Hlavní navigace

Spekulace na snížení sazeb ECB rostou

Miroslav Frayer

Kurz USD/EUR se během včerejší seance posunul k hranici 1,30 USD/EUR. Tento pohyb byl ovlivněn především předstihových indikátorem PMI z Německa, který zklamal jak ve výrobním sektoru, tak i ve sféře služeb.

Doba čtení: 4 minuty

To podkopává očekávání ohledně pokračujícího oživení evropské jedničky a zvyšuje spekulace, že by ECB mohla na svém nadcházejícím zasedání, které se bude konat 2. května, přistoupit ke snížení úrokových sazeb. A reakci jsme nezaznamenali jen na eurodolarovém trhu, ale paradoxně na horší data reagovaly pozitivně akciové burzy či výrazně klesly výnosy italských či španělských dluhopisů.

V této souvislosti bude dnes nejzajímavější německý Ifo index podnikatelské důvěry. Konsensus ukazuje na další pokles v obou složkách hodnotících současnou i budoucí situaci, odhady kolegů ze Société Générale jsou ale ještě mnohem pesimističtější. Pokud by se jejich očekávání skutečně naplnila, přililo by to jen olej do ohně spekulacím na uvolnění měnových podmínek ECB.

Na levém břehu Atlantického oceánu včerejší lepší údaje o prodeji nových domů v USA kompenzovaly zklamání z pondělních čísel o prodeji již těch existujících. Obecně se dá říci, že přes určitá zklamání se trh nemovitostí již od svého dna odrazil a ve srovnání s loňským rokem je patrný trend ke zlepšení. Dnes se dočkáme objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které jsou poměrně volatilní zejména kvůli dopravním prostředkům, díky nimž by měly za březen zaznamenat pokles. Na to hlavní v tomto týdnu si však musíme počkat do pátku, kdy bude zveřejněn první odhad HDP za Q113.

Do té doby se však bude pozornost investorů soustředit především na evropský kontinent. Před měnověpolitickým zasedáním ECB tak spíše vidíme tlaky na oslabování eura vůči americkému dolaru. Pokud německý Ifo index zklame, kurz USD/EUR může velmi rychle atakovat hranici 1,29.

Zprávy a události

Složený index PMI eurozóny v dubnu podle očekávání stagnoval na 46,5 bodu. Index v průmyslu nepatrně klesnul, naopak ze sféry služeb mírně vzrostl. ● Německý index PMI v průmyslu v dubnu překvapivě klesl na 47,9 bodu (očekávání 49 bodů). Zklamal i index v sektoru služeb, jenž se snížil na 49,2 bodu (odhad trhu 51 bodů).

Prodeje nových domů ve Spojených státech v březnu vzrostly o 1,5 % m/m na 417 tis. jednotek (odhad +1,2 %). ● Ceny nemovitostí v únoru vzrostly v souladu s očekáváním o 0,7 % m/m. ● Richmondský index výrobní aktivity v dubnu nečekaně výrazně klesl na –6 bodů z březnových +3 body. Trh čekal snížení pouze na +2 body.

Dle Evy Zamrazilové existují známky stabilizace a ekonomika pravděpodobně již dosáhla svého dna. Dále uvedla, že zde vidí prostor pro zotavení na trhu nemovitostí, spotřebě pomůže zlevnění plynu a telekomunikací. Zamrazilová by podpořila intervence, pokud by koruna začala „neúměrně“ posilovat. ● Podle Pavla Řežábka současná úroveň kurzu koruny reflektuje fundamenty. Nevidí deflační rizika, která by aktuálně oprávnila prodeje koruny centrální bankou. ● Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že vláda může polevit v konsolidaci veřejných financí, aby podpořila hospodářský růst. Rezort navrhuje v letech 2014 až 2016 držet deficit veřejných financí na úrovni 2,8 % HDP

Maďarská centrální banka dle očekávání snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bb na čerstvé minimum 4,75 %.         

Koruna se téměř dotkla úrovně 26,00 CZK/EUR

Česká koruna nakonec zakončila úterní seanci s nejnižšími ztrátami v regionu, přestože během včerejšího dne oslabila na nejslabší úroveň vůči evropské měně od listopadu 2011. Nejdražší obchod s jedním eurem se na mezibankovním trhu uskutečnil za 25,995 CZK/EUR. Psychologická hranice 26 korun za euro tak prozatím pokořena nebyla. Ještě v dopoledních hodinách koruna své ztráty zkorigovala a v závěru seance se pohybovala těsně nad hranicí 25,90 CZK/EUR.

Tuzemská měna včera oslabila především v souvislosti s německým předstihovým indikátorem PMI, který nahlodal očekávání, že by největší evropská ekonomika mohla letos pokračovat v postupném oživování. To by samozřejmě mělo i přímý dopad na české vývozce, jejichž produkce je převážně směřována na německý trh. Optimističtěji ale vyzněl dnešní komentář členky bankovní rady Evy Zamrazilové, která vidí známky stabilizace, a která uvedla, že ekonomika pravděpodobně již dosáhla svého dna. K intervencím by přistoupila jen v okamžiku „neúměrného“ posilování domácí měny. Její slova však zůstala na trzích bez povšimnutí.

dan_z_prijmu

Z technického pohledu se koruna nadále pohybuje okolo rezistence 25,90 CZK/EUR. Přestože ji včera zdolala, můžeme o jejím definitivním prolomení hovořit až v okamžiku, kdy nad touto hranicí kurz uzavře i na týdenní bázi. Poté by se kurzu otevřel prostor k růstu k další technické úrovni na 26,15 CZK/EUR.

Nejzajímavější dění včera probíhalo v Maďarsku, kde zasedala centrální banka. Spekulací kolem nastavení úrokových sazeb bylo mnoho, nicméně nakonec bankovní rada trhy nepřekvapila a snížila svoji klíčovou sazbu o očekávaných 25 bb na historické minimum na 4,75 %. Z následných prohlášení poté vyplynulo, že si centrální banka ponechává dveře otevřené k dalšímu uvolnění měnové politiky, k čemuž by přistoupila za předpokladu, že to umožní inflační výhled a podmínky na finančních trzích. Vývoj maďarského forintu byl okolo doby oznámení o rozhodnutí sazbách velmi rozkolísaný, když se na okamžik objevilo chybně na monitorech, že NBH snížila svoji klíčovou sazbu na 1,0 %. Přestože bylo evidentní, že jde o chybu, forint bleskurychle reagoval skokovým oslabením, načež se vzápětí vrátil, a na samotné správné rozhodnutí reagoval dokonce i mírným posílením. Celkově tak včera forint ztratil zhruba čtvrt procenta. 

Našli jste v článku chybu?