Hlavní navigace

Sníží ČNB sazby?

2. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes je dnem zasedání centrálních bank. Zasedají ČNB, ECB a BoE. U ČNB jsme jediný kdo očekává snížení sazeb, silně převažuje očekávání nezměněných sazeb.

• Americký index nákupních manažerů ISM výrobní zůstal pod hladinou kontrakce 50, když nepatrně narostl z 49,7 na 49,8. Mírně se zlepšily subindexy nových objednávek a produkce, špatné je, že dost výrazně klesl subindex zaměstnanosti, i když zůstal mírně nad 50 (takže stále více firem má přírůstek zaměstnanců než pokles). Na vyhlídkách americké ekonomiky tento údaj nic nezměnil, potvrdil pravděpodobné pokračování slabého růstu (recesí hrozí až pokles ISM výrobního pod 45). 

• Dnes je dnem zasedání centrálních bank. Zasedají ČNB, ECB a BoE. U ČNB jsme jediný kdo očekává snížení sazeb, silně převažuje očekávání nezměněných sazeb. Podle našeho názoru je zhoršení vyhlídek jak české tak evropských ekonomik v posledních týdnech natolik závažné, že by bylo logické, aby bankovní rada pokračovala v tom, co začala. Na zhoršení vyhlídek ukazuje řada indikátorů z posledních týdnů (IFO, PMI – dnes zveřejněné konečné údaje za červen potvrdily slabost evropských ekonomik, indikátory důvěry atd.). Navíc stále existuje možnost významného zhoršení dluhové krize s podstatným negativním dopadem do reálné ekonomiky. Koruna je slabší než ČNB očekávala, ale negativní dopady do inflace omezuje slabost domácí poptávky. Z tohoto hlediska bude také hodně zajímavá nová čtvrtletní makroekonomická prognóza, která by podle našeho názoru měla snížení sazeb podpořit. 

FIN21

• U Bank of England se spekuluje, že by po vzoru ECB mohla snížit depozitní sazbu na nulu. Motivaci k akci určitě zvýšily velmi slabé údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí i prudce klesající inflace. • Na zasedání ECB se čeká opravdu velmi netrpělivě, zasloužil se o to minulý čtvrtek svými silnými slovy její prezident Draghi. Všichni jsme zvědavý co ECB udělá, aby potvrdila svoji roli zachránce eura. Možností je několik. Obnovení SMP (Securities Market Program) tedy odkupu státních dluhopisů na trhu (hlavně španělských a italských). Německo je však proti, stejně jako je proti udělení bankovní licence ESM. Další možností podpory je dodání likvidity ve stylu LTRO a nebo rozšíření přijímaného kolaterálu pro poskytování půjček a konečně také přicházejí v úvahu záporné depozitní sazby (čemuž vůbec nevěříme). 

Trh nepočítá se snížením sazeb, my si myslíme, že není vyloučené, ale že s ním ECB asi ještě počká. Pokud se Draghimu a spol nepodaří naplnit očekávání trhu, může dojít k prudké negativní reakci, která by mohla negativně ovlivnit hlavně euro (kvůli zvýšeným obavám z destabilizace eurozóny). • Fed v souladu s naším očekáváním „zklamal“. Když pouze potvrdil, že ponechá sazby na nule minimálně do konce roku 2014 a že je připraven k dalším krokům, pokud to bude stav ekonomiky vyžadovat. Tedy žádná nová akce, víceméně pouze opakování už známého. Náš názor se nemění, reálná akce Fedu je možná a v případě dalšího zpomalení ekonomiky pravděpodobná, ale pokud se sta ekonomiky nebude zhoršovat opravdu rychle a závažně tak až po prezidentských volbách. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).