Podle IDEI není „osud“ důchodového účtu současné vládě lhostejný: "Důchodovému systému se současná vláda věnovala velmi intenzivně, když prosadila „malou“ a „velkou“ důchodovou reformu. To byl v rámci možností dobrý první velký krok, na který budou muset příští vlády navázat," uvádí Jiří Šatava z IDEA při CERGE-EI.
Tož to je divné. Vláda svojí politikou zvýšila nezaměstnanost, například zvýšením daní, tím způsobila výpadek příjmů z pojistného, i náklady formou předčasných důchodů. Vláda snížila v roce 2008 odvody, tím snížila příjmy systému. A situace se zhoršila.
Ale vládě to není lhostejné. Nyní začalo na její popud odklánění části přímu ze systému.
Bude to krok, který konečně způsobí obrat důchodového účtu k lepšímu?
A pokud ne, co vymyslí tato vláda pro zlepšení příště?
Současný stav globálního oteplování je udržitelný jen krátkodobě. Pokud nedojde k zavádění uhlíkových kvót, podpoře fotovaltaiky, paliv do benzíny, zvýšení ekologických daní, zákazu žárovek, zákazu rtuťových lékařských teploměrů a zákazu olova v letování (což způsobuje krátkodobou životnost elektroniky), pak se všichni upečeme a v roce 2030 budeme mít všude 1000000 °C.
Teď si jen dosaďte za globální oteplování třeba důchodový systém, zdravotnický systém, nebo podporu menšin a etnik, a mnoho jiných a změňte prostředky.
Fascinuje mě, jak ekonomika, která drsně selhává i v předpovědi na několik let dopředu (např. ekonomové byli překvapeni krizí a i její průběh se jim nedařilo odhadnout a byli mimo s předpověďmi), ale to jim nebrání předpovídat na desítky let dopředu co se děje s penzijním systémem.
A jako na potvoru, ale to bude jenom náhoda, se vždy navrhnou opatření, na kterých pár bohatých pohádkově vydělá. A je jedno, jestli se řeší globální oteplování, ekologie, penzijní systém, zdravotnický systém, oprava dálniční sítě, pozitivní diskriminace jednoho etnika, nákup vojenské techniky, a stovky dalších případů.
Nikdy, ale to je opět jenom náhoda, to nevyřeší problém, jenom to problém zhorší a kdyby se to nechalo být je to v lepším stavu. Když se problém zhorší, opět náhoda, nikdo si neřekne, že se šlo špatnou cestou, ale bije se opět na poplach, že je třeba ještě přitvrdit a znovu posílit nějakým řešením, kterým opět pár lidí pohádkově zbohatne.
Aby to nebylo tak bijící, a opět náhodička, rozhodně ne záměr (konec ironie), se to pčikryje nějakým vylitím nenávisti. Aby se lidé žrali proti sobě, a třetí se vzadu smál. Takže teď vysvětlíme živnostníkům, že oni to odnesou a že mají nenávidět důchodce a mají aktivně bojovat za řešení podstrčené manipulativním čertíkem v článku. Tedy živnostníci mají sehrál roli užitečných idiotů.
Nikde se neobjeví informace, že důchodový fond je přebytku, ale vláda se silně snažila odčerpávat peníze pro jiné účely, než pro důchodce – takže ho dostala do mínusu. Jinak řečeno je jasné, že je jedno, jaké řešení se vymyslí, jakýkoli kladný nebo příznivý efekt bude vykastrován efektem zvaným tunelování z vyšších míst a kmotrů.
Kdyby komunisté uměli tak dobrou propagandu, manipulaci, agitaci a přesvědčivé lhaní, jako umí dnešní doba v médiích a dnešní vláda – tak vládnou dodnes. Komunisté byli žabaři ve lhaní a politické agitaci. Dnešní doba manipuluje a lže tisíckrát více a lidé jí za to ještě přikyvují.
Všechno je to demagogie, i s těma počtama nebo komunistama.
Správné ekonomické informace se nedovíme nikdy, protože to není v zájmu těch, co si posíláme ve volbách do vlád a ani z žádné z politických stran. Je to "jen" prachsprostá válka o koryta a peníze pro někoho. To platí všude na světě, říká se tomu "reálný kapitalismus".
