Měsíc srpen 2008:
- dobírková zásilka na Slovensko. Zaplatil jsem poplatek, odeslal a čekal na peníze. Za týden přišel ze Slovenska mail, kam mají poslat peníze, neboť dobírka se nekonala. Měl jsem štěstí, že jsem narazil na slušnou protistranu.
- doporučený dopis do Brna. Po týdnu se vrátil s poznámkou "adresát neznámý". Dodal jsem novou obálku a odeslal obyčejně. Bylo doručeno druhý den, adresát se našel (a potvrdil doručení mailem).
Září 2008:
- u nás v kanceláři pořád někdo je, kvůli telefonu a zákazníkům, na polední přestávku se podle potřeby a dohody střídáme. Přesto máme ve schránce lístek, že si máme na poště vyzvednout zásilku, že jsme nebyli zastiženi. Pošta chodí kolem poledne, my jsme v kanceláři 7.30 - 18.00, někdy i déle. Pošťákům se prostě nechtělo tahat s kilovou zásilkou...
Stále:
Moje pracovní doba 8.00 - 17.00, 4 km od pošty. Pošta má pracovní dobu 8.00 - 17.00 hod. Kdy si mám zásilku vyzvednout, když se na ni nedostanu? To si mám kvůli doporučenému dopisu 3x za rok brát půldne dovolenou?
No vidíte, a právě v těchto případech vám pomůže mobilní pošta. Stačí, když telefonem nahlásíte hodinu, kdy budete k zastižení a zásilku dostanete do práce.
ad dobírka Slovensko:
Pokud byla zásilka podána jako "dobírková" je pošta povinna dobírku vybrat. Pokud na to "zapomene" je to její problém. Stačí podat reklamaci a pošta musí vyplatit peníze z vlastní kapsy.
ad doručování:
Stačí napsat stížnost na info@cpost.cz. V minulém zaměstnání jsem měl mimo jiné na starosti poštu. Na přepážkách jsem se občas přel s pracovnicemi jak má být zabalený balík na 30/50/200 tisíc a víc. Stačilo pár mailu na info@cpost.cz a bylo to. Nevýhodou bylo, že jsem si takhle musel "vychovat" každou pobočku, kam jsem přišel (u firmy žádná nebyla, tak jsem balíky podával cestou domů, kde se mi zrovna "namanulo". Naštěstí tolik poboček v dosahu nebylo, takže jsem si je postupně "vychoval" a daly pokoj :)) ).
Pokud to nepomůže, tak na ČTÚ. Takhle se mi podařilo "přesvědčit" místní pobočku pošty, aby doručovali balíky s cenou aspoň do 100 000 Kč, dřív, co bylo nad 50 000 Kč nedoručili s označením "vysoká cena" a museli jsme pro to na poštu.
Pokud si dobře vzpomínám, tak na lístečku vzadu je tel. číslo, kde je možné si doručení domluvit za poplatek kurýrní službou a nebo je možné si nechat zásilku (myslím že zdarma?) přeposlat na jinou poštu s delší otvírací dobou, nebo na jinou adresu.
Ono abyste si nemysleli, že případná privatizace nebo nahrazení jinými službami by byl nějaký zázrak. V práci jsme měli zkušenost snad se všemi přepravními službami a na každé se něco našlo.
1) UPS - naprosto neschopní celní deklaranti. Zásilku přepraví přes celou Evropu za 1-2 dny, ale týden jim trvá proclení (náš speditér na Ruzyni to zvládal za odpoledne)
2)Fedex - jediná služba, kde se nám stalo, že nám vykradli zásilku
3)PPL - ztratili nám celou skupinu zásilek odeslaných před Vánocemi a našli je až po Novém roce, vánoční trh tak byl naprosto zabitý :(
Před cca 2 měsíci jsem si koupil na eBay vysavač. Zásilku posílali z Dánska. Když dlouho nic nešlo, začal jsem to u odesilatele urgovat, naštěstí včas, několik dní před tím, něž by to vrátili zpět jsem se dozvěděl, že zásilka leží v Uhříněvsi. Doma samozřejmě žádné oznámení :(
4) Hermes - s touhle službou hodně posílají lidi z eBaye z Německa. Cca 50 % zásilek se vrátilo s poznámkou neexistující adresa - ta byla samozřejmě správně.
