Hlavní navigace

Španělské volby o víkendu nepřinesou jasný výsledek

18. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Index filadelfského Fedu mapující očekávání budoucího vývoje se v prosinci propadl z 1,9 bodu na –5,9 bodu (trh +1,0 bodu). Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti minulý týden klesl o 11 tis. na 271 tis. (trh 275 tis.).

Zprávy a události

Index důvěry v německou ekonomiku Ifo si v prosinci mírně pohoršil ze 109 bodů na 108,7 bodu, zatímco analytici čekali stagnaci. Složka hodnotící současnou situaci si pohoršila z 113,4 bodu na 112,8 (trh 113,4), zatímco složka očekávání zůstala beze změny na 104,7 bodu.

Průmyslová produkce v Polsku meziročně stoupla o 78 %, zatímco trhy očekávaly růst o 5,7 %. Stavebnictví přidalo 1,2 % y/y (trh –3,9 %) a maloobchodní tržby 3,3 % y/y (trh +2,2 %). Ceny v průmyslu meziměsíčně stagnovaly, zatímco trh čekal 0,1% pokles. V meziročním vyjádření jsou průmyslové ceny o 1,8% níž.

V dozvuku středečního zvýšení sazeb dolar mírně posiluje

Americký dolar včera proti společné evropské měně posílil o necelé procento. Část svých zisků však ztratil v asijské seanci. Dnes ráno kurz USD/EUR otevírá na hladině 1,085. Za tímto vývojem nestojí zveřejnění nových dat z ekonomiky, ale jsou to ještě dozvuky středečního rozhodnutí americké centrální banky zvýšit sazby. Včerejší data z obou břehů Atlantiku spíše mírně zklamala. Nejednalo se však o klíčové ekonomické ukazatele.

V Německu si mírně pohoršil Ifo index mapující podmínky v ekonomice. Zhoršení nastalo ve složce hodnotící současnou situace, zatímco složka mapující výhled pro ekonomiku zůstala beze změny. Aktivita ve zpracovatelském sektoru v okolí Filadelfie v prosinci poklesla. Tato zpráva však byla částečně vyvážena nižším počtem nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Poslední den týdne bude na zveřejněné statistiky chudý. Ve Francii by se měl potvrdit mezičtvrtletní růst mezd v Q3 na 0,2 % q/q a index kansaského Fedu hodnotící zpracovatelský průmysl by měl ukázat mírné zlepšení. Pro trhy to ale nejsou zásadní zprávy a obchodování na trhu eura s dolarem bude spíše stále vstřebávat středeční výstupy ze zasedání Fedu.

O víkendu se budou konat volby ve Španělsku. Výzkumy naznačují, že povolební situace bude složitá, protože neočekávají, že by některá ze stran získala výraznou většinu. Prozatím se zdá, že by ve Španělsku mohla vzniknout protržní koalice.

Den po zvednutí amerických sazeb regionální měny v klidu

Ani zvýšení americké klíčové sazby nijak výrazně s regionálními měnami nepohnulo. Kurz české koruny se držel již ve svém tradičním pásmu těsně nad kurzovým závazkem. Mírně oslabil maďarský forint. Větší volatilitu zaznamenal polský zlotý. Ten včera v průběhu dne přidal necelou polovinu procenta. Ve večerních hodinách však své zisky úplně smazala a dnes ráno otevírá na stejných hodnotách okolo 4,3 PLN/EUR jako včera. Polské měně dočasně pomohla příživná data, která včera zveřejnil tamní statistický úřad. Průmysl nadále vykazuje dobré výsledky, když v listopadu překonal tržní očekávání a výrazně lépe si vedlo i stavebnictví. Sílu domácí poptávky potvrdil slušný růst maloobchodních tržeb. Zastavil se i pokles polských průmyslových cen, které v listopadu stagnovaly. V meziročním vyjádření jsou však stále o 1,8 % nižší. Dnešek už žádná data z regionu nepřinese a obchodování by tak mohlo pokračovat v klidném tónu.

Česká swapová výnosová křivka včera na svém krátkém konci klesla o 2 bb a na tom dlouhém dokonce 5 bb. Následovala tak svůj evropský protějšek.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).