Vlákno názorů k článku Stavební spoření: lidé už opět spoří a berou si úvěry od Lukin - Po zkušenostech se stavební spořitelnou a opatrovnickym soudem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2014 4:39

    Lukin (neregistrovaný)

    Po zkušenostech se stavební spořitelnou a opatrovnickym soudem již nikdy více. Kdoví co stát a spořitelny během dalších let vymyslí. A až to vymyslí nezapomeňte že se ke svým penězům můžete dostat po hodně dlouhé době, pokud dojde k nerovnovaze kdy se budou masivně smlouvy ukončovat a budou chybět peníze pro výplaty vkladů.

  • 27. 10. 2014 8:58

    dalich .

    Na toto téma jsem si s panem Staňurou povídal. Bohužel, nový občanský zákoní postupy ještě více zpřísnil. To není věcí bank. Jakmile existuje finanční produkt na jméno nezletilého dítěte, o "částce větší než nepatrné" vždy rozhoduje opatrovnický soud. A do toho ještě může do bytu napochodovat sociálka, aby si zkontrolovala, zda ta částka, deklarovaná rodiči pro potřeby dítěte, opravdu může a bude takto využita. Stejný problém je u dětských vkladních knížek, dětských "spořicích" pojistek atp.

    Nezbývá než stále lidi edukovat, že jakmile spoří na rodné číslo dítěte, peníze jsou dítěte, i kdyby jim v 18 letech dalo pomyslně nůž do zad.

    Kromě výše popisovaného je dalším problémem nejednotnost soudů. Zatím co jeden opatrovnický soud např. s použitím naspořené částky na rekonstrukci dětského pokoje nemá problém, druhý totéž zamítne.

    Konkrétní případ: rodina, dvě dcery (6+9). Cílová částka 120 000 Kč. Na mladší dceru naspořeno cca 120 000 Kč, rodina je chtěla vybrat na zvelebení pokoje obou dcer (příprava na školu, nové postele, nábytek apod.) Soudem zamítnuto z důvodu, že by vylepšením/re­konstrukcí pokoje došlo k obohacení druhé dcery za peníze té první.

    Řešení: spořit jinak, resp. ne na dětské RČ. "Spoření pro děti" tak, jak jsme jej znali, skončilo. Bohužel. A banky by to svým klientům, dychtivým na spoření pro dítě, měly říkat.

  • 27. 10. 2014 12:59

    avathar (neregistrovaný)

    A co s tím, co je rozběhlý? Když doběhne vázací lhůta, tak to zakážou ukončit a budou nutit třeba 12 let to nechat válet ve SS?

  • 27. 10. 2014 15:32

    Lubik (neregistrovaný)

    „A banky by to svým klientům, dychtivým na spoření pro dítě, měly říkat.“ Já si myslím, že by to bylo stejně málo účinné, domnívám se, že to většina lidí ví (že nemohou manipulovat s majetkem dětí), ale tak nějak to nechtějí vzít na vědomí, pravděpodobně je to otázka psychologická. Kolik toho v posledních letech (není otázka NOZ) bylo na toto téma napsáno i zde na měšci a stále jsou někteří překvapeni.

  • 27. 10. 2014 20:14

    az (neregistrovaný)

    Banky nic říkat nebudou. Vždyť je to pro ně skvělá situace. Produkt si sjednat můžete, zrušit ho téměř nejde. A to má být nově možné sjednat pro děti i penzijní připojištění, včetně zvýšení provize pro finanční prodejce. A ti určitě nebudou říkat - nepořizujte si to.

  • 27. 10. 2014 21:29

    cml11 (neregistrovaný)

    Penzijní připojištění pro dítě bude naopak produktem, u kterého je už z názvu patrné, že by ho neměli čerpat rodiče, ale jejich dítě. Tady by snad konečně mohli pochopit i ti natvrdlejší rodiče, že produkt na R.Č. dítěte není automaticky jejich majetkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).