Takže peníze "tisknout" může jenom "CNB", přesto nevý kolik vydala a musí sledovat množství oběživa? Kdo ty peníze vyrábí? Nebo sleduje jenom kde ty peníze zrovna jsou?(pak je článek nesmysl..)
Jooo, a pak že tomu ČNB šamani rozumí, jenom spousta keců o tom, že peníze vznikají s ničeho a ČNB nemá absolutní kontrolu nad jejich vznikem=kdysy falšování peněz...
Celkem logické a pochopitelné, je mi to, že banka tvoří nové peníze (komerční banka). Když někomu půjčí dotyčný splácí a z toho má úrok vkladatel např. na spořícím účtu.
Ovšem nějak nechápu, jak toto může fungovat u našich bezpoplatkových bank. Zvlášť v případě, když ony mají více peněž na vkladech než rozpůjčováno. Jak a z čeho "vytváří" nové peníze? Např. když neposkytují např. hypotéky
Drtivá většina bank má víc na vkladech než napůjčováno. Půjčky nefungují tak, že si banka "vymyslí", že má na účtu peníze a ty půjčí - půjčit může jen ty uložené peníze (odhlédám od toho, že ty peníze na účtech nejsou samozřejmě rozlišené a tedy to není tak, že by banka půjčila konkrétní peníze z konkrétního vkladu, ale v sumě to tak je).
Funguje to "hraním si s čísly": Banka vezme stovku z vkladu, půjčí ji někomu, ten s ní zaplatí a příjemce platby si ji uloží v bance. Při počítání M2 se ta stovka počítá jednou uložená na původním vkladu a podruhé na tom novém vkladu a voilá - M2 nám stouplo o stovku.
Komerční banky žádné peníze při poskytování úvěrů nevytváří. Kdyby šlo "vytvářet" peníze z ničeho v jakémkoli objemu, nepotřebovaly by pak banky přijímat vklady a ještě z nich platit úrok. Komerční banky mohou poskytnout max. jen takové množství úvěrů, na které jim stačí vlatní jmění + vklady klientů (mínus povinné rezervy u centrální banky). Banka musí vést a auditovat podvojné účetnictví jako každý podnik a těžko by mohla mít v rozvaze aktiva - úvěry, které by nebyly kryté pasivy - vklady a vl.jměním.