Proto je lidstvo určeno k zániku, jen se tady budem ještě chvilku "smažit ve vlastní šťávě".
Naše země je něco jako mokrej pes, pokud se jí bude zdát, že jí něco nesedí, tak se oklepe bez ohledu na to, co má na sobě a hotovo.
Takže to strašení a jiný pitomosti, to nám podsouvaj, aby sme byli jak vystrašený ovečky z něčeho, co v podstatě není (ty globály, potopy a konce světa s lidským přičiněním, je to kravina).
Vždyť se rozhlídněte kolem sebe, samá banka, samá policie a armády, samé nařízení a zákazy, samé násilí apd. Kdopak za to asi může, že by Lojza z fabriky, kde dře jak ten vůl a ani mu řádně nezaplatěj? Proč je celosvětově nadvýroba v podstatě všeho a 90% lidí planety nemá ani na základní životní potřeby? Že by těch 90% lidí si nechtělo prací zajistit obživu? Mohl bych pokračovat celej rok takhle, je toho moc a proto se sami zlikvidujem.
Stačí uvést dvě čísla: cca 4 miliony zaměstnanců = odvody ve výši cca 90 miliard Korun, naproti tomu cca 1 milion žinostníků = odvody cca 1 miliarda. Minimální penze 6,5 tisíce Kč - při střední době dožití stojí každý takovýto živnostník státní pokladnu přes 1,5 milionu Korun. Mládek má jednoznačně pravdu!
Rozdělení společnosti dle údajů ČSÚ roku 2012:
Populace 10 500 000
* Zaměstnanci placení státem ... 2 261 000
* Nezaměstnaní... 600 000
* Důchodci... 2 350 000
* Děti, studenti, ženy na MD ap. ... 2 778 000
* Celkem... 7 989 000
* Občané produkující reálné hodnoty tedy pouze ... 2 513 000.
Plátců daně není tedy 4+1 milion, ale 2,5 milionu celkem - přičemž minimálně dvě třetiny zaměstnanců bude mít základní a podprůměrný plat - zatímco ve 2,2 milionu zaměstnanců přissátých na státní cecík, jsou i všichni politici a trafikanti ze správních rad státních podniků, pobírajících statisícové mzdy, ale na i na tyto jejich fiktivní daně musel vytvořit hodnotu někdo jiný.
To je zase demagogie. Učitelé, hasiči, někteří doktoři... podle tebe neproduktivní, přisátí na státníé cecík. A dokonce kouzlo: pokud bude člověk zaměstnán jako úředník na úřadu práce, po Drábkem plánovaném převedení na soukromé agentury, samozřejmě za několikanásobek nákladů, se najednou stane stejná osoba z "přisátého", "produkující reálné hodnoty". Stejné platí pro jakékoli, za výrazně vyšší peníze "outsorsované" služby. Jako například vrtulníky záchranky.
Řekl bych, a to se na mě opravdu nezlov, že jsi velmi lehce manipulovatelný propagandou. Nakonec, dnešní pravičáci, včerejší komunisté, jen pokračují v starém "třídním boji". A ty jim to žereš.
neproduktivní a neprodukující je dost rozdíl, který ovšem ne každý pochopí.
stejně jako ne každému je dáno porozumět aritmetice.
čísla jsou ze staťáku, takže o nich lze diskutovat jen stěží. a jestli je někdo placen přímo státem, nebo na státní zakázce - to samozřejmě nehraje žádnou roli. podstatné je, KOLIK procent lidí nevytváří žádnou ekonomickou hodnotu, a prostě jen konzumuje hodnoty, které musel vytvořit někdo jiný. včetně fiktivních srážek na pojistné a fiktivních daní z těchto mezd, protože i tyto peníze musel nejdřív někdo vydělat. a pak se prsí, že oni ze svého platu platí větší "daně" než nějaký živnostník? xmíchu.
to že hasič nebo učitel neprodává svou práci klientům, neznamená, že jeho práce nemá hodnotu. ale rozhodně to znamená, že i na jeho daně a odvody musel vydělat nějaký živnostník, co prý platí málo. i kdyby ten živnostník platil na daních jedinou korunu ročně - je to víc, než když nějaký budižkničema ve správní radě státního podniku platí ze své opulentní mzdy statisícové "daně". to není pravicové ani levicové, to je aritmetika základní školy.