Pravda je, že Česká pošta zásilky dost ztrácí (v práci se nám ztratil i balík za 50 000 Kč, soukromě miminálně 5 zásilek do Německa - i když to mohla být i vina německé pošty - při pátrání po zásilkách se zjistilo, že už mají německé číslo), ale zase jako jediná nedělá problémy s náhradami, na kolik je pojištěno vyplácí a pojistka není nijak drahá, např. na 30 000 Kč stojí pojistka 12 Kč, do zahraničí stojí každá tisícovka 3 Kč.
ad dobírka na Slovensko: doklady jsme vyplňovali asi 1/2 hoďky, do ruky mi nedali nic, všechno přibalili k zásilce, že to tak má být. V ruce jsem neměl nic, nebylo by na základě čeho reklamovat. Naštěstí byla druhá strana nesmírně korektní a slušná, protože já ty prachy mezitím oželel (naštěstí ta částka nebyla fatální). No, díky bohu, přišly ze Slovenska v obálce.
ad doručování: napravili při odběru. měl jsem razítko, ale ne občanku. Kdyby mi to nevydali, požadoval bych doručení další den a od nich. Takhle jsem jim číslo občanky dodatečně zavolal (ale neudělali by to, kdyby mně neznali, chodím k nim dost často).
ad privátní pošta: běžná pošta dojde normálně do schránky, doručenou si nechávám přeposlat na jinou, co ji mám v dosahu. Stačí zavolat na poštu a říct, kam to má být. Nicméně je to i o provozní době pošty.
Ještě bych dodal: pošta se už částečně privatizovala. Nejprve se oddělilo doručování novin, ty jsou ve schránce do 8.00 (ale jen ve větších sídlech, na vesnici to nefunguje). To dělá Mediatel, dneska funguje jako soukromá firma. Pak jde pošťačka a roznáší poštu a obvykle nosí i hromadu letáků. Nezlobte se, ale vyzobat hrozinky - tedy roznášet noviny ve městech ráno - a následně rušit pobočky pošty na vesnici, to dokáže každý trouba. To je stejné, jako kdyby byly silnice vyasfaltované jen ve městech a mimo města byly jen vyježděné polní cesty.
Předat k přepravě balík a nevzít si ani podací lístek? A kam potvrdili zaplacenou částku? Chtělo by to při podávání zásilek pro příště trochu přemýšlet :))
Já se na to ptal. Pracovnice na přepážce řekla, že peníze přijdou poštou a všechny doklady musí dát do igelitové kapsy na zásilce. bylo mi to divné,ale já to na Slovensko nikdy neposílal, u dobírky v Čechách dostanu útržek složenky, tady všechno vložili do igelitu na zásilce a dali do pošty. Já to snad znát nemusím, znát by to měla pracovnice pošty, ne? Takže by měla přemýšlet ona. Nebo pokud se mám obsloužit já sám, tak co tam dělá ona? To může zůstat doma a místo ní tam může být automat.
Ne, nic takového. Pošta nemá separátní doklady pro privátní osoby a pro podnikatele.
Separátní doklady se vydávají jen a pouze na tzv. "bezdokladové" zásilky (obyčejné dopisy), u všeho ostatního slouží jako doklad podací lístek.
