Vlákno názorů k článku Strasti a slasti penzijního připojištění od Rejpal - Pokud úrokové sazby nepokryjí ani náklady na správu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 7. 2008 12:38

    Rejpal (neregistrovaný)
    Pokud úrokové sazby nepokryjí ani náklady na správu fondu, tak je všechno meditování zbytečné.
    Podle mne jedno z možných řešení by bylo uzákonit povinnost fondu ukládat minimálně přesně stanovené % plateb účastníků PF u ČNB a ta by na ně stanovila úrokovou sazbu 1 až 2% nad úroveň inflace. A teprve úroky by mohly fondy reinvestovat a nebo použít na svou správu. Tím by bylo nejen zajištěno, že peníze nepropadnou a nebo se ztratí, ale současně by se řešilo i nepřiměřené posilování koruny, protože vyšší úrokové sazby by byly uplatňovány jen na peníze budoucích důchodců bez vlivu na okamžité posilování koruny. Nechápu, proč v ČNB živíme bandu "odborníků", kteří se chovají úplně obráceně než jejich kolegové v okolních zemích.
  • 29. 7. 2008 15:10

    Milan (neregistrovaný)
    ČNB za tohle nemůže. Ostatně chtěl bych vědět, kde by ČNB peníze tak vhodně uložila, aby dostala tak lukrativní úrokové výnosy. Nebo chcete, aby ty peníze-výnosy natiskla? To by se pak panečku rozjela inflace. Současné výnosy PF jsou jen účetním divadlem. PF vykázaly kladné zhodnocení, ale účet oceňovacích rozdílů vykazuje několikamiliardové ztráty, stejně tak náklady příštích období (alia provize vyplacené bouchačům) jsou vedeny v aktivech...
  • 29. 7. 2008 16:56

    Rejpal (neregistrovaný)
    A jsme u toho, abych měnu dlouhodobě oslabil tak ji skrytě devalvuji nekrytými penězi. To je sice neobvyklé, ale účinné řešení. V praxi to vidíte v okolních státech. Kde vyšší úrokové sazby než v EU měnu dlouhodobě oslabují a proti tomu jde přirozené posilování z nerovnováhy mezi vývozem a dovozem.
    Podle mne by měla ČNB úrokové sazby zvýšit alespoň na 8 až 9%, ale použít to jen u důchodových depozit, protože jinak okrádá své občany, kteří si šetří na důchod a současně díky dnešním podhodnoceným sazbám posiluje měnu. No uvidíme na dolaru vůči euru. Který má dnes také nižší úrokové sazby, jestli se kurz otočí a začne posilovat. Ovšem pak různí Singrové, Tůmové a spol. by měli jít od válu.
  • 30. 7. 2008 8:55

    joe (neregistrovaný)
    To, co tu píšete, jsou naprosté nesmysly.

    Pokud by všechno ostatní bylo stejné, pak nižší úrokové sazby znamenají nižší kurz. Důvodem je, že každý radši své peníze uloží v lépe úročené měně, tudíž konverzí se způsobí oslabení hůře úročené měny a posílení lépe úročené měny.

    Reálný svět je však složitější, působí také rozdíl mezi vývozem a dovozem, rychlost výroby nových peněz, politika, ...

    Mimochodem, víte, že žádná světová měna (možná nějakých pár vyjímek bude) není krytá naprosto ničím?
  • 30. 7. 2008 12:26

    Pavel (neregistrovaný)
    Pane kolego, většina profláknutých světových měn je krytá, a to dlužním úpisem. Daňový poplatník ve finále vše zaplatí, naoplátku má možnost dostat nějakou tu mizernou státní podporu v rámci PF a SS atd., nebo úlevu na dani. Dobrý kšeft, asi si založím vlastní stát a banku.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).