Hlavní navigace

Solidní americká data a deflace v EMU

8. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společná evropská měna ve středu dále ztrácela, když vůči dolaru odepsala 0,7 % na 1,1810 USD/EUR

¨

Solidní americká data a deflace v EMU

Společná evropská měna ve středu dále ztrácela, když vůči dolaru odepsala 0,7 % na 1,1810 USD/EUR. Během celého týdne již eurové ztráty dosahují 1,6 % a v nejbližších dnech tak nelze vyloučit technickou korekci. Důvodem včerejšího poklesu byla relativně slušná data z amerického trhu práce (ADP report) a zejména pokles inflace v EMU do záporného teritoria, i když na vině byly samozřejmě ceny energií ovlivněné propadem cen ropy na světových trzích.

Inflace v EMU se v prosinci propadla do záporného teritoria (pokles z listopadových 0,3 % na –0,2 % y/y). Při pohledu na strukturu jsou hlavním viníkem ceny energií, které zapříčinily pokles o 0,40 pb (což se po propadu cen ropy dalo očekávat). Zbytek poklesu byl pak způsoben poklesem inflace cen potravin, která decelerovala z 0,5 % na 0,0 % y/y. Na druhou stranu jádrová inflace se posunula mírně nahoru z 0,7 % y/y na 0,8 %. Včera zveřejněná data z německé ekonomiky příjemně překvapila, když maloobchodní tržby se v listopadu zvýšily o 1,0 % meziměsíčně po růstu o 2,0 % v předchozím měsíci, a míra nezaměstnanosti v prosinci poklesla na 6,5 %, což je minimum od roku 1991. Včera večer zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu příliš nových informací nepřinesl. Za zmínku stojí pouze informace, že ke zvyšování sazeb může dojít i v případě nižší jádrové inflace, pokud budou centrální bankéři přesvědčení a jejím následném růstu. Kolegové z SG stále předpokládají první zvýšení sazeb v červnu letošního roku.

V USA jsme se dočkali údajů z trhu práce. ADP report ukázal na 241 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, což bylo nad očekáváním trhu. Ačkoliv tento údaj nedokáže přesně predikovat páteční výsledek počtu nově vytvořených míst v americké ekonomice, očekávání na lepší výsledek vyvolává. Kolegové z SG očekávají, že americká ekonomika vytvořila v prosinci 305 tis. pracovních míst, což je výrazně nad současným konsensem trhu ve výši 228 tis.

Dnes bude pozornost účastníků trhu směřována na německé tovární objednávky a americké nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Zasedat bude i anglická centrální banka. Německé tovární objednávky by se měly dle ekonomů SG zvýšit o 0,6 % a navázat na solidní růsty z předchozích dvou měsíců (kumulativně ve výši 3,6 %). Zahraniční objednávky by pak měly přidat o něco více než ty domácí. Trh je ve svých očekáváních pesimističtější, když předpokládá korekci předchozích růstů ve výši 0,8 % meziměsíčně. Německé tovární objednávky jsou důležité i pro vývoj českého průmyslu a slouží jako dobrá aproximace vývoje vnější poptávky. Prozatím signalizují, že by se ekonomická aktivita měla na začátku roku v Německu zvyšovat. Odpoledne zveřejněné americké nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti by se měly dle ekonomů SG marginálně snížit z 298 tis. na 297 tis. Kromě těchto údajů se pak dočkáme i maloobchodních tržeb a indikátorů důvěry v EMU.

Česká koruna ve středu ztrácela

České koruně se ve středu nedařilo, když vůči euru oslabila o 0,7 % na 27,86 CZK/EUR. V příštích týdnech hrozí, že korunové ztráty budou pokračovat. Důvodem je to, že inflace se pomalu posunuje do záporného pásma. Centrální banka v reakci na hrozbu deflačních tendencí zavedla v listopadu 2013 asymetrický kurzový závazek ve výši 27,00 CZK/EUR, což je hladina, pod kterou ČNB koruně nedovolí posílit. Ačkoliv domácí poptávka sílí, dezinflační tlaky pramenící z nákladových faktorů (propad cen ropy, dobrá loňská úroda) jsou silnější. Navíc česká ekonomika dováží dezinflační tendence i z okolních zemí. I když se inflace patrně na začátku příštího roku dostane do záporných hodnot, neměla by centrální banka na tyto nákladové šoky reagovat zvýšením svého kurzového závazku. Nicméně tento krok nelze plně vyloučit a trh na zvýšení kurzového závazku může spekulovat. Prosincové údaje o spotřebitelské inflaci v ČR budou zveřejněny v pátek (očekáváme +0,2 % y/y).

Ostatním regionálním měnám se dařilo. Polský zlotý posílil o 0,5 % na 4,296 PLN/EUR a maďarský forint o 0,5 % na 318,2 HUF/EUR. Obě středoevropské měny tak mírně korigovaly ztráty z předchozího dne, kdy naopak koruna mírně posílila.

Z domácích ekonomických údajů jsme se dočkali zveřejnění obchodní bilance. Listopadový vývoj v zahraničním obchodě nijak výrazně nepřekvapil. Bilance v národním pojetí skončila v přebytku 13,1 mld. CZK, což bylo meziročně o 1,8 mld. více. Vývoz se meziročně zvýšil o 3,6 % a dovoz pouze o 3,1 % (meziměsíčně vzrostly vývozy o 0,6 %, zatímco dovozy stagnovaly – očištěno o rozdílný počet pracovních dní a sezónnost). Bilanci zahraničního obchodu skrze nižší dovozy v současné době vylepšuje zejména propad cen ropy na světových trzích, což se promítá v komoditní bilanci zahraničního obchodu (a konkrétně obchodu s minerálními palivy). I v dalších měsících lze očekávat podobný vývoj. Český proexportně zaměřený průmysl navíc podporuje i slabší koruna a také nižší ceny ropy a dalších komodit, které vylepšují provozní ziskovost. Výraznějšímu růstu však bude bránit stále slabý růst v eurozóně a vývoj v Rusku.

skoleni_27_5

Dnes se dočkáme pouze údajů z Maďarska. Maloobchodní tržby by v listopadu měly přidat solidních 4,3 % y/y po 5,2 % v předchozím měsíci, průmyslová produkce by se pak měla meziročně zvýšit o 2,4 % (WDA). V říjnu výroba vzrostla o 1,7 %.

Česká výnosová křivka ve středu mírně vzrostla, když následovala výraznější pohyb na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).