U nás doručovala noviny pošta nebylo to sice ráno v 8:00, ale bylo to OK, pak to převzali nějací soukromnící. V tu dobu probíhala v novinách nějaká soutěž na pokračování, a noviny přestaly chodit. Každý den dotaz na zelenou linku, přání krásného dne, ale noviny nikde. Pak z nich vylezlo, že noví distributoři dostali chybný, neúplný a zkomolený kmen, přesmyčky v číslech domů, takže noviny jim zbývaly, ale nevěděli, komu je doučit, buď lidi podle jmen v ulici neznali, nebo kmen neobsahoval jména. Nevím, zda kmen dostali od dosavadního duručovatele - pošty nebo od vydavatele novin, ale zkrátka se nedoručovalo, sice pak vraceli za nedoručený tisk, ale to bylo prd platné. Tak jsme noviny ohlásili a pak nás neustále telefonicky bombardovali asi z jiného oddělení, proč jsme ukončili odběr tisku. Když jsme jim to objasnili, za chvíli volal se stejnou otázkou zase někdo jiný a taak stále dokola. Asi se výpověď odběru tisku odehrála u více předplatitelů. Když dnes občas zahlédnu doručovatele tisku, tak je to každou chvíli někdo jiný.
Máte pravdu, vyzobat z dortu jen rozinky, to by doved každý. Ale můžete si na poště koupit cigára ...
S těmi silnicemi (projel jsem o dovolené autem kdejaké prd*le na jinu Čech a Moravy) a ty silnice jsou na venkově skutečně v žalostném stavu. - asfalt poškozený, výtluky, žádné vodorovné značení, příkopy zarostlé, že v křižovatkách nevidíte, zda něco nejede, dopravní značení - směrovky na města v ubohém stavu. Nechal bych ty, co mají na starosti značení, šlapat pěšky. Ne každý má k dispozici navigaci či podrobnou vojenskou mapu. A tak na jedné křižovatce máte značku na směr A, na další křižovatce jste směrováni do B, které leží 100 km za místem A, na dalším rozcestí není A ani B, nýbrž C, které vůbec neznáte, takže se musíte podívat do mapy, zda jedete stále správným směrem na A, které se opět objeví na ukazateli na další křižovatce.
Noviny jsme pro Mediatel brigádně 3 roky nosili. Ne na sídlišti, ale ve čtvrti, kde bylo pár čtyřbytovek a jinak rodinné domky. Dostali jsme seznam. Ten neseděl, buď tam bylo číslo domu ale nebyla ulice, nebo opačně. Označení domů jmenovkami je otřesné, navíc se doporučuje ke zvonku neuvádět jména, prý z důvodu bezpečnosti. V domě bydlí nesezdaní partneři, on má jedno příjmení, ona jiné, dvě děti taky jiné. Takže nevíte, kam ty noviny vůbec máte hodit. Některé domy čísla nemají, sice je jich málo, ale jsou. Čísla na domech nejdou za sebou, jsou přidělována podle toho, kdy je dům zkolaudován. Takže vedle sebe máte čísla domů 258, 912, 318. Firmy, sídlící v domcích, nejsou pro jistotu označeny vůbec. Občas dostanete pro nějakého odběratele noviny, ale schránky jsou za zamčenými dveřmi. Klíč od dveří ale nedostanete, pokud je bezpečnostní, tak vám musí někdo půjčit i kartičku, abyste si ho mohli nechat vyrobit (náklady vám sice firma naštěstí proplatí, ale už ne tím ztracený čas). Když máte takových domků v rajónu víc, jste jak klíčník ve věznici parmské, navíc ty klíče nesmíte ráno zapomenout, jinak jdete znovu. Máš rekord bylo 12 klíčů od různých domů. Pokud nosíte noviny před 6.00 ráno (odjížděli jsme pryč a noviny musely být roznesené do 8.00), museli jsme na někoho zazvonit, aby nám barák otevřel. Si pište, že přitom slintal blahem.
Za dva roky se změnila dodávací firma. Dostali jsme nový seznam. V něm bylo asi tak 2x tolik jmen než kolik jsme dostali novin. Skoro měsíc jsme to dávali dohromady, než jsme přišli na to, komu ano a komu ne. Byla chybně jména, čísla, názvy ulic. Mezitím jsme občas někomu něco nedoručili, protože jsme absolutně netušili, komu co patří. Všechny korektury jsme dělali ve volném čase. Nejhorší byly pátky, protože spousta lidí bere noviny jen v pátek, to vychází program televize.
