Hlavní navigace

Středoevropské měny na úvod týdne v klidu

5. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco euro vůči dolaru dnes padalo na nové devítileté minimum, na středoevropských měnách se to nijak výrazně neprojevilo.

Zatímco euro vůči dolaru dnes padalo na nové devítileté minimum, na středoevropských měnách se to nijak výrazně neprojevilo. Po zahájení obchodování byla sice patrná tendence k oslabování, během dne však byly tyto ranní ztráty vymazány. Kurz české měny se dnes držel v úzkém pětihaléřovém pásmu v okolí hladiny 27,70 CZK/EUR.

Tip do článku - účto fakturace duben

Bilance státního rozpočtu se v meziročním vyjádření zlepšila. Po schodku ve výši 81,3 mld. CZK za rok 2013 byl za loňský rok vykázán deficit 77,8 mld. CZK. Původní návrh přitom počítal se  schodkem ve výši 112 mld. CZK. Na výrazně lepším výsledku hospodaření se podepsala především mnohem lepší výkonnost české ekonomiky. V Q4 2013, kdy se loňský rozpočet připravoval, MF čekalo ekonomický růst v roce 2014 1,3 %. Výsledek nakonec může být o zhruba procentní bod lepší. Růst navíc táhla domácí poptávka v podobě vyšší spotřeby domácností i investiční aktivity, což přispělo k vyšším daňovým příjmům. Vzhledem k tomu, že se plnění státního rozpočtu vyvíjelo lépe po převážnou většinu loňského roku, nepředstavuje celoroční výsledek překvapení. Finanční trhy tedy na zveřejnění této zprávy nijak nereagovaly.

České výnosy dnes otevřely níže, když doháněly předchozí pokles eurových výnosů, v průběhu dne se však situace stabilizovala a výnosy se postupně vracely k pátečním zavíracím hodnotám.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).