Hlavní navigace

Španělsku se daří prodávat poukázky

24. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Španělsku se včera podařila poměrně úspěšná aukce poukázek.

A to navzdory tomu, že nejdříve agentura Moody’s snížila rating pěti španělským regionům, dvěma z toho do spekulativního pásma, a navíc včera španělská centrální banka oznámila, že Španělsko zůstane i ve třetím kvartále v recesi a nepodaří se mu asi splnit rozpočtové cíle pro tento rok (deficit 6,3%). Pro investory to ale evidentně bylo potvrzení jejich přesvědčením, že vláda dříve nebo později požádá EU o pomoc.

• Situace na domácí politické scéně se postupně vyostřuje. Premiéru Nečasovi se nepodařilo vyjednat kompromis se šesticí rebelujících poslanců ohledně daní. Ministr Kalousek tak začal pracovat na nové podobě rozpočtu pro případ, že by se nepodařilo prohlasovat žádnou změnu. Zároveň ale roste pravděpodobnost pádu vlády a případných nových voleb. Pokud se nepodaří situaci vyřešit dřív, bude tím zlomovým okamžikem pravděpodobně listopadový kongres ODS, který ukáže, kdo má uvnitř strany navrch.

• Polské maloobchodní tržby dále potvrdily slábnoucí domácí poptávku. V září přidaly meziročně jen 3,1%. My i trh jsme čekali 4,5%, což by i tak bylo zpomalení ze srpnových 5,8%. Nezaměstnanost se nepohnula a zůstala tak na stále vysokých 12,4%. Pro CB jde o potvrzení toho, že snížení sazeb už nemá smysl dále odkládat.

• A ještě jednou k Polsku, tomu se podařilo již teď profinancovat 10% finanční potřeby na příští rok. Pomohla mu k tomu včerejší aukce dvou a desetiletých bondů.

• Spotřebitelská důvěra v EMU se lehce zvedla (na –25.6 z –25.9). Hodnoty jsou to však stále velice nízké, konzistentní s mírnou recesí.

skoleni_13_10

• Čínský PMI se v říjnu dostal na 3M vrchol (49,1), hodně pomohly nové objednávky, které se dostaly na nejvyšší hodnotu od dubna. Zatím jsme ale opatrní co se týče čínské ekonomiky – data jsou stále vesměs slabší, PMI je stále lehce v pásmu kontrakce. Nesídlíme tak nadšení některých, kteří vidí obrat čínského cyklu.

• Dnes zasedá Fed, sazby se určitě měnit nebudou. A nečeká se ani žádné změna v před časem zveřejněném programu nákup aktiv (QE3). Mohly by se ale objevit konkrétnější informace o tom, zda Fed objem a trvání programu naváže na nějaké makroekonomické indikátory a jaká by případně mohla být klíčová hodnota. Nejpravděpodobnějšími jsou nezaměstnanost a inflace. Podle jednoho z členů Ch. Evans by těmi hodnotami mohlo být 7% pro nezaměstnanost nebo 3% pro inflaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).