Za tři roky partner změnil práci a už to nešlo. Byla to ale hooodně zajímavá zkušenost. Když rajón znáte, je to vcelku brnkačka (i když se noviny hodně pronesou, někdy si to zkuste!). Když za někoho zaskakujete nebo musíte jít několikrát, je to podstatně horší. Co kdybyste se na doručování pošty podívali také z druhé strany?
Videl jsem horsi variantu vodorovneho znaceni nez zadne - kupodivu take na morave (kdyz jsem byl navstivit rodice).
Jedu si po silnicce 3 tridy a najednou uprostred silnice namalovana krasna prerusovana bila cara - jak jsem se podivil a chvalil. Jen dokud jsem se nedostal do neprehlednych zatacek, kde byla stale krasna nova bila prerusovana cara - asi setrili barvou :D.
A? Prerusovana cara prece neznamena "MUSIS predjiztet".
A to je jeste dobry pripad. Horsi je stadium kdy nejaky ynteligent urednik kdykoli se nekde stane nejaka nehoda pri predjizdeni necha prislusne misto zamalovat neprerusovanou carou. Takze na prehlednych mistech vhodnych k predjizdeni (kde se predjizdi a obcas to nejaky blbec neodhadne a tedy se to zamaluje) predjizdet nesmite, zato v neprehlednych zatackach (kde nikdo nepredjizdi a tudiz se tam nehody nestavaji) ano. Kocourkov.
Ja bych tam nepredjizdel ani traktor - ale je to o strach, ze z druhe strany bude nekdo jineho nazoru. Na mistech, kde je predjizdeni nemozne, by nemelo byt zvyrazneno ze se zde predjizdet smi - obvzlast na silnici, kde se v protismeru auto moc ocekavat neda (ale presto tam muze jet)
Take pozoruji zajimavou vec. Na diskuzich jsou jen ohleduplni, premyslivi, opatrni a bezpecne jezdici ridici (ja jsem ale vyjimka - sice se o to snazim, ale ne vzdy to moje nervova soustava zvlane, kdyz mne nekdo na silnici nasere, tak ohleduplnost jde stranou a s ohleduplnosti jsou spojeny ty ostatni veci - jsem mladej, nezkusenej ... no snad nikoho nezranim nebo nezabiju).
Na silnicich to ale vypada casto jinak.
Je pravda, pamatuji u nás (a to nejsem z Moravy) spoustu úseků, kde byla přerušovaná čára, a nyní je plná, aniž by se tam něco stalo. Připadá mi to, že je to dobré pro Polici jako zdroj pokut. Jak vidím v praxi, často je zákaz předjíždění na přehledných místech porušován - protože když se vlečete 5 minut na dýchavičnou škodovkou a jakmile se objeví přerušovaná čára a vy ji chcete konečně předjet, jede někdo v protisměru. Občas nějaký PAN ŘIDIČ provede to, že když vidí ze sebou ve zpětném zrcátku kolonu, někde kde je to bezpečné, zastaví, zpomalí, případně dá pravý blinkr, ať jej kolona předjede (za což vždycky děkuji výstražnými blinkry). A někteří zakomplexovaní, co jim to do kopce moc nejede a tvoří za sebou kolonu, jakmile přijde rovinka či s kopce, tak tam nakvaltují kdoví co, a rozfrčí to tak, že je nikdo nepředjede. A pak zas kopec a zase subí do kopce 20-30 a libují si, že kolona za nimi roste a opět jej nikdo nepředjede (není-li do kopce více pruhů k předjíždění - ale toto nebývá u náš příliš zvykem, nejedná-li se o dálnici či rychlostní komunikaci). Když nemohu jet rychle já, nepojedou rychleji ani ti druzí, že ehm ...
