Hlavní navigace

Technická analýza - grafické vzory a formace I.

18. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Cenový vývoj finančních instrumentů tvoří v grafech často různé grafické vzory a formace. V tomto článku a následném videu se podíváme na ty nejznámější. Jak je možné s jejich pomocí obchodovat.

Dvojitý vrchol

Cenová formace dvojitý vrchol (Double Top) se v grafu vyskytuje velmi často. Tvoří se v rostoucím trendu a značí obrat (změnu) trendu. Můžeme ho najít jak v minutovém, tak i v hodinovém, ale i v denním nebo týdenním grafu. Základním znakem této formace jsou dva po sobě jdoucí vrcholy, které se vytvoří na přibližně stejné cenové úrovni (cenová maxima). Druhý vrchol v pořadí dosahuje často mírně nižších hodnot než ten první, jelikož po dosažení druhého vrcholu cena již nemá mnohdy sílu dále růst a pak nastane očekávaný obrat trendu směrem dolů.

Ilustrační obrázek dvojitého vrcholu

Dvojité dno

Cenová formace dvojité dno (Double Bottom) se tvoří v klesajícím trendu a značí obrat (změnu) trendu. Můžeme ho stejně jako dvojitý vrchol najít v grafech s různým časovým rámcem. Základním znakem této formace jsou dvě po sobě jdoucí dna (cenová minima). Druhé dno v pořadí dosahuje často mírně vyšších hodnot než to první, jelikož po dosažení druhého dna cena již často nemá sílu dále klesat a nastane obrat trendu směrem nahoru.

Ilustrační obrázek dvojitého dna

Hlava a ramena

Cenová formace hlava a ramena (Head and shoulders) se často vyskytuje na konci dlouhých rostoucích trendů a značí konec neboli obrat dosavadního trendu. Vyskytne-li se tato formace v grafu, předpokládáme pokles trendu, a proto preferujeme vstup do prodejní pozice. Velmi často ji můžeme najít například u měnového páru EUR/USD. Formaci hlava a ramena rozpoznáme tak, že cena nejdřív vytvoří první vrchol (první rameno), pak vyšší vrchol (hlava) a nakonec vrchol nižší než hlava přibližně na úrovni prvního ramena. Spojíme-li dva nejnižší body v této formaci, získáme tzv. „neckline“, v doslovném překladu výstřih.

Tip do článku - účto fakturace duben

Ilustrační obrázek hlava a ramena

Převrácená hlava a ramena

Jde o stejnou formaci jako hlava a ramena, jenomže je zrcadlově obrácená vzhůru nohama. Nalezneme ji na konci klesajícího trendu a značí obrat trendu směrem nahoru. Najdeme-li ji v grafu, preferujeme vstup do nákupních pozic. Cena u této formace vytvoří nejdříve dno (rameno), pak nižší dno (hlava) a nakonec třetí dno (druhé rameno), které je vyšší než hlava přibližně na úrovni prvního dna.

Ilustrační obrázek převrácena hlava a ramena

Jak fungují cenové formace v praxi, vám ukáže následující video.


Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).