Neproduktivní určitě není ten, jehož práci by šlo převést do komerční sféry a lidé by za ni ochotně platili:
- učitel, lékař: spousta lidí už teď ochotně platí soukromé školy a lékaře mimo zdravotní pojištění; kdyby nebyly státní školy a státní zdravotní pojištění, většina lidí by si učitele a lékaře platili soukromě
- hasič, policista: kdyby nebyli státní hasiči a policisté, velmi rychle by došlo k tomu, že by pojišťovny začaly platit hasiče a policisty soukromé, případně promítat to, že si je člověk nezaplatil, v pojistných sazbách; už dnes si spousta institucí platí soukromé detektivní agentury a ochranky
- soudce: už teď jsou si firmy ochotné platit soukromé rozhodce - kdyby nebyli soudci, platily by si jich o to více
A váš argument o tom, že na učitele musel vydělat nějaký živnostník, lze i otočit - skoro každý živnostník potřebuje zákazníky, kteří umějí číst, psát a aspoň trošičku počítat. Konec konců, na příjmy každého živnostníka musel vydělat nějaký jiný živnostník.
Pán ráčí být naprostý pitomec? Co vidí věci správně ideologicky.
V principu šlo o to, že nyní musí stát platit vrtulníky 2x. 1x ty vojenské a policejní, co létají prázdné kvůli udržení kvalifikací. A podruhé ty soukromé. Navíc provoz těch soukromých, dogma nedogma "soukromý vrtulník je levnější", je dražší než těch státních. Logicky. Dodavatel techniky stejný, ale živit x paralelních ředitelů, účetních, lobistů, úplatky, zisk, nutně musí být dražší, nežli jeden systém, jedno řízení. Což ví i ten nejposlednější pitomec. Kromě tebe, ty amortizace.
aha. oni v armádě neráčí být úplatky, účetní, lobbyisté, externí firmy, soukromí dodavatelé, zbytečně placení papaláši, a palivo nakupují rovnou u vrtu. jojo tak to jo, tak to samozřejmě armáda je vždy levnější.
proč by taky na záchranku musel ausgerechnet lítat lehký rychlý speciál, žeano, když to v pohodě zvládne panceřovaný bitevník s poloviční rychlostí a čtyřnásobnou spotřebou, který nemůže přistát na střešním heliportu ale musí pacienta překládat na posledních 5km do konvenční sanitky, žeano, vždyt lidí je jako sraček a hlavně aby ty vrtulníky na výcvik nelétaly prázdné.
možná bysme záchrance nemuseli platit ani drahé soukromé doktory, zvládli by to při výuce medikové? aby nebloumali v pitevnách naprázdno, když už tam stejně musí strašit kvůli kvalifikaci ....
AHa nechápeš psané slovo?
I za přepokladu, že se v armadě krade, tak teď musíš platit:
* Armadu (kde se jak píšeš krade)
* Soukromou leteckou službu
Když by to dělala armada, platiš jenom:
* Armadu (kde se jak píšeš krade)
Nebo je levnejší dle tebe platit 2věci, když by stačila jedna?
No, pokud tvoří důchodci 20% voličů, což mimochodem není pravda, stejně jako není pravda tvé tvrzeni 1:9, tak musíš ještě počítat s živnostníky a zaměstnanci, ne tak snadno oblbnutelnými, jako ty. Těmi, co si dokáží spočítat, že za několik málo desítek let také sami budou důchodci.... Možná i ty sám, za několik let, desítek let, se k nim zařadíš.
Jenže z těch zaměstnaců je drtivá většína na HPP. Ale kolik z těch živnostníků to dělá "na fulltime" a kolik si jen přivydělává k normálnímu zaměstnání, případně mateřské? Mimochodem, když to takový živnostník který se potácí kolem nuly zabalí a půjde na pracák, tak stát nic nestojí?