To značení je opravdu strašlivé, stejně jako lajnování. My už koupili podrobnější mapu (minimálně 1:200.000, nižší rozlišení je na kočku), protože není nad to, když jedete vesnicemi a pokud tam název vesnice je, pak tam není ukazatel, kam která silnice vede, popř. je to taková díra, že v mapě ani není. Vůbec nejlepší je (hlavně ve městech), že přijedete na křižovatku, kde jsou značené pouze směry vpravo a vlevo, ale vy absolutně netušíte, kterou cestou jet, jestli tou napravo nebo tou nalevo. Takže občas zajedete na dvůr nějaké firmy, jindy do parkingu obchodního centra a pokud tam natrefíte na domorodého řidiče, vyptáte se na další cestu. Už se i stalo, že jsme cíl cesty vzdali, protože jsme dotyčné místo prostě nenašli.
koukám že jsi strašně chytrý a ještě k tomu pěkný vysírák . Jdi si na chvíli sednout za přepážku a budeš mluvit jinak. Takových pár jedinců jako jsi ty dokáže pěkně znepříjemnit den
To je právě to, nárok na službu. Privatizací se problémy pošty nevyřeší, spíš se obávám, že to bude ještě horší.
Mám na mysli třeba doručování. Jde o to, že pošta má za povinnost pouze učinit pokus o doručení zásilky, nikoli že ji musí doručit. Z toho plyne pak to, že v 9.00 ráno máte ve schránce lístek, že jste nebyli v 10.00 k zastižení, přestože jste od rána doma (vlastní zkušenost). Pro poštu i její zaměstnance je jednodušší a levnější zásilky skladovat a lidem jen oznamovat, ať si pro ně přijedou. Pokud by měli za povinnost zásilku doručit, chovali by se úplně jinak, např. doručovali by večer (mohli by nabrat vysokoškoláky na brigádu např.). Panebože jsme ve 21. století s Internetem a mobily, to je tak těžké vymyslet primitivní aplikaci, do které by každý, kdo by o to měl zájem, zadal dobu, kdy chce doručovat doporučené zásilky a balíky? No v podstatě by na to stačila excelová tabulka s adresou a jedním údajem. No jenže oni dostanou peníze, ale zásilku doručit nemusí, takže proč by se snažili. Jiný způsob by například bylo to, že pokud si musím pro zásilku dojít ve svém volném čase a za své peníze někam na poštu, měla by pošta vrátit polovinu poštovného za nedodání zásilky. Kdo mi zaplatí dopravu a čas, které musím utratit kvůli neschopnosti pošty? Když si stěžujete na doručovatelky jejich nadřízenému, tak řekne, že můžem být rádi, že to vůbec někdo za ty peníze dělá. Hlavně ale že pošta neustále zdražuje a navyšuje zisky. Je to stejný nepružný socialistický moloch jako bývalý Telecom. Hrůza hrůz.
myslim, ze je spravne ze maji pouze povinnost pokusit se dorucit zasilku - ale meli by to tak take delet (ne jak pisete)
Kdyby meli povinnost zasilku dorucit ... museli by razantne zdrazit. (Kdo by za nizky plat pracoval ve vecernich hodinach ... popripade by museli pracovat alespon na 2 smeny). Brigadou vysokoskolaku to vyresite cca v 15 mestech CR (kde je vysoka skola) ale ne vsude.
Naprostý souhlas. Zkušenosti obdobné. Chápu, že než dojít do 3.patra bez výtahu s obálkou, tak je lepší to neriskovat a hodit do schánky oznámení. Štve mne, že když sedím doma a klidně ty 3 patra dolů si dojdu, tak stejně musím letět lán cesty na poštu. Asi umístím na schránku ceduli : zvoňte bez obav dolů si dojdu. Zase z druhé strany chápu, že při počtu vchodů přidělených 1 pošťačce se jí těžko ty schody zvládají. Slušný člověk si dolů dojde. Takže je to tak, že holt někdy zazvoní, většinou né. My si buď stěžujeme, nebo ne, výsledek je stejný. Když má náladu zazvoní, když ne, tak většinou ne.
Jo, kdyby to fungovalo aspoň tak, že si dojdu na poštu a vyzvednu si zásilku. Mám právě velmi čerstvou (dnešní) zkušenost, kdy jsem si na poštu zašel, měl jsem oznámení o doručení zásilky, měl jsem peníze na dobírkovou platbu, a přesto jsem nic nedostal.
