Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Telekomunikační společnosti jsou nepříjemným soupeřem majitelů pozemků od pája - u nás zkoušel Telecom uzavřít smlouvu vedoucí na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2007 10:33

  pája (neregistrovaný)
  u nás zkoušel Telecom uzavřít smlouvu vedoucí na věcné břemeno na podzemní kabel, vedoucí mezi ulicí a našim domkem. Přitom kabel je uložen v naší vlastní chráničce, instalované v rámci stavby objektu. Touto chráničkou jen kabel protáhli, vše bylo OK a pak najednou začal dosti silný tlak na podpisy různých zápisů o instalaci, uzavření nějaké smlouvy (které se prý nemusíme bát!!), atd. Tak jsem je s tím odkázal někam a je ticho. Ale nevím, zda nečekají na tzv. vydržení, to znamená, že po 10 letech mohou dát do katastru vklad na věcné břemeno aniž se nás na to budou ptát? V každém případě je možné je včas požádat o demnotáž a bude.
 • 20. 7. 2007 23:31

  jezevec (neregistrovaný)
  no a proč by kua neměl mít telecom na jeho kabely pod vaším barákem věcné břemeno??? vede vám snad telefon nebo elektřina k vám teleportem, a nebo přes desetitisíce cizích pozemků? chtěl byste radši s každým přes koho k vám vedou dráty, uzavírat smlouvu y vyjednávat si smlouvu, a do té doby svítit loučema? božínku co za blby taky umí psát na klávesnici!!!
 • 21. 7. 2007 22:25

  Tom (neregistrovaný)
  Nojo, jezevci jsou od prirody protivni... Pokud jsem dobre cetl, tak slo o pripojku pouze k jejich domu. V tom pripade mi prijde chovani Telecumu prinejmensim pridrzle.
 • 22. 7. 2007 11:17

  Mard (neregistrovaný)
  No představ si, kdyby chtěl majitel domu (resp. nemovitosti) si postavit třeba sklep nebo garáž s montážní jámou. A kvůli nějakému hloupému kabelu by nemohl. Takže ať si táhnou kabel jinudama.
 • 22. 7. 2007 11:35

  jezevec (neregistrovaný)
  Já osobně bych každému, kdo odmítne přes svůj pozemek vést kabel nebo jinou veřejnou síť - hned den poté odstřihl vodovod, kanalizaci, telefon i elektřinu.
  Kdo si myslí že tyto sítě nemusí vést po cizích pozemcích, a jeho soukromý pozemeček je mu nadevše - ať tedy sám pro sebe nevyužívá rozvodů vedených po cizích pozemcích, a nechť si tedy vykoupí trasy od rozvoden až k sobě, a natáhne si vlastní přípojky jenom po svým. A nebo ať svítí loučema, pere na kliku, sere do kýble a vodu si nosí v kýblu.
 • 22. 7. 2007 14:11

  Patrik Chrz
  ...a proč by všechno tohle vedení nemohlo např. vést podél hranic pozemků? Třeba podél cest?
  Ano, bylo by to o něco dražší, ale bylo by po problémech.
 • 22. 7. 2007 16:53

  Tomcat (neregistrovaný)
  -mate telefon? = platite
  -mateverejny vodovod = platite
  -máte verejnou kanalizaci platis = platite
  připojen na rozvodnou síť platis = platite

  Poskytuj Vámi nekdo službu a vy jí dodebíráte tak z velkou pravdepodobností zaní platíte.


  Pokud nekdo udelá to výše uvedené nepřináší to Vám jako vlastníku pozemku nebo nemovitosti nic a hrorším případě opak negativa a platíte zase
 • 23. 7. 2007 7:38

  Pavel (neregistrovaný)
  Jezevče, podle naší ústavy muže být omezeno vlastnícké právo jen za odpovídající náhradu. A jednorázový poplatek za využívání cizího pozemku na věčné časy mi jako odpovídající náhrada nepřipadá. To za prvé.

  Za druhé, telekom, vodárny a všichni ostatní provozovatelé veřejných sítí své služby neposkytují zadarmo, naopak na tom docela dost rejžujou. Jedním z důvodů je právě to, že okrádají majitele pozemků o jejich vlastnická práva.

