Hlavní navigace

Samotná ČNB moc nezmůže

Jan Vejmělek

Hlavním záměrem českých centrálních bankéřů, kteří v minulém týdnu rozhodli o používání přímých intervencí na trhu, je zabránit hrozbě deflačních tendencí v ekonomice a jejich možnému přelití do devastující deflační spirály.

Doba čtení: 1 minuta

Ta by totiž ve svém důsledku mohla vést k dlouhotrvající recesi s negativním dopadem do trhu práce. Zdražení dovozů s dopadem do vyšší inflace ovšem není jediným efektem intervencí proti koruně. Výrazné podhodnocení české měny by mělo zvýhodnit exportéry na zahraničních trzích a domácí producenty na českém trhu. Zvýšení ziskovosti by se následně mělo přelít i do silnější domácí poptávky ve formě podpory investiční aktivity ze strany firem, tvorby pracovních míst a následně i vyšší ochoty domácností spotřebovávat.

V praxi se obáváme jednoho slabého místa tohoto transmisního mechanismu. Zkušenost s dosavadním vývojem ekonomiky ukazuje na to, že oživení exportní aktivity promítající se do vyšší průmyslové výroby není následováno zvýšenou investiční aktivitou. A to zřejmě z důvodů, které jsou mimo kontrolu centrální banky. Jedná se o to, že nestabilní podnikatelské prostředí, ať z důvodu častých změn daňového či legislativního rámce či obecně nečitelnosti záměrů hospodářské politiky vlády, tuzemské i zahraniční investory odrazuje. Bez atraktivního investičního prostředí se vyšší ziskovost exportně zaměřených podniků nepromítne ve vyšších investicích, ale vzhledem k významnému podílu zahraničních majitelů našich firem povede pouze ke zlepšení finanční situace zahraničních matek.

Našli jste v článku chybu?