Hlavní navigace

Statistici přidávají: ekonomika roste rychleji

4. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomice se v prvním čtvrtletí dařilo výrazně lépe, než byly první odhady. Zlepšení přišlo o půl procentního bodu směrem nahoru. Proto podle nových statistiky ekonomika za první čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,5 %.

Mezičtvrtletně statistici zlepšili očekávání z čisté nuly na růst o 0,4 %. Ve výsledku tak potvrdili oživení české ekonomiky. Ta udělala jasnou tečku za krizí. Letošní rok by tak měl být z ekonomického hlediska úspěšný. Ekonomika nemá v sobě zásadní brzdu, která by ji měla srazit zpět do krize.Na straně zdrojů ekonomiky asi jen těžko budeme hledat obor, kterému se meziročně vyloženě nedařilo.

Účto_tip_změny21

Jak je pro Česko typické, velký podíl na obnovení růstu měl průmysl, konkrétně zpracovatelský průmysl. Ten vzrostl meziročně o 4,6 %, a byl hlavním tahounem celé ekonomiky. Zpracovatelský průmysl totiž tvoří necelou čtvrtinu ekonomiky.Výdajová strana ekonomiky byla pod taktovkou dvou faktorů – oživení spotřeby domácností a výrazného růstu tvorby fixního kapitálu. Spotřeba domácností je jednou z klíčových oblastí každé ekonomiky.

V Česku ale poslední roky pokulhávala, a výsledky byly spíše záporné. V prvním čtvrtletí tohoto roku ale dokázala otočit trend. Meziročně vzrostla o 1,5 % a mezikvartálně o 1,2 %. Podobně na tom byl i fixní kapitál a jeho tvorba. Začátek roku přinesl masivní růst o 5,2 %, který jasně ukázal, jaká je současná situace. Firmy v rámci investic směrovaly své finance hlavně do strojního vybavení nebo dopravních prostředků.Nelze opomenout ani pozitivní výsledek zahraničního obchodu. S oživením evropského prostoru se zvyšovaly šance Česka na export a to na sobě zanechalo pozitivní vliv na výsledcích zahraničního obchodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).