Hlavní navigace

Statistici přidávají: ekonomika roste rychleji

Michal Kozub

Ekonomice se v prvním čtvrtletí dařilo výrazně lépe, než byly první odhady. Zlepšení přišlo o půl procentního bodu směrem nahoru. Proto podle nových statistiky ekonomika za první čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,5 %.

Mezičtvrtletně statistici zlepšili očekávání z čisté nuly na růst o 0,4 %. Ve výsledku tak potvrdili oživení české ekonomiky. Ta udělala jasnou tečku za krizí. Letošní rok by tak měl být z ekonomického hlediska úspěšný. Ekonomika nemá v sobě zásadní brzdu, která by ji měla srazit zpět do krize.Na straně zdrojů ekonomiky asi jen těžko budeme hledat obor, kterému se meziročně vyloženě nedařilo.

Jak je pro Česko typické, velký podíl na obnovení růstu měl průmysl, konkrétně zpracovatelský průmysl. Ten vzrostl meziročně o 4,6 %, a byl hlavním tahounem celé ekonomiky. Zpracovatelský průmysl totiž tvoří necelou čtvrtinu ekonomiky.Výdajová strana ekonomiky byla pod taktovkou dvou faktorů – oživení spotřeby domácností a výrazného růstu tvorby fixního kapitálu. Spotřeba domácností je jednou z klíčových oblastí každé ekonomiky.

V Česku ale poslední roky pokulhávala, a výsledky byly spíše záporné. V prvním čtvrtletí tohoto roku ale dokázala otočit trend. Meziročně vzrostla o 1,5 % a mezikvartálně o 1,2 %. Podobně na tom byl i fixní kapitál a jeho tvorba. Začátek roku přinesl masivní růst o 5,2 %, který jasně ukázal, jaká je současná situace. Firmy v rámci investic směrovaly své finance hlavně do strojního vybavení nebo dopravních prostředků.Nelze opomenout ani pozitivní výsledek zahraničního obchodu. S oživením evropského prostoru se zvyšovaly šance Česka na export a to na sobě zanechalo pozitivní vliv na výsledcích zahraničního obchodu.

Našli jste v článku chybu?