Jak je to možné - no jednoduše. Ztratil jsem občanku a novou mi ještě nevydali, takže mám pouze potvrzení o ztrátě. Pochopím, že na doklad bez fotografie mi nic nedají (přestože jde o zásilku placenou, nic bych nezískal tím, že bych zaplatil za cizí zásilku, a na tu poštu chodím celkem často), že mi nepomohlo ani vytažení řídičáku, kde samozřejmě fotka je, to už nepochopím. Když stejné doklady stačily policii o půl hodiny dřív při namátkové kontrole, proč proboha nestačily poště při vydání oznámené dobírky?
No to se Vám jen zdá, že když zaplatíte, tak nemusíte prokazovat totožnost. Částka dobírky nemusí souviset s cenou obsahu a navíc nemusí být zásilka pro kohokoliv. A dále: Zkuste si jít s potvrzením o ztrátě občanského průkazu vyřídit další věcí například v bance.
To je fakt, může to být např. oprava (a dobírka je cena za opravu) nebo je to jen část ceny (byla zaplacena záloha).
Jen je škoda, že pošta nenabízí něco jako "anonymní dobírka" - pokud by odesilatel zvolil tuto službu, pošta by nabídla balík každému, kdo by o něj projevil zájem (a zaplatil by ho).
Jestli jste si nevšiml, tak jsem psal, že jsem totožnost prokázal - spojením dokladu o ztrátě občanky, ve spojení s řiďičákem (a tam fotka je). Stačilo to při kontrole policajtům, opravdu nechápu, proč to nestačilo poště...
V bance jsem to nezkoušel, to je pravda - není to totiž potřeba, na rozdíl od pošty si tam mohu naprosto cokoliv vyřídit přes internet...
Ony se ztrácí i pojištěné zásilky? Na tom by se ale dalo slušně vydělat. Pošlu kamarádivi balíček s pojistkou, on se ztratí a já inkasuji, aniž bych se dopustil nějakého podvodu či nečestného jednání.
Jenom by to chtělo zjistit, jaké zásilky se nejčastěji ztrácí, aby se zvýšila pravděpodobnost.
Nejvíce se mi ztrácela cenná psaní do Německa, kde byly peníze. Bylo to poznat, i když je to v neprůhledné platové obálce, tak musí být každému jasné, že když to váží nula nula nic a je to pojištěno na 13 000 Kč, že v tom budou asi peníze :))
Poště se snažím co nejvíc vyhýbat. Na osmi přepážkách dvě až tři úřednice, uvnitř dusno, dav, čeká se minimálně 20 minut. Místo, aby nabrali další lidi, což je jediná možnost, jak klienty rychleji odbavit, vyhazují se miliony za systém na čísla. Ještě štěstí, že nemusím posílat balíky, na běžnou korespondenci mi E-mail plně vyhovuje.
Já si tedy raději počkám na mobilní poštu. Fronty na pobočkách jsou nekončené, alespoň na té, co chodím já. Je tam 6 přepážek, ale nikdy nebyly v provozu víc než tři. Pošťáci tam nejsou nepříjemní, ale pomalí jako slimejši. Možná, když z nich uděláte motorizované jednotky, zrychlí tempo.
Je to přesně tak i u nás v Ostravě, 70% okének nefunguje. Nevhodné chování personálu, podrážděnost oboustraná-zruště ČP a bude pokoj. Vedení pošty vůbec neví jak to vypadá na provozovnách, v četně gener. ředitele ČP.