  Kdyby se ty veřejné sítě přes cizí pozemky vedly za opravdu odpovídající náhradu, tak by se majitelé pozemků porvali o to, přes který pozemek ta síť povede.
 • 23. 7. 2007 9:40

  jezevec (neregistrovaný)
  Ale v tom přece nejsme ve sporu. Ano, podle naší ústavy muže být omezeno vlastnické právo jen za odpovídající náhradu.
  Mně ale jako naprosto odpovídající náhrada připadá, když ke mně vedou sítě a rozvody přes cizí pozemky - takže já recipročně poskytuju svůj pozemek na to, aby tyhle sítě vedly dál k dalším.
  Pokud by se poskytovaly nějaké velkorysé náhrady všem primitivům s hypertrofovaným pocitem vlastnictví - výsledkem by bylo takové zdražení distribuce, že byste na tom určitě nevydělal.
  Já vás ovšem podezřívám z toho, že vy nechcete, aby sítě přes cizí pozemky vedly za "odpovídající" náhradu - vy chcete aby k vám vedly zadáčo a jen přes váš pozemeček vedly za "odpovídající" náhradu. Kdybyste myslel mozkem tak vám dojde že je vždycky levněší když se lidi dohodnou a nikdo neplatí nic, než složitě uzavírat smlouvy a vybírat poplatky a každému z nich ždibec zase usypat zpátky.
  Proto pravím - kdo nechce poskytnout svůj pozemek pro vedení sítí, nechť k němu nevedou sítě žádné, dokud si neoběhne všechny dotčené majitele tranzitních pozemků, a nezajistí si od nich svolení k tranzitu za "odpovíádající" náhrady.
 • 23. 7. 2007 10:22

  @ (neregistrovaný)
  Á, jezevec uráží další primitivy, kteří chtějí mít z něčeho peníze ...
  Hlavně že ty tím primitivem jezevče nejseš, když bys taky ze všeho jen ždímal peníze .... ...
 • 23. 7. 2007 12:47

  Pavel (neregistrovaný)
  Takže podle vás, podmínkou k používání služby je síť pod vlasním pozemkem? A když mám pozemek umístěný tak, že je k vedení sítí nevhodný, nebo když žádný pozemek nevlastním, tak nesmím vodu, plyn, telefon, atd. využívat?

  Pokud odpovíte "Ne", tak mi vysvětlete, proč lidé, jejichž pozemky jsou vhodné pro vedeníítí, mají na ty ostatní doplácet omezením vlastnických práv bez odpovídající náhrady.

  Pokud odpovíte "Ano", asi nemá další diskuse s vámi smysl.
 • 23. 7. 2007 14:27

  jezevec (neregistrovaný)
  1) Nevím o žádném (soukromém) pozemku na světě, který by byl pro všechny sítě zdrojový - tedy kde by všechny sítě měly svůj logický začátek, a nebylo by potřeba žádnou tam dovést. Pokud nějaký takový znáte - můžeme se bavit dál.
  2) Pokud se shodneme na tom, že přinejmenším telekomunikace jsou propojené hvězdicově, v elektrárně se obvykle nenachází i vodárna a ČOV, atd, takže takový pozemek ani hypoteticky nemůže existovat - potom zřejmě budete souhlasit s tvrzením, že na KAŽDÝ soukromý pozemek vedou sítě přes stovky a tisíce soukromých a veřejných pozemků, aniž by uživatel těchto služeb cokoliv platil těmto majitelům soukormých pozemků za tranzit - a proto by měl strpět reciproční břemeno, aby tyto sítě vedly přes jeho pozemek dál na další pozemky.
  3) Důvod proč toto reciproční právo trpět bezplatně - je ten, že je to podstatně levnější než uzavírat statisíce smluv, vybírat poplatky a redistribuovat je zpátky. Pokud vám nejsou jasné náklady na redislokaci příspěvků - podívejte se například na režii (paláce, platy, vozový park, reklamy, . . . .) stavebních spořitelen, a uvažte oč by bylo LEVNĚJŠÍ dát každému spořilovi to pětikilo formou slevy na dani než přes dav úžerníků. Většině tato bezplatná reciprocita vyhovuje, a nevnímají jí jako "doplácení" ale jako "reciprocitu" - takže ti kdož neumí počítat a radši by individuální náhradu, by se měli dobrovolně vyčlenit z tohoto koncorcia gentlemanů a natáhnout si vlastní placené sítě po superplacených pozemcích.
  4) Každý pozemek má vlastníka a ten nechť si zajistí obslužnost sítěmi - pokud nejste majitelem pozemku, nemusíte se o to zajímat. Na parcelu doprostřed lesa nebo skal vám taky nidko sítě nedovede - já jen navrhuji aby sítě nevedly ani na pozemky majitelů kteří chtějí sítě po cizícvh pozemcích přivést k nim, ale už nikam dál.
 • 23. 7. 2007 15:34

