Hlavní navigace

Španělský export se staví na nohy, český tápe…

Jan Bureš

Nálada v evropském průmyslu zatím zůstává bez výraznějších změn. Na rozdíl od německého indexu Ifo tak zatím nehraje do not sázkám na obrat v evropském hospodářském cyklu.

Doba čtení: 1 minuta

Nálada v evropském průmyslu (PMI) zatím podle posledních čísel zůstává bez výraznějších změn spolehlivě pod hranicí 50ti bodů oddělující růst a pokles. Na rozdíl od německého indexu Ifo tak zatím nehraje do not našim sázkám na blížící se obrat v evropském hospodářském cyklu (sázíme na 2Q 2013).

I tak lze najít na evropských číslech dva drobné pozitivní aspekty. I když německé PMI v průmyslu stagnují, některé periferní ekonomiky ukazují viditelnější známky obratu. PMI v Itálii – třetí největší ekonomice eurozóny – sice zůstávají nízko (46,7), ale vystoupaly v prosinci na devítiměsíční maxima. Španělská nálada v průmyslu se sice v prosinci nepatrně zhoršila, jednalo se ale pravděpodobně o korekci po prudkém růstu indexu PMI v listopadu.

dan_z_prijmu

Druhý pozitivní aspekt evropských PMI vidíme při pohledu na exportní objednávky. Eurozóna má problémy se slabou domácí poptávkou a právě export při pokračujícím růstu globálních PMI (již tři měsíce v řadě) může řadě periferních ekonomik pomoci. V tomto ohledu je povzbuzující především pohled do Irska a Španělska, kde exportní objednávky (v rámci PMI) vyskočily prudce nad hranici 50ti bodů (52,3 a 53,6). V závěsu za nimi je Itálie (49,7).

Bohužel nic podobného zatím není vidět v Česku, kde se PMI v průmyslu v prosinci propadly na nejnižší úroveň od července 2009 (45,96). A vylepšit to nemůže ani pohled na exportní objednávky, které zůstávají hluboko pod hranicí 50ti bodů (45,32) a nevykazují prakticky žádné známky růstu. Exportní objednávky (v rámci PMI) jsou také součástí našeho předstihového ukazatele pro Česko. Ten sice zaznamenal v listopadu první nárůst po osmi měsících, slabé exportní zakázky ale při pohledu vpřed moc důvodů k optimismu nedávají.

Našli jste v článku chybu?