To samé bych mohl tvrdit u nás o České spořitelně. Poté, co u nás skončila konkurenční banka, rapidně zredukovali provozní dobu, takže 2 dny v týdnu jen dopoledne, otvírají o dost později (předtím otevírali už v 7:30 a každý den bylo do 17:00). Pošta měla naopak otevřeno jen do 16:00 a nyní má každý den do 17.00 nebo do 18:00. U obou subjektů jsou však dost fronty, a pokud nedejbože na nějaké přepážce chcete uskutečnit déletrvající jednání, je to konec. Naštěstí místní pochopili, že určité transakce se na přepážkách dělat nedají, nebo je to z důvodů výtečné akustiky a vychovanosti klientů, že vám v ČS dýchají na záda - bezpečnostní čáru na podlaze skoro nikdo nerespektuje, u pošty jsou na sklech aspoň nálepky a stojany o ochraně soukromí, nevhodné a jezdí do okreního města, kde už je v bankách větší konkurence a tak je tam i větší soukromí a anonymita.
"Místo, aby nabrali další lidi" ... ona je ale tendece lidi ještě vyhazovat, každý se chce capit jen a jen ziskem. Na poště máme aspoň přepážky obsazené, ale ve spořitelně jedou ze šesti přepážek čtyři, většinou ale jen tři. Chápu, že ze čtyř pracovníků je prakticky vždy jeden nepřítomen z důvodů čerpání dovolených, onemocnění, školení atd., ale pak se samozřejmě nabízí možnost přijetí dalších pracovníků, ale to zase odporuje tomu zisku ... Tak ať si raději klienti počkají, oni jsou konzervativní a jinam neutečou. Podle bordelu, jaký je na těch neotevřených přepážkách, lze usuzovat, že jsou neobsazeny trvale, ostatně, ty nejschopnější, starší, zkušené vyházeli a nabrali tam mladší, neznalé praktické bankovní problematiky, ale schopné vám prodat "výhodně" i vaši vlastní tchyni.
Na co asi proboha? Vše se přes net udělat nedá.
Zkoušel jste třeba vkládat peníze na účet přes internet?
Pokud nejste podnikavcem a internet si dáte do nákladů, tak provoz internetu v domácnosti stojí téměř tisícovku (pevná linka zvlášt a ADSL net zvlášť) a uznejte, že zvláště na vesnici jinou možnost nemáte - o nějakém Wifi či levnější alternativě připojení si můžete nechat jenom zdát a pokud potřebujete 1x za čtvrt roku změnit nějaký trvalák a jednou měsíčně zaplatit nějakou složenku, je internetové bankovnictví luxusem!
Pres net se neda udelat vse - s tim souhlasim. I kdyz ja na pobocce byl asi 3x. Zalozit ucet, vyzvednout platebni kartu a jednou jsem se na neco byl zeptat - uz ani nevim na co (ja bych se bez pobocky obesel).
Ale co se mi zda podivne je nemoznost jineho pripojeni na vesnici. Je mozne, ze mam jen spatnou predstavu, protoze mam nahodou jinou zkusenost. Ale vesnice, kde bydli moji rodice (necelych 100 obyvatel), ma mistniho poskytovatele WiFi (400/mesic bez FUP a na libovolny pocet PC, rychlost si nepamatuju, zas tak pomale to ale neni). Ja se tam bez problemu pripojim pres Vodafon (jen jsem to jednou zkousel ... jinak je to drahe, ale kdyz chcete 4x do roka kratky pristup k internetu - vyjde to podstatne levneji nez 12ooo :D ) a konecne muj bratr se tam bezne pripojuje pres U-Fon (cenu nevim, ale urcite je to pod 1000 mesicne). Rozhodne tam jsou ale mensi moznosti vyberu, nez jake mam v Plzni.
Ale nakonec, kdyz nekdo internet nepotrebuje, tak ho mit nemusi - ale moznosti jsou.
400 za měsíc - každý na vesnici opravdu za takové peníze štěstí nemá - vydělte si to ale počtem transakcí, které třeba měsíčně nějaký ten důchodce uskuteční - 1x nějaká platba a jednou za 1/4 roku změna nějakého trvaláku - tak to vás vyjdou ony transakce na pěkný majlant.
Zvláště na vesnici se důchodci spíš plahočí na zahrádce, ve chlívku, zkrátka mají co dělat, aby fyzicky nezpustĺi, a posedávání u netu je jim většinou ukradené. Že vy v Plzni máte několik alternativ