Hlavní navigace

Strašák jménem Řecko opět sráží evropskou měnu

16. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výprodejní vlna evropské měny během úterý ještě zesílila a euro se tak propadlo na své 4měsíční minimum. Na stejném místě se ocitá i koruna.

Zprávy a události

Maloobchodní tržby v USA v dubnu vzrostly o 0,1 % m/m (trh +0,2 %). Stejně vzrostly i bez zahrnutí automobilů.

Index průmyslové aktivity ve státu New York v dubnu vzrostl na 17,09 bodu z předchozích 6,56 bodu, zatímco se čekalo jen mírné zvýšení indexu na 8,5 bodu.

Spotřebitelské ceny dle očekávání v dubnu stagnovaly. V meziročním srovnání pak byly o 2,3 % vyšší.

HDP eurozóny ve Q1 12 stagnoval, zatímco oslovení analytici čekali pokles o 0,2 % q/q. Meziročně se pak nachází rovněž na stejné úrovni.

Německý index ZEW očekávání v květnu klesl na 10,8 bodu z dubnových 23,4 bodu. Konsensus ukazoval na snížení pouze na 19 bodů.

Česká ekonomika prohloubila svoji recesi, když ve Q1 12 klesla o 1,0 % v mezikvartálním i meziročním srovnání. Výsledek byl nakonec ještě horší než nejpesimističtější odhad mezi analytiky.

Slovenský HDP v prvním čtvrtletí vzrostl o silných 0,8 % q/q, resp. 3,1 % y/y, čímž výrazně předčil očekávání trhu.

Strašák jménem Řecko opět sráží evropskou měnu

Výprodejní vlna evropské měny během úterý dále zesílila a poslala euro téměř k hranici 1,27 USD/EUR. Tím propadlo na své 4měsíční minimum, zatímco dolar zpevňoval v důsledku nárůstu rizikové averze prakticky vůči všem světovým měnám. Proti koši vystoupal jeho index na nejvyšší hodnotu za poslední čtyři měsíce.

Důvodem tohoto vývoje bylo již po několikáté neúspěšné sestavení nové vlády v Řecku, které vyústilo v nové parlamentní volby, jež by se mohly konat v polovině června. Zároveň se ale zvýšila pravděpodobnost odchodu balkánské země z eurozóny, protože poslední průzkumy ukazují na možné vítězství radikální levice (Syriza), která odmítá dohodnuté podmínky s EU/MMF, za kterých byla Řecku poskytnuta finanční pomoc. Tento krok by pak představoval potenciální riziko nákazy pro Itálii a Španělsko, jejichž výnosy státních dluhopisů opět vzrostly nad kritickou hranici 6 %.

Řecko tak zastínilo i nečekaně slušné výsledky o vývoji ekonomiky v EMU v průběhu Q1 12. Eurozóna vykázala mezikvartální stagnaci, čímž o vlas unikla recesi. Přestože detailní údaje zveřejněny nebyly, z dostupných čísel je patrné, že se opět rozevřely nůžky mezi hlavním motorem růstu, Německem, a jižním křídlem evropského bloku.

V Evropě budou dnes zveřejněny finální údaje o spotřebitelských cenách. Jejich růst by se neměl odchylovat od prvního předběžného odhadu, který ukazoval na zvýšení o 2,6 % y/y. Ve Spojených státech pak budou publikována data za průmyslovou výrobu. Ta by měla v dubnu vzrůst o zhruba půl procenta díky lepšímu vývoji prakticky ve všech průmyslových odvětvích. Rovněž i předstihové indikátory naznačují dobré vyhlídky pro další měsíce. Kromě toho se dočkáme údajů o počtu vydaných stavebních povolení a zahájených stavbách.

Trhy ale budou s největší pravděpodobností nadále vstřebávat informace z Řecka. V následujících dnech tak zde existuje prostor spíše pro další eurové ztráty. 

HDP, Hampl a Řecko posílají korunu na 4měsíční dno

Souhra několika nepříznivých faktorů poslala českou korunu na 4měsíční minimum vůči euru. Během včerejška ztratila domácí měna ze své hodnoty jedno procento a vyhoupla se nad hranici 25,60 CZK/EUR. V ranních hodinách přitom bylo možné na mezibankovním trhu nakoupit jedno euro ještě za 25,36 korun.

První ranou pro českou korunu bylo zveřejnění prvního odhadu růstu HDP za Q1 12. Oproti očekávanému nepatrnému růstu ekonomika propadla hlouběji do recese, když poklesla o 1,0 % q/q. Na detailní strukturu si budeme muset počkat do 8. června. Včerejší výsledek je velmi překvapivý i z pohledu vývoje u našich dvou nejvýznamnějších obchodních partnerů. Německo mile překvapilo růstem o 0,5 %, Slovensko rostlo dokonce 0,8% tempem.

V reakci na data uvedl viceguvernér Mojmír Hampl, že nečekaný propad tuzemské ekonomiky by měl vést ČNB k debatě o dalším snížení úrokových sazeb. To by tak nejspíše připadalo na následující zasedání ČNB, které se bude konat v červnu.

skoleni_21_6

Do třetice pak výprodej české koruny umocnila zpráva o vyhlášení nových parlamentních voleb v Řecku, která na globálních trzích snížila chuť investorů po rizikovějších aktivech. V průběhu dne tak neoslabila jen koruna, ale i ostatní regionální měny.

Na domácí události včera reagovala swapová i dluhopisová křivka výrazným poklesem. Swapová křivka snížila svůj sklon, zatímco dluhopisová jej naopak mírně zvýšila. Domácí vývoj tak byl v kontrastu se zahraničním, kde výnosy měly tendenci spíše růst.

 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).