Hlavní navigace

Stavebnictví dál padá na své dno

6. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Stavebnictví ani v září tohoto roku nenašlo své dno a dále padá. Tento měsíc se jeho výkon snížil o dalších 10,6 %.

Přitom pro tuto oblast ekonomiky nepřicházejí pozitivní zprávy a řada firem je na pokraji existence. Stát, jako jeden z velkých zadavatelů má za cíl spíše omezování výdajů. Nejviditelněji se to týká dopravních staveb, jako jsou dálnice nebo obchvaty měst.

Ale ani soukromí investoři prozatím nezačínají rozsáhlé projekty, které by rozhýbaly celým odvětvím. Krize v této oblasti s sebou nese i další efekty, jako je nižší zaměstnanost. Ve třetím čtvrtletí upět ubylo zaměstnanců ve stavebních firmách (na 50 zam.). Meziročně jich je méně o 5 % a nutné zlepšení v brzké době nepřijde.

Průmysl upadá do červených čísel, nedokáže růst

Výsledky průmyslu za září jen potvrzují celkový výsledek ekonomiky. Výrobní oblast ztrácí svou dynamiku a výsledky loňského roku, kdy dokázal růst o více, než deset procent jsou už dávno zapomenuté. Nyní průmysl bojuje aspoň o udržení stejné pozice jako v loňském roce. To se mu bohužel ale nedaří. V září propadly výsledky průmyslu o 7,1 % a tak ani letošní rok nebude příliš pozitivní. Ještě v lednu a únoru dokázal průmysl růst až o 5 %, pak ale přišlo zpomalení propad k nule.

Pro další růst je potřeba oživení na zahraničních trzích, ať už v Evropě, nebo i Asii, kam míří řada investic. Tento měsíc se opět ukázala lehká zranitelnost ekonomiky zaměřené na výrobu automobilů. Jejich produkce poklesla o 11,1 % a přispěla tím 2,4 body k zápornému výsledku. Stala se tím největším záporným tahounem průmyslu v září a podepsala se i na slabém vývozu do zahraničí.  Naopak růstových oblastí bylo jen minimum a lepší výsledek zajišťovaly jen výroba chemických látek a výroba koksu. Ty svým objemem ale nedokázaly výrazně zvrátit špatný výsledek. 

Evropská ekonomika brzdí a s ní český zahraniční obchod

Evropské ekonomice se příliš nedaří a proto ani český zahraniční obchod nedosáhl očekávaných výsledků. Přitom výsledek tuzemské ekonomiky je životně závislý na zahraničním obchodě, který je takřka jediný přispěvatel pozitivních výsledků v posledním roce. 

školení účto Kučerová

Dynamika vývozu do zahraničí v září výrazně spadla a dostala se na pouhých 0,6 %. To je v porovnání s výsledky předchozích měsíců nejhorší výsledek letošního roku. S chladnou domácí poptávkou mírně klesl i dovoz zboží do Česka, aktuálně v září to bylo o 3,3 %. 

Vývoz je stále velmi závislý na výsledcích Evropy, většina (přes 80 %) míří do EU, kde ale poptávka klesá. Přesto, velmi zajímavý nárůst je u vývozu do Ruska, který vzrostl o 13,3 %. V absolutních hodnotách je stále malý a celou ekonomiku jako takovou rozhodně nezachrání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).