Hlavní navigace

Solidní měsíc má za sebou i stavebnictví

Petr Dufek

Duben byl ve znamení nejen silného růstu průmyslu, ale i stavební produkce, která se tentokrát zvýšila o 8 %. Nelze ovšem zapomenout na velmi nízký srovnávací základ z loňského dubna, kdy výroba padala o deset procent. Proto dosavadní výsledky stavebnictví nechceme příliš přeceňovat, i když se zdá, že se stavebnictví snaží odrazit ode dna.

Náznak obratu zatím rozhodně není vidět u bytové výstavby, která padá tentokrát o 18,5 %. Výstavba nových bytů tak směřuje k ještě horším výsledkům, než kterých dosáhla v loňském roce. Obnovený růst ekonomiky se tak v tomto segmentu ještě rozhodně projevovat nezačal.Stavebnictví zůstane v černých číslech nejspíše i v dalších měsících, neboť se stále bude srovnávat s extrémně nízkými výsledky z loňského prvního pololetí.

K jasnému obratu k lepšímu však dojde teprve tehdy, až se začnou zvyšovat i nové zakázky, kterých se stále ještě nedostává.Z privátní sféry je však již nyní patrný růst zájmu o nové investice a tedy i vyšší poptávka po komerčních nemovitostech. Otázkou však zůstává, jak se k investicím letos postaví veřejný sektor.

Našli jste v článku chybu?