Hlavní navigace

Středoevropské měny včera pod tlakem

30. 1. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Středoevropské měny včera sledovaly situaci na turecké liře, respektive jihoafrickém randu.

Zprávy a události

FOMC rozhodl v souladu s očekáváním o snížení měsíčního objemu odkupu aktiv ze současných 75 mld. USD na 65 mld. USD.

GfK index důvěry německých spotřebitelů s výhledem na únor se vyšplhal na 8,2 bodu z předchozích 7,7 bodu a dostal se tak na nejvyšší úroveň za posledního 6,5 roku.

Meziroční růst peněžní zásoby (M3) v eurozóně zaznamenal v prosinci nečekané zpomalení na pouhých 1,0 % y/y z listopadových 1,5 % y/y. Trh naopak čekal zrychlení na 1,7 % y/y.

FOMC nakonec tón trhům neudal

Včerejší den byl na trhu USD/EUR ve znamení zvýšené volatility v souvislosti s čekáním na večerní výsledek jednání amerických centrálních bankéřů. Kurz tak včera osciloval v poměrně širokém pásmu mezi cca 1,3600 až 1,3690 USD/EUR.

Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění GfK indikátoru německé spotřebitelské důvěry navzdory tomu, že nálada německých spotřebitelů dosáhla nejvyšší úrovně za posledního 6,5 roku. Německé zákazníky povzbuzuje jak optimističtější vyhlídka na celou německou ekonomiku, tak je nízké úrokové sazby vedou k preferenci spotřebních výdajů na úkor spoření. My očekáváme, že po loňském růstu německého reálného HDP o 0,4 % letos německé hospodářství výrazně zrychlí a připíše si 1,4 %.

Poslední jednání, kde Ben Bernanke vystupoval v pozici šéfa americké centrální banky, nepřineslo v podstatě vůbec nic nového. V naprostém souladu s očekáváním byl měsíční objem aktiv skupovaných centrální bankou (státních dluhopisů a hypotéčních zástavních listů) snížen ze 75 mld. USD na 65 mld. USD. Ohodnocení ekonomické situace vyznělo lehce optimisticky, když od prosincového zasedání jsou patrné známky oživení. Podle centrálních bankéřů zrychluje v posledních měsících spotřeba i investiční aktivita, negativní dopad fiskální restrikce se snižuje. Možná poněkud překvapivě byl jako zpomalující hodnocen realitní sektor. Nic se nezměnilo na rámci uvažování, že pro ukončení extrémně uvolněné měnové politiky bude nutný pokles míry nezaměstnanosti pod 6,5 %. Zároveň se ovšem Fed nadále zavázal držet nulové sazby po dlouhou dobu. Absence zásadních zpráv ze zasedání FOMC vedla k tomu, že se kurz USD/EUR stabilizoval těsně nad 1,3650 USD/EUR.

Dnešní den přinese důležité ekonomické ukazatele z obou stran Atlantického oceánu. Předběžná statistika HDP za Q4 13 ze Španělska by měla ukázat na mezičtvrtletní vzestup. Zlepšení by měly přinést i lednové indikátory podnikatelské a spotřebitelské důvěry za eurozónu a zlepšení by mělo být na počátku roku patrné i na německém trhu práce. Pokud se tedy tato očekávání naplní, měla by z toho evropská měna profitovat. Její zisky ale může limitovat dobré číslo HDP za Q4 13 ze Spojených států, kde čekáme mezičtvrtletní anualizovaný růst dokonce více než čtyři procenta, tržní konsensus je nastaven na 3,2 %.

Středoevropské měny včera pod tlakem

Středoevropské měny včera sledovaly situaci na turecké liře, respektive jihoafrickém randu. Ani přes dramatické zvýšení úrokových sazeb ze strany turecké centrální banky (klíčová sazba byla zvýšena ze 4,50 % na 10,0 %) jsme významnější změnu nálady nezaznamenali. V bez-prostřední reakci na toto půlnoční rozhodnutí sice lira vůči dolaru posílila o zhruba čtyři procenta, během včerejšího dne však ještě více odepsala a kurz se opět přibližuje historicky nejslabší úrovni, která byla zaznamenaná v pondělí. Více než 4 % včera ztrácel i jihoafrický rand, který atakoval čerstvé čtyřleté dno.

Výprodejní tlaky na měny rozvíjejících se trhů se v regionu podepisují zejména na kurzu maďarského forintu. Ten včera odepsal více než dvě procenta, když se kurz vyšplhal až k úrovni 310 HUF/EUR. Zhruba procento včera ztratil polský zlotý. Relativně nejlépe se dařilo české měně, která oslabila přibližně o čtvrt procenta, když byla v odpoledních hodinách na mezibankovním trhu testována úroveň 27,55 CZK/EUR.

legislativni_zmeny_21

Rozhodnutí FOMC nepřekvapilo, proces opuštění programu kvantitativního uvolňování urychlen nebyl. To by mohlo dočasně paniku na rozvíjejících se trzích zmírnit. Sledovány ovšem i nadále budou zejména americká data, na jejichž základě se začnou formovat očekávání na březnové zasedání amerických centrálních bankéřů. Paradoxně dobré zprávy z USA potvrzující oživení největší světové ekonomiky mohou způsobit rychlý odliv kapitálu z rozvíjejících se zemí, a to zejména těch, které trpí nějakou formou makroekonomické nerovnováhy (jako například země s hlubokými schodky běžného účtu platební bilance) či politickou nestabilitou. Z pohledu české měny je dobrou zprávou to, že česká ekonomika žádnou formou nerovnováhy netrpí, české hospodářství není přístavem spekulativního kapitálu, který by teď hrozil odlivem a hlavně díky ČNB již koruna v listopadu a prosinci výrazně oslabila. Prozatím tedy nevidíme důvod, aby se kurz české měny odpoutal výrazněji od hladiny 27,50 CZK/EUR.

Turbulence na rozvíjejících se trzích se podepsaly i na českém dluhopisovém trhu. Snaha investorů přesouvat prostředky do bezpečnějších aktiv vede zejména k silné poptávce po amerických státních dluhopisech. Do skupiny „bezpečných“ instrumentů patří i české státní dluhopisy, které též z této situace profitují. Česká výnosová křivka se tak včera posunula zhruba o 3 bb níže.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).