Hlavní navigace

Sváteční růst v obchodování

Lukáš Kudláček

Dnešní obchodní den nemá výrazné zprávy a ani data, které by zásadněji ovlivňovaly trhy. Přesto německý DAX po velikonočních svátcích od otevření kolem nulových hodnotách roste v závěru obchodního dne až o 1,7 procenta, k úrovním 7.932 bodů.

Doba čtení: 1 minuta

A to i přes krach domluvy o koaliční vládě v Itálii, zprávách o plánování úřednické vlády a nových volbách, a personálním změnám vládních činitelů na Kypru. Dnes je nejvíce růstový energetický sektor, kdy akcie společnosti E.ON rostou až o 3,7 procenta po nových dobrých doporučení od analytiků a akcie společnosti RWE, které rostou až o 2,5 procenta. Naopak dnes nejvíce ztrácí ocelárenský sektor, kdy akcie společnosti Thyssen Krupp padají až o 2 procenta po zveřejnění zprávy o stáhnutí se jednoho z hlavních zájemců o koupi jejich dceřiné společnosti Steel Americas a kdy padají i akcie společnosti Arcelor Mittal, které prorazil y technickou podporu na ceně 10 EUR za akcii.

Americké indexy po otevření přidávají kolem 0,6 % a vyrovnávají včerejší velikonoční pokles na trhu, který byl způsobený výrazně horšími daty z průmyslu. Z dnešního růstu je zřejmé, že stále panuje nálada taková, že špatné makroekonomické ukazatele nahrávají prodlužování pozitivního kvantitativního uvolňování. Aktuálně tedy index S&P je na úrovni 1.572 bodů, tedy + 0,7 % a index Nasdaq je na úrovni 3.266 bodů, tedy + 0,8 %. Výrazně dnes propadají komoditní trhy, zlato – 1 % na úroveň 1.582 USD za trojskou unci a stříbro – 1,7 % na úroveň 27,52 USD.

Pražská burza se dnes nese ve znamení výrazného růstu, kdy rostou hlavně akcie společnosti ČEZ,  1,5 % na úroveň 597 CZK za akcii a Komerční banky, která roste až o 2,4 % na úroveň 3.930 CZK za akcii. Celkový index PX zavírá na hodnotě 978 bodů, tedy + 1,6 %.

Našli jste v článku chybu?