  Pavel (neregistrovaný)
  No, a co takhle si uvědomit, že ne všechny pozemky jsou pozemky stavební? Přestavte si, že máte zemědělskou půdu, pod ní vede kabel 22kV, nebo telekomunikační kabel, tejden před sklizní se na něm něco porouchá, najedou tam bagry a náklaďáky, celé pole zvoraj a bez náhrady. Toto je podle vás v pořádku?
 • 23. 7. 2007 17:27

  jezevec (neregistrovaný)
  Za zničenou sklizeň by majitel měl dostat férovou náhradu a nevěřím že jí nedostane. Diskuse se ovšem vedla o použití pozemku pro liniové vedení a za tu by z uvedených důvodů náhradu dostat neměl.
  Samozřejmě - pokud zemědělec na tom poli bydlí ve stohu, nesvítí, netelefonuje, sere na kýbl a má vlastní vodárnu, a naftu do traktoru mu tam dopravují teleportem - pak je někde chyba. Myslím ale že tech pár takových je lepší řešit individuálně. Mimochodem já mám na zahradě dva slopupy elektro, jeden tele.com, a pod zahradou mi vede obecní kanalizace. Náhodou se všichni slušně zeptali ale stejně jsem s tím souhlasil.
 • 23. 7. 2007 18:27

  LK (neregistrovaný)
  A protože jste souhlasil, přijde vám normální nutit ostatní, aby to dělali taky. Jak s vámi občas (relativně často) souhlasím, tak teď mi přijdete jak z dob socialismu.
 • 23. 7. 2007 22:58

  jezevec (neregistrovaný)
  no moment ale to je právě zásadní rozdíl. já nikoho NENUTÍM. já jen navrhuji, aby ti kdo sami nenabídnou svůj pozemek bezplatně pro tranzitní sítě - měli sami tolik sebeúcty, aby nevyužívali bezplatného přivedení sítí přes cizí pozemky k nim. nic víc, nic míň. komu to fakt vadí ať si fakt natáhne svoje sítě jen po svým a nemusí se cítit do ničeho nucen. pokud ale využívá sítě natažené zdarma po cizéích pozemcích tak ať poskytne reciproční plnění. fše.
 • 24. 7. 2007 11:53

  LK (neregistrovaný)
  Vy byste nutil, protože pokud by tolik sebeúcty neměli, udělal byste (cituji vás):
  Já osobně bych každému, kdo odmítne přes svůj pozemek vést kabel nebo jinou veřejnou síť - hned den poté odstřihl vodovod, kanalizaci, telefon i elektřinu.
 • 24. 7. 2007 23:05

  jezevec (neregistrovaný)
  Ale já přece nikomu nenutim, aby měl vodu, kanalizaci, telefon a nebo elektřinu. Jen pravím že pokud tyhle vymoženosti chce mít - nechť si natáhne vlastní přípojky po soukromých pozemcích, za které zaplatí - - - a nebo jestli je mu přivedeno po cizích pozemcích zadáčo, nechť nabídne reciproční plnění a taky zadáčo. Jsou to spojité nádoby - buď neparazituji na výhodách systému a nebo jsem jeho uživatelem i společníkem.
  To je jako by někdo zahradil cestu za vchodem xvýmu baráku, že jako k němu cesta vede a dál už nemusí.
 • 25. 7. 2007 6:21

  anonymní
  Přestaň jezevče s těmi magorismy. dyť seš tu jen pro smích. Ukájíš se tím místo abys v tuhle dobu někoho obšťasňoval?
 • 25. 7. 2007 8:50

  LK (neregistrovaný)
  Tohle je neskutečně socialisticko-komunistický názor.
  Pokud platím Telecomu pevnou linku, logicky si v ceně paušálu platím i ten kabel (pořízení, údržbu, náklady na provoz, pracovníci údržby apod.). Pokud platím vodárnám a kanalizacím vodné a stočné, stejně tak je v ceně logicky provoz i údržba těch trubek.
  Jestli si Telecom/vodárny/kanalizace/energetika pozemky koupí , pronajme nebo si pronajme jen samotnou kabeláž, to mi je jako zákazníkovi úplně jedno. Já si to platím a jak si to dodavatel zařídí je pouze jeho věc. To bych čekal, že soudný člověk pochopí.
 • 25. 7. 2007 11:12

  jezevec (neregistrovaný)
  Vy asi nechápete že platíte za přípojku v systému, kde trasová vedení jsou na základě gentlemanské dohody umístěny na pozemcích zdarma. Pokud byste chtěl všechny zpoplatnit, narazíte na zájmy ostatních kterým by se připojky zdražily.
  Jinak argument o "znevýhodnění" majitelů pozemků nevhodných pro trasová vedení je stejně hloupý jako argument o "znevýhodnění" těch kteří nemají blízko dálnici (nemocnici, úřad, atp).
 • 25. 7. 2007 15:28

  LK (neregistrovaný)
  Podívejte, já platím za přípojku. A je mi jedno, zda mi vodárna bude tu vodu tahat trubkou, co povede po jejím pozemku, po cizím pozemku nebo jestli mi jí budou černoši placení vodárnou nosit ve džberech. Pro mně je podstatná kvalita služby a její cena, nic víc. A pokud něco chci, tak za to většinou platím. Když to nechci a nepoužívám, tak za to neplatím (vyjma daní).

  Vidím to podobně, jako třeba u GSM. Pokud si operátor chce u někoho postavit BTSku, platí mu za to. Já to pak operátorovi de facto platím v ceně hovorného. Vy byste mohl začít tvrdit, že si má každý BTSku nechat nainstalovat od operátora a nic za to nechtít, že tím ušetříme za hovorné a hajzl je ten, kdo mobilem volá a BTSku mít na střeše nechce.
  Nebo ad absurdum můžeme zavést, že každý je povinen pomáhat bližnímu svému v rámci své profese, protože logicky všichni ušetříme, když automechanik Dvořák mi opraví auto, já jemu opravím pračku a Lojza od vedle reinstaluje počítač.

  Jo, když už jsme u toho, proč kabely ano, trubky ano a silnice ne? Navrhuji mít právo každému postavit na zahradě silnici a kdo je proti, nesmí jezdit autem ani autobusem. Není tohle komunismus jak vyšitý?

  Mimochodem, máte spočítáno, o kolik by zdražila 1kW,pokud by majitel pozemku, přes který kabely vedou, měl dostávat nějaký nájem?
 • 25. 7. 2007 21:33

  jezevec (neregistrovaný)
  nemám spočítáno tohle ale mám praktický příklad proč je to špatně.
  průmyslový areál, kde je několik nemovitostí. za údržbu cest všichni platili pár korun ročně. při privatizaci se prodaly budovy ale cesty nikdo nechtěl, protože se o ně nikdo nechtěl starat, zůstaly tedy státu. stát jmenoval správce a ten začal cesty spravovat a spravovat. to mělo své náklady a majitelé nemovitostí začali samozřejmě řvát. ale marně.
  pointa je v tom - že náklady na správu jsou v podstatě stejné, bez ohledu na to kdo se o to stará. ale náklady na ADMINISTRACI několika desítek smluv, fakturaci, vymáhání pohledávek, vedení účetnictví atd atd atd, převyšuje náklady na údržbu.
  pokud si opravdu myslíte, že administrace mnoha set tisíc smluv a mnoha set tisíc náhrad by byla levnější než úzus "veřejného zájmu" zadarmo - jste přinejmenším v menšině - ale myslím že se i velmi mýlíte.
 • 25. 7. 2007 9:09

  Radek (neregistrovaný)
  Pokud by majitel pozemku musel poskytnout svůj pozemek k vedení sítí, pak by byl znevýhodněný oproti dalším uživatelům sítí, kteří

  1/ nemají žádný pozemek, a přesto sítě užívají
  2/ mají pozemek, který si společnosti poskytující sítě nevybraly (např. je vedou po sousedově pozemku)
  3/ mají pozemek na konci sítí (a tedy za jejich pozemek sítě vedeny nejsou)

  Pokud někdo vede sítě přes můj pozemek, jsem znevýhodněn oproti sousedovi, který má svůj pozemek bez tranzitních sítí a může ho tedy využívat zcela volně.
 • 26. 7. 2007 12:14

  nadja (neregistrovaný)
  Neni to tak - vazeny zkuste chtit dat do zastavy vasi nemovitost, kde budete mit vecne bremeno, to si kazdy investor rozmysli
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).