Hlavní navigace

Špatná americká data srazila dolar

16. 10. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna zažila včera jeden z nejúspěšnějších obchodních dnů za poslední období.

Zprávy a události

Průmyslová aktivita v okolí New Yorku (Empire Manufacturing) zaznamenala výrazný pokles ze zářijových 27,54 bodu na 6,17 bodu. Analytici přitom čekali zhoršení pouze na 20,25 bodu. • Zklamání přinesly americké zářijové maloobchodní tržby, které poklesly o 0,3 % m/m, zatímco konsensus ukazoval na pokles pouze o 0,1 % m/m. Prodeje zboží v „kontrolní“ skupině klesly o 0,2 % m/m, zatímco trh v průměru čekal jejich vzestup o 0,4 % m/m. • Ceny průmyslových výrobců v USA v září klesly o 0,1 % m/m navzdory jejich očekávanému zvýšení o 0,1 % m/m. Bez volatilních složek potravin a energií ceny stagnovaly. I tady se ovšem čekal jejich růst o 0,1 %.

Německá zářijová inflace potvrzena na původně udávaných 0,0 % m/m a 0,8 % y/y.

Spotřebitelské ceny se v Polsku během září nezměnily, když trh se obával jejich poklesu o 0,1 %. V meziročním vyjádření byly o 0,3 % níže, což platilo i v srpnu.

Špatná americká data srazila dolar

Společná evropská měna zažila včera jeden z nejúspěšnějších obchodních dnů za poslední období. V průběhu včerejší seance dokonce zhodnocovala až o téměř dvě procenta. Zatímco první ranní kotace se držely u 1,2650 USD/EUR, v odpoledních hodinách se kurz krátce dostal na dosah hladiny 1,2900 USD/EUR.

Spíše než o posílení eura byl ale včerejší den o oslabení dolaru. Dolarový výprodej totiž akceleroval v odpoledních hodinách, kdy američtí obchodníci vstoupili na trh a po zveřejnění důležitých amerických dat. Výrazně zklamaly zářijové maloobchodní tržby, negativní náladu pak podpořil dramatický pokles prvního regionálního sentiment indikátoru z New Yorku (Empire Manufacturing), nižší než očekávaná byla i cenová dynamika průmyslových producentů.

Dnešní den bude klíčový pro nastavení očekávání ohledně vývoje americké ekonomiky. Po včerejších špatných datech se dnes očekává další série makroekonomických ukazatelů. Očekávání jsou nastavena poměrně optimisticky. Platí to jak pro týdenní počet uchazečů o podporu v nezaměstnanosti, tak o zářijovou průmyslovou výrobu či říjnový regionální Fed index z Philadelphie. Pokud by ovšem i dnešní data zklamala, bylo by to již silné znamení, že také americká ekonomika začíná ztrácet dech, což by mohlo vést k tomu, že se kurz USD/EUR může v dohledné době vrátit i nad 1,30 USD/EUR.

Regionální měny uprostřed týdne bez velkých výkyvů

Česká koruna se ve středu držela stabilní v blízkosti úrovně 27,55 CZK/EUR, když se kurz po celý den pohyboval v úzkém pásmu tří haléřů mezi 27,54 až 27,57 CZK/EUR. Obdobně nudný den zažil i maďarský forint a polský zlotý, který nijak nereagoval na zveřejnění zářijové inflace. Nakonec se nenaplnila tržní očekávání, že spotřebitelské ceny v Polsku během září klesnou. Nicméně z meziročního pohledu jsou o 0,3 % níže, což rozhodně neznamená, že by polevila očekávání dalšího poklesu klíčové měnově-politické sazby. Její snížení se očekává již na nadcházejícím zasedání polské centrální banky.

skoleni_27_5

Dnešní den přinese z domova zářijové statistiky o vývoji cen průmyslových a zemědělských výrobců. Z pohledu finančních trhů se nejedná o zajímavá data, která by si vyžádala výraznější reakci. Nicméně by měla potvrdit nízkoinflační charakter současného vývoje českého hospodářství. V souladu s očekáváním trhu předpokládáme stagnaci zářijových cen průmyslových výrobců. Meziročně by již měly být o 0,1 % níže, když ještě v srpnu meziročně stagnovaly. Ceny zemědělských výrobců zřejmě meziročně poklesnou již čtvrtým měsícem v řadě.

Česká swapová křivka se včera posunula níže, když reflektovala pesimistickou náladu na trzích v zámoří i eurozóně. Kratší konec křivky klesl minimálně (o 1 bb), delší konec však o více než 5 bb. Sklon výnosové křivky se tak snížil. Výnosy státních dluhopisů se pohybovaly víceméně paralelně s IRS křivkou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).