacích automatů, mýtného ve Francii...).
Děkuji za upozornění. Tak tahle mi unikla. Asi by mohli trochu zapracovat na její propagaci :).
Co se toho poplatku týče, pokud se něco nezměnilo, tak se používá něco jako "klouzavý rok". Tedy se každý měsíc kontroluje, zda klient v předcházejících 12 měsících splnil podmínky. V případě nepravidelného používání karty tak může platit měsíční poplatky i když v některých měsících docela dost utrácel. Na druhou stranu stačí jeden větší nákup (např. zařízení do domácnosti) a má 12 měsíců od poplatku pokoj :D
Ano, propagace vázne, snad existuje pouze v prostorech Tesca. A nevýhoda skutečně spočívá jen pro ty, jež Tesco ignorují. Čistě z hlediska kurzů jsou stejně výhodné všechny karty HomeCreditu (i bez bonusu Club karty jsou kurzy nižší než u velké většiny bank), ale Club karta je kromě bonusů zajímavá právě i tím (ne)poplatkem, že není podle útraty za měsíc, ale za rok. Ale i to minimum 3 tisíce měsíčně pro normální rodinné potřeby není velká bariéra.
Další výhoda: Přičítají se na ni body za zálohy u EONu ;-).
http://www.eon.cz/cs/domacnosti/vyhody-a-bonusy-od-eon/body-na-tesco-clubcard.shtml
Kdyby jenom KK Home Creditu (ten kurz ale výhodný právě není), neupravované kurzy karetní asociace používají i kreditní karty UniCredit Bank - pouze MasterCard (you&eni Agip, Miles & More), případně kurzy karetní asociace + fixní přirážka (pro každou měnu jiná, např. EUR +1,25 %, USD +0,50 %) u karet VISA (AXA CLUB - vrací 1 %, Visa Classic/Gold) a platební karty LBBW.
Kurz kreditek od Home Creditu je horší vůči např. kurzu karetní asociace VISA cca. o 1 %, to sice není strašné (to 1 % sice vrátí, ale ve formě Club Card poukázek do Tesca, vůči třeba Citi Life, kde je kurz Citi-střed + 2 %, a která 2 % zároveň vrátí tedy žádná výhoda), lépe tedy vychází např. právě Cetelem (neupravované kurzy karetní asociace + vrací 1,5 %), KK UCB MasterCard (you&eni Agip, nebo Miles & More - ty mají neupravované kurzy karetní asociace a vrací nepeněžní plnění jako body do you&eni programu, nebo míle), případně KK UCB VISA AXA CLUB (kurz karetní asociace + fixní přirážka - pro jednotlivé měny rozdílná, např. EUR +1,25 %, USD 0,50 %, vrací 1 % na produkty AXA - penzijní fond, podílové fondy, nebo pojistné). Kurzy karetní asociace používají i platební karty LBBW.
Po tom 1% bonusu jde kurz často i pod kurz VISA, jako zrovna dnes: 25,978 proti 25,994. Prostě srovnatelné s VISA. Vratka (až 2%) přes Tesco je jistě nevýhoda pro ty, jež Tesco nechtějí, o tom jsem psal od začátku. Stejně tak o tom, že všechny KK CITI nechtějí blokaci internetu a MO/TO, pro mne zásadní moment. Ty karty, co jmenujete zase vrací formou, jež nemusí vyhovovat jiným. Prostě je to individuální, zásadní je ale plná informace o produktu (podmínky poplatků, nutnost běžného účtu, webový náhled na stav plateb..., složitější to je se zkušenostmi s funkčností karty po světě).
Dobrý den,
jen bych chtěl poznamenat, že paypal nelze vybrat v původní měně,
když mám učet u paypal v EUR tak musím vždy vybrat v CZK, a to jejich kurzem. (ikdyž mám EURO účet kdekoli) Kontaktoval jsem paypal, aby mi byly peníze vypláceny v EUR a bylo mi sděleno, že to není možné. Že pro naší zemi je možné pouze CZK.
Hezký den, Patriku,
díky za článek, jen si dovolím mírné upřesnění ke kreditkám RB. Ta zmíněná změna od příštího týdne se týká "jen" (ty uvozovky jsou tam správně) karet, které má RB ve svém kurzovním lístku, tedy cca 30 zemí. Pro všechny ostatní transakce budeme nadále používat nyní využívané kurzy karetních asociací.
Samozřejmě víme, že to jsou země, které čeští klienti využívají nejčastěji (prakticky celá Evropa), ale v dalších více než 170 zemích k žádné změně nedojde (mimo Evropu to jsou tuším jen USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko) - takže i Vy na svých mimoevropských cestách, ze kterých nám často sdělujete své zážitky, můžete nadále využít těch výhodných kurzů :-)
Souhlasím, že drtivá většina klientů neřeší kurzy natolik detailně, proto je dobré dívat se na kartu komplexně. A neskromně se domnívám, že i po této změně budou nové kreditky RB patřit na špičku trhu (1-2 % vratky, Sphere program, 4 pojištění včetně pojištění nejlepší ceny nebo prodloužené záruky, autoasistence).
Tomáš Kofroň, RB
Děkuji za reakci. Já kartu po dobu platnosti akce http://www.bankovnipoplatky.com/kreditni-karta rušit nebudu, ovšem kdybych za ni měl platit měsíční poplatek, tak by to byla samozřejmě jiná věc.
Sphere program mám díky Hudysportu (jejich věrnostní karta je zcela zdarma, stačí se zaregistrovat na Internetu, není nutný ani žádný nákup) a auto nevyužiji. To pojištění je příjemný bonus (i když já bych bral raději ty lepší kurzy, nebo vedení bez poplatku bez podmínek, ale to je podle vkusu každého soudruha :D )
Chápu argumenty RB, jež chtějí podpořit své karty... Ale že se klienti (údajně) o kurzy nezajímají je chyba, myslím, že kontinuální medializací tam a onde se to mění a chtě nechtě to nejen klienty, ale i banky bude více zajímat. Nejen v případě častých zahraničních plateb, ale třeba i na dovolené lze větším rozdílem v kurzu, daným pouze vydavatelem karty, ušetřit tisíce.
No, otázka je, jestli je možné pracovníkovi RB věřit. Poté, co mi pracovnice RB na pobočce tvrdila, že když se splátkou dluhu na kreditní kartě o den zpozdím, tak že se nic neděje, protože přece za ten den úroky budou pár korun (a naoko se strašně divila, když jsem ji opravil, že děje protože úrok bude za pár týdnů a bude to několik stovek či více korun), tak už RB nevěřím ani dobrý den.
Díky za pěkný ucelený souhrn !
Ješt bych přidal, že nejen zákazníky zajímají platby kartou, ale i příjemce - především ty menší. Letní zkušenost při platbě za ubytování v Tirolsku:
Ubytování nám vyšlo za 2 noci (4 os.) na 104 EUR.
platba kartou (za ubytovací služby) až do 100 EUR: nelze jen cash
platba kartou (za ubytovací služby) nad 100 EUR: OK + 1%
platba kartou (za ubytovací služby) nad 500 EUR: OK
ale při platbě cash nad 100 EUR poskytly slevu 10 EUR, což rozhodlo než slevu 2%-1% bezhotovostní platbu. Učtenka s razítkem byla samozřejmostí a z pokladny vyjel současně s přijatými financemi.
Hmmm... ve třetině případů? V supermarketu to zcela jistě nemá smysl. Když chodím nakupovat některé specifické věci, mám vyčíhnuté obchody, kde už se mi podobná taktika vyplatila. Tam mívám opakovanou úspěšnost velice slušnou. S trochou cviku se dá odhadnout, kde to lze zkusit...
Někde to nejde, respektive s někým to nejde. S prodavačkou se takto smlouvá těžko, s majitelem krámku mnohem snadněji. A když se začne prodavač už předem cukat, že kartu bere jen velmi nerad, jestli nemám hotovost, dá se se slevou za hotovost počítat skoro na jistotu.
No fajn - a co to tedy mění na významu možnosti využít "bonus" kreditky? Dejme tomu utratíte za měsíc v průměru 15000 korun. To je u CitiLife bonus 250 korun (po odečtení poplatku, první rok je to o 50 více).
Pokud dokážete u třetiny nákupu získat něco levněji cash, tak je to výborné - něco ušetříte a ze zbylých 10k vám pořád ještě zbyde bonus 150 korun...
Ono se to nezdá, ale pokud si člověk finance hlídá a platí bez úroků (což zas takový problém není), tak je to docela slušný bonus prakticky "za nic". I "běžný občan" se klidně dostane do relace pár tisíc ročně, pokud máte příjmy větší, tak to klidně hodí přes 10 tisíc - při zcela běžném užití, vůbec neuvažuji extrémy pana Chrze, který jde nakupovat i pro někoho jiného...
Ano - funguje to do jisté míry díky tomu, že nadpoloviční většina lidí se chová jak pitomci a tak z nich má banka příjem na úrocích. Ale mám kvůli tomu naříkat? Já užívám kreditky už asi 7 let a neplatil jsem nikdy ani korunu navíc kvůli své chybě, jednou jsem úmyslně využil pozdějšího splacení , ale to byla moje volba. Ono se to fakt dá - a ani náhodou se nepokládám za nějakého "finančního génia" či "superpečlivku", spíš naopak. Prostě jen neutrácím nesmyslně za každou blbost a během měsíce si kontroluji stav kreditního účtu...
No, mě se už povedlo díky chybě platit úroky z kreditky. Jednou si manželka popletla karty při výběru hotovosti z bankomatu, podruhé se nechala hloupě okrást v zahraničí (a díky kursu byl výběr z kreditky i s úroky levnější než z debetní karty). Pravda je, že bonusy to zatím plně pokryly.