A je to podstatné? Není. Pro pochopení poměrů ta čísla jsou zcela názorná, bez ohledu na to, zda z OSVČ to má jako vedlejší činnost 3/4, nebo 1/4. Ten poměr je tak obrovský, že dokonce ani tohle nic nemění.
A to říkám jako člověk, co dělal jako zaměstnanec, OSVČ, OSVČ na Švarcsystém i zaměstnanec s vedlejší činností na živnostňák, a dělám si sám daňová přiznání.
Stejně tak nic neznamená, "zabalí a půjde na pracák". To samé mohu říci o zaměstnaci, nebo o "zabalení firmy", jež pošle lidi na pracák, právě kvůli (ne)poměru těch odvodů.
Já si myslím, že to celkem fungovalo, dokud nepřišel Kalousek se svou první "reformou" 2008. A tam nejde jen o přehnané paušály, do té doby celkem dobře fungující, ale hlavně o nesmyslný koncept záporné daně, napsaný tak, aby s tím šly podvody, hlavně od cizinců...ono jen ty vratky na nedohledatelné děti Poláků a Slováků už stály několik miliard.
Podstatné to je už jen proto, že to ukazuje, že autor je demagog a jeho cílem není objektivně informovat, ale zkreslit realitu tak, aby podpořil svoje argumenty.
Například se podívejte na prosté počty (předpokládám, že uváděná čísla jsou měsíční): 90 mld / 4 mil zaměstnanců to je nějakých 22.5 tisíc. Přitom zaměstnanec s průměrnou mzdou odvede na sociálním pojištění (včetně odvodů zaměstnavatele) necelých 8000 korun (a na všech daních a pojištěních cca 14 tisíc). Tady něco smrdí.
A nejen to. Milion OSVČ prý odvádí miliardu, tedy tisíc korun měsíčně. Minimální pojistné na sociální pojištění je přitom cca 1800,-. Tedy i kdyby všichni živnostníci odváděli pouze minimum, tak by částka musela být skoro dvojnásobná. Evidentně je v tom počtu živnostníků opravdu hodně lidí, co živnost neprovozují jako hlavní činnost a kdo ví, jak tak čísla vůbec vznikla.
Já neříkám, že živnostníci nejsou zvýhodněni, ale to co prezentoval Mládek jsou demagogická hausnumera, ze kterých se nedá vyvozovat vůbec nic.
Tak znova, zkusím to ještě jednoušeji: Pokud chci poukázat na výrazný nepoměr konkrétními čisly, tak je lhostejno, zda to bude 1:22,5, nebo 1:5. Oboje vyjadřuje stejné.
Takže ani není podstatné, co autor do čeho započítal, jak počítá s částečnými úvazky, že minimální vyměřovací základ se vztahuje jen na hlavni činnost, atd. I kdyby jsi měl ve všem pravdu, což nemáš, tak pořád tam je výrazný nepoměr. To je podstata. A i statistika nestatistika, dělám si sám daňové přiznání, a jako OSVČ platím skutečně výrazně méně. Nemluvě i o takových věcech, že když budu do té samé práce dojíždět, tak si náklady jao OSVČ uplatním, jako zaměstnanec ne. V Německu to zaměstnanec může. Což se také projevuje, to nejsou jen nesmyslně nastavené paušály - jinak nic proti nim.
Asi jste si nepřečetl závěr mého příspěvku. Jasně tam píšu, že netvrdím, že ten nepoměr neexistuje.
Kolik v reálu je těžko odhadovat, ale kdyby průměrný živnostník odvedl 3000,- měsíčně tak je to zhruba 1:2,6. Pořád je to hodně, ale není to 1:22,5. Troufám si tvrdit, že i ve výsledném psychologickém efektu pro podporu "honu na příživníky" je to nemalý rozdíl.
Prostě jsem chtěl upozornit, že ta čísla jsou už na první pohled nesmyslně přestřelená a vnímám to jako dost závažné varování, kam až jsou schopni zajít.
Ano, souhlasím.
Jen bych dodal, že ani ten Mládek neřekl, že odvody zaměstnance jsou 22,5x vyšší...
Stejně tak Mládek neřekl, že živnostníci jsou parazité. Tohle mu vložili do úst až novináři.
Ano, takto podané je to demagogie, a je to přestřelené. Ale ne originálním výrokem Mládka, ale "interpretací" novinářů. Ostatně neřekl to Mládek, ale Kalousek:
http://www.blisty.cz/art/67906.html
Asi jsem toho Mládka měl dát do uvozovek, aby bylo jasné, že je to nick, ne ten socan. Ten, pravda, neřekl "Živnostníci jsou paraziti" ale "Živnostnící parazitují".
Jinak Kalousek mluví o celkovém rozdílu 80 miliard a celkových odvodech (což mi i tak přijde dost přestřelené).
Souhlasím, to co odvádí zaměstnanci, o tom se živnostníkům ani nezdá. Recept je jednoduchý: živnostníky víc zdanit, zvýšit odvody a větší postihy z finančáku.
Ve vztahu k příjmům u živnostníků se dnes běžně a veřejně používá termín "optimalizované daňové přiznání ". To je přece podvod a veřejně podporování krácení daní a potažmo odvodů.
To je právě otázka. Pokud kvůli tomu stoupne cena služby či výrobku příliš, lidi si najdou substituty a nebudou to kupovat. Místo kadeřníka ostříhá sousedka, místo instalatéra se naučím si vyměnit těsnění sám, a když se rozbije programovatelný automatický regulátor topení, tak ho budu holt zapínat ručně. Zkuste se zamyslet, kolik služeb a výrobků, které kupujete, můžete v případě nouze oželet a zjistíte, že je jen málo práce, která se opravdu musí udělat.
musím souhlasit s každým předešlým diskutujícím. A chybí mi ke článku ještě jedna věc: kde je napsané, že je to placená reklama ????
Protože jinak to být nemůže.
A k tomu, že se sníží povinné důchodové pojištění živnostníků - takže to vláda chce ještě větší napětí mezi zaměstnanci a OSVČ? Už takhle aby se člověk bál, všude jen slyším, že na OSVČ doplácejí zaměstnanci. Jakékoliv vysvětlování je marné, lidé jsou zpitomělí z informací "odborníků". Já si myslím, že je to nastavené dobře, nemá smysl OSVČ s nízkými příjmy ještě připravit o kus důchodu. Kdo vymýšlí tyhle opilčárny? A už vidím, jak společné inkasní místo funguje - cha cha cha.
Nebyl to náhodou nějaký Nečas,který ještě coby ministr práce a soc. věcí prosadil ten geniální nápad-tzv. souběh důchodů a mateřských?Nedávno jsem četl,že je tu 158000 pracujících důchodců.Tedy do Nečasova "vynálezu" všichni tito pracující důchodci nepobírali důchod,ale pracovali tzv. na procenta jako za socialismu a měli normální příjem.Tedy jim nebyl současně vyplácen důchod,ten zůstával k dispozici v daný moment pro jiné,nepracující důchodce.V důchodovém fondu by tedy tak zůstávalo-při průměrném důchodu cca 10000-každý měsíc 1mld. 580mil.!
Když k tomu připočteme kolik mld. se jaksi "vypařilo" a stále se vypařuje v kšeftech dosavadních vlád a kmotrů napojených na státní zakázky ..... k tomu hned zpočátku samotná privatizace,nyní ještě restituce atd. Netřeba snad víc.
Ahoj,
no mě jen baví ty demografické studie a stav účtu. V roce 1990 bylo na důchodovém účtu cca 1 bil. Kčs. Přepočítejte si to inflačním koeficientem na dnešní poměry... Tak kde jsou ty peníze dnes? No prostě to demokrati rozkradli na své experimenty s privatizacemi, atd.
Potom se mi líbí vývoj populace. Před asi 7 lety se u nás ve městě zavřely 4 školky a 2 základky, protože přeci klesá porodnost a stojí to ročně 2 mil. navíc. Dneska najednou tyto zařízení chybí, takže se postavily nové školky za asi 150mil a připravuje se nová základka...
Takže demografické studie pro zastupitelstvo nebo vládu - záleží, jak to má vyjít a tak to také vyjde :)
Ti co mají pocit, že živnostníci jsou na tom bůhví jak dobře, zkuste si někdy pracovat rukama, často i 12 hodin denně! Nemáte v tomto státě vůbec žádné jistoty, nemocenská nebo dovolená? O tom si můžete nechat jen zdát. Nehledě na to, že pokud vám někdo práci (kterou si musíte dost pracně shánět sami) nezaplatí, může vás to úplně zlikvidovat. A důchod? Tak ten nedostanete v této zemi žádný.
Jsem zaměstnanec prakticky se všemi výhodami, takže bych si nemusela stěžovat, ale mám v rodině a kolem sebe hodně takových lidí, a vidím, jak se tady soustavně likvidují...
Tak to je ukázka učebnicové demagogie.
Dělník u soustruhu nedělá rukama? Nebo myslíš žejeho práce je méně hodnotná a jenom živnostník dělá dokonale odvedenou práci? Já si najal jednoho "živnostníka" (lépe řečeno partu), ale musel jsem jí stát za prdelou aby odvedli práci jak má být tedy to neflákali. Takže tady je to stejné jako u zaměstanců, špatně dělají někteří živnostní ci zaměstnanci. Je od tebe demagogii protěžovat jednu část lidí
Za druhé, mýtus živnostník si musí hledat práci. Myslíš, že vetší firma kde jsou zaměstnanci si nemusí hledat práci? Jediné rozdíl je specializace, jeden hledá praci(zakázky), jiné stojí u soustruhu a další počítá mzdy. Takže tyto demogaické keci "živnostní si musí hledat" chápu u člověka jako Kalousek (logické myšlení zlstalo na dně sklenky), ale u nbormálního rozumného člověka je to smutné.
Že to vidéš okolo sebe, a co lidi okolo tebe co jsou zamětnaní, ty nemají problémi s prací?
Problém jsou lidi aď zaměstnanci či živnostníci co nemají selské rozum a pak píšou takopvé keci jako ty co nedávají smysl. No dávají fanatikům. Mentálně slabší lidé přesně jako ty přistupují na demagogii, že za to můžou buď zamestnanci či živnostníci a přitom všechen bordel co zde je udělali páni nahoře, ale ty nikdo neobviní, proč, protže za to může zaměstnance(vyžírka) nebo živnostník(zloděj)....
Ten příklad výpočtu důchodu živnostníka, uvedený v článku, je tak trochu chybný. Pokud živnostník má 400000 ročně zisku, a použije se u něj vyměřovací základ 50% (tedy minimum), počítá se mu důchod pouze z tohoto vyměřovacího základu a nikoli z veškerého zisku. Jiná věc je, že u právnických osob se odvody na sociální pojištění vypočítávají pouze z vyplacených mezd, tedy z prostředků pro "osobní potřebu", zatímco u živnostníků z veškerých příjmů, včetně proinvestovaných (tedy pokud investice podléhá odpisům).
Odpisy pouze posouvají odvodovou povinnost v čase, ale nijak ji nezvyšují: pokud letos koupím za hotové z cash flow počítač za 90 000 Kč a budu ho rovnoměrně odpisovat tři roky, tak to znamená, že jsem sice letos zaplatil odvody z 60 000 Kč, které jsem proinvestoval, ale další dva roky zase nebudu platit odvody každý rok z 30 000 Kč (2x30 000 Kč = 60 000 Kč), které jsem v tom roce neproinvestoval, ale mohl jsem je využít na osobní spotřebu.
Nemluvě o tom, že u živnostníků, kteří nepoužívají paušál, je takřka jisté, že naopak ve větší či menší míře snižují daňový základ i věcmi, které jim slouží i k osobní potřebě, protože u některých věcí je to často takřka nemožné rozlišit i z pohledu toho živnostníka.
Příklad, kde je asi oprávněné uplatnění nákladu ve 100% výši a přesto z něj benefituje i v osobním životě: má třeba kancelář v přízemí domku a byt v prvním patře. Na přízemí si nainstaluje zabezpečovačku s kamerou. Formálně i technicky je zabezpečená kancelář, ale to zabezpečení fakticky chrání i byt.
Když už mne obviňujete ze lži, tak si alespoň problematiku nastudujte.
Daňovou ztrátu, která Vám vznikne díky odpisům, si můžete převést do dalších let. Takže odpisy opět jen posouvají daňovou povinnost, ale nezvyšují ji.
V příkladu, který popisujete, daňovou povinnost nezvyšují odpisy, ale minimální daň.
Ale hlavně: pokud nemáte zakázky, tak tu odepisovanou věc můžete prodat, protože ji přece nepotřebujete.
Jenomže ono se asi ve skutečnosti to podnikání vyplácí, protože odpisy Vás hodily do ztráty jen díky tomu, že buď (a) nepřiznáváte všechny příjmy, nebo (b) základ snižujete o některé náklady, které jste na podnikání nevynaložil.
No, ty odpisy způsobí, že mám záporný základ daně, a proto musím zaplatit minimální daň. Tohle je jen hádání o prvotní příčinu (která je nakonec ve velkém třesku).
A prodat použitý počítač po více než roce za 67% pořizovací hodnoty, to myslíte vážně? Navíc výpadek může být jen dočasný (magistrát se třeba rozhodl zrekonstruovat ulici, ve které mám provozovnu, tak se ke mě nedostanou zákazníci - to není hypotetická situace, ale aktuální problém zaměstnavatele mé manželky), tak proč hned likvidovat výrobní prostředky?
Odpisy nejsou příčinou z prostého důvodu: kdyby odpisy nebyly a náklady se uplatňovaly v roce, ve kterém se utratily, tak se podnikatelé, kteří využívají úvěrové financování investic, naopak budou dostávat do daňové ztráty v roce, ve kterém investici realizovali, a budou mít ten samý problém v bledě modrém.
Ty Vaše příklady jsou hodně přitažené za vlasy:
- kdo dneska odepisuje počítače, když počítače do 40 000 Kč můžete účtovat jako spotřebu?
- pokud je ta dočasná překážka krátkodobá, tak tohle těžko může způsobit. a pokud je to na půl roku, tak je obvyklé si pronajmout dočasné obchodní prostory, ne?
Počítač za 90 000 je váš příklad, tak proč mi to vyčítáte jako přitažené za vlasy?
Ta rekonstrukce trvá tři čtvrtě roku. A provozovna musí splňovat jistá dost přísná kriteria, hlavně hygienická, bezbariérový přístup, atd., její vybudování jinde je značně nákladná a dlouhodobá záležitost. A i kdyby se to povedlo, znamená to nárůst nákladů na prostory na dvojnásobek, což může výslednou bilanci výrazně ovlivnit.
A co týče pořízení na úvěr, máte pravdu. Ale proč si tedy sám živnostník nemůže (třeba podle splátkového kalendáře úvěru) zvolit způsob odepisování investic? A když zaplatí cash, může odepsat hned.
Navíc prvotním důvodem odpisů není úvěrování, ale zohlednění poklesu hodnoty majetku jeho používáním či stárnutím. Problém ale je, že pravidla pro odpisy stanovují ouřadové od zeleného stolu, aniž by měli pojetí, jak ta odepisovaná věc vůbec vypadá, natož dokázali odhadnout vývoj její ceny. Extrémní případy jsou právě ty počítače, kde už po roce je ten počítač prakticky bezcenný, a přitom může mít účetní hodnotu obrovskou. Druhým extrémem jsou nemovitosti, které se odepisují 20 let, ale i poté, pokud jsou udržovány, můžou mít stále původní hodnotu, ač účetně jsou bezcenné.
Primární smysl odpisů v tradičním pojetí (nečerpám z naší pokřivené reality, ale z západoevropské) není ani daňová optimalizace ani zohlednění poklesu hodnoty majetku, ale zajištění daňové uznatelnosti splácení úvěru nebo tvorby rezerv na renovaci či pořízení náhrady. Nemovitost sice po 20 letech má stále hodnotu, ale určitě bude potřebovat nezanedbatelnou rekonstrukci.