Hlavní navigace

Spotřebitelská důvěra v USA roste

29. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Spotřebitelská důvěra v USA mimochodem v lednu místo očekáváné stagnace vzrostla ze 77,5 na 80,7.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby dopadly mizerně, v prosinci si připsaly pokles o 4,3%. Trh přitom čekal růst o 1,7%. Jen slabou náplastí je mírná revize listopadových výsledků směrem nahoru. I když za poklesem stála především volatilní dopravní technika, i bez ní objednávky klesaly o 1,6%. A zklamala i další důležitá položka, objednávky kapitálového zboží očištěné o vojenskou a dopravní techniku, které ukazují na nevalnou investiční aktivitu. Celkově představují včera zveřejněná čísla varování před přílišným optimismem jak v případě HDP za 4Q13 (tam trh míří poměrně vysoko a čeká +3,1% anualizovaně), tak v případě naděje na urychlení růstu v letošním prvním pololetí. Pokud se takové pesimistické scénáře naplní, mohl by Fed reagovat tím, že o něco sleví ze svého tempa utahování měnové politiky.

O něco veselejší zprávu přinesl Case-Schillerův index cen nemovitostí. Ten dále zvýšil meziroční tempo růstu na 13,7%. To především ukazuje, že trh nemovitostí se dále zvedá. Má to ale i další konsekvence. S růstem cen se další a další domácnosti dostávají ze situace, kdy je jejich hypotéka vyšší než hodnota nemovitosti, roste tak jejich bohatství, a to se dále projevuje rostoucí důvěrou a větší ochotou utrácet.

Spotřebitelská důvěra v USA mimochodem v lednu místo očekáváné stagnace vzrostla ze 77,5 na 80,7.

Britská ekonomika rostla loni nejrychleji od roku 2007, když vykázala růst o 1,9%. Pro BoE je to další důvod intenzivněji zvažovat zahájení utahování velmi rozvolněné měnové politiky. Jak jsme psali minulý týden, nezaměstnanost prudce klesla k stanovenému cíli. Na druhou stranu se podařilo konečně zkrotit inflaci, takže BoE nemusí nikam spěchat. Podle převážné většiny analytiků dojde na první hike až v roce 2015.

Účto_tip_změny21

Od včerejška zasedá Fed. Dnes večer se dozvíme, jak bude dál postupovat v utahování měnové politiky. Čekáme, že se bude držet tempa, které si nastavil v prosinci, kdy s utahováním začal, tedy snížení objemu nákupů o dalších 10 mld. USD na 65 mld. Měl by také potvrdit odhodlání postupovat stejným způsobem i v dalších měsících. Mimochodem, jedná se o poslední zasedání, kterému předsedá Ben Bernanke.

Turecká centrální banka ve snaze zabránit dalšímu slábnutí liry masivně zvýšila úrokové sazby (týdenní repo ze 4,5% na 10%). Tento krok by mohl přispět ke zklidnění situace na rozvíjejících se trzích, je možné,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).