Hlavní navigace

Spojeným státům příliš času nezbývá

Miroslav Frayer

Vláda Spojených států hospodaří v novém fiskálním roce prozatím bez státního rozpočtu. Zakopaný pes tkví v reformě zdravotnictví, pro kterou chtěli republikáni prosadit některé dodatky, ale narazili na Senát složený převážně z demokratů, který navrhované změny odmítl.

Doba čtení: 1 minuta

Tato patová situace tak vedla k výraznému omezení výdajů pouze na nezbytné služby v oblasti bezpečnosti, zdravotní péče či vyplácení důchodů seniorům. Zhruba dvě pětiny, neboli 800 tis. státních zaměstnanců pracujících v muzeích, národních parcích, nejrůznějších veřejných institucích či statistických úřadech jsou od 1. října na nucené dovolené. V ohrožení je i tak zveřejnění klíčové statistiky z trhu práce, která je publikovaná první pátek v měsíci.

dan_z_prijmu

V minulosti podle dostupných informací došlo od roku 1977 k 17 podobným situacím. Ve většině případů však byly úřady zavřeny pouze několik dní. Nejdelší z nich však byla ta poslední, která na přelomu let 1995 a 1996 trvala 21 dní.

Na finančních trzích byly reakce prozatím velmi vlažné. Samozřejmě s přibývajícím časem nervozita postupně poroste. Zároveň se blíží další důležité datum, a to 17. říjen. Spojeným státům v tento okamžik dojdou prostředky na úhradu svých splatných závazků, a pokud  k tomuto dni nedojde k navýšení dluhového stropu, spadne americká ekonomika do technického bankrotu. Zákonodárci tak mají plné ruce práce a mají dva týdny na to, aby celou záležitost bez výraznějších problémů dořešili. Dle předběžného odhadu by se 14denní odstávka veřejných institucí mohla negativně podepsat na mezičtvrtletní dynamice HDP za Q4 zhruba 0,1 pb.

Našli jste v článku chybu?