Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku MFČR: Stavební spoření by mohlo spořit na penzi. Ale musíte vložit celé úspory od Fredy - Když někde vidím/čtu výraz "stát se rozhodl", tak...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 28. 11. 2012 8:02

  Fredy (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Když někde vidím/čtu výraz "stát se rozhodl", tak se mi otvírá kudla v kapse. Kdo je stát? Nejsme to my všichni? Stát nám zvýší daně, ale stát si nepohlídá ani to, aby jej nikdo neokrádal. Ale to jen tak na okraj, jako že mi to připadá úsměvné.

  Škoda, že se tazatel nezeptal i na další možnosti podpory spoření. Třeba na to bydlení, či na stáří. Což třeba místo státní podpory - státní úlevu?

  Výhody :
  - na 2 tisíce státního příspěvku se musí vybrat 3 tisíce, neboť ten 1 tisíc se cestou ztratí. A úleva na odvodech státu je levnější a není nutné k tomu zakládat další finanční žraloky.

  Nevýhody:
  - na úlevu na odvodech dosáhnou jen ti, co pracují/podnikají, neboli ti, co do státní kasy přispívají. Teď nevím, byla by to nevýhoda, nebo naopak výhoda? ;-)

 • 28. 11. 2012 8:30

  Honzas (neregistrovaný) 193.86.144.---

  Vámi zmíněný poslední bod je irelevantní, neboť nepředpokládám, že by lidé žijící na sociálních dávkách měli stavební či důchodové spoření.

  Vaše myšlenka je veskrze dobrá s jediným ale. Kdo by z takového systému profitoval ? Inu právě ti, kteří pracují. Současný systém, jak se mi jeví ze všech kauz, vyžaduje aby zadavatelé dostali "vývar". A ten se dá vyplatit pouze za předpokladu zisku.

  Úplně stejně můžete argumentovat, že zjednodušením daňového systému zprůhledníte a především zlevníte (V EU jsme s délkou výpočtu daní na předposledním místě, časová náročnost na zpracování je 289 hodin, za ČR je o nějakou hodinu Bulharsko). Komu tím prospějete ? Koho zajímá daňový poplatník ?

 • 28. 11. 2012 10:50

  Fredy (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Komu tím prospějete? ....... tohle jsem už někde slyšel. Že by tady? ( http://www.youtube.com/watch?v=ZmxV2qcELfc )

  Ale vážně. Samozřejmě že jakékoliv snižování daní je vždy problém. Nechce se do toho politikům, ani úředníků, ani daňovým poradcům a v podstatě ani velké části podnikatelů, kteří jsou přisáti na státní cecík. Z cizího krev neteče a politik musí hlavně slibovat rozdávání a mnohdy i něco z toho splnit. Kde by na to potom bral?

  Ano, na jakýchkoliv úlevách profitují vždy ti, co jsou aktivní. Ale na tom přece není nic špatného. Ostatně platí to již dnes. Odpočet od základu daně u úvěrů na bydlení, penzijního připojištění, životního pojištění a od daně dětí, manželek bez příjmů..... tak proč by to nemohlo být trochu upravené, více demokratické, spravedlivější a levnější? Proč stát, prostřednictvím nás, cpe peníze finančním žralokům, které si to nezaslouží?

  Důchodovou reformu bych řešil jednoduše, bez nějakých "spřátelených" finančních institucí. Dát lidem volbu, rozdělenou do třech kategorií, která by byla definitivní a neměnná.

  1) Kdo nechce v budoucnu od státu žádnou penzi, tak nebude platit nic na sociální pojištění (ani zaměstnavatel). Vše si zabezpečí sám.

  2) Střední varianta - v důchodu by čerpal pouze nějakou stanovenou minimální částku, například 10% z průměrné mzdy v daném období. Za to by odváděl 50% současných odvodů na sociální pojištění a to samé zaměstnavatel.

  3) Současný stav - průběžný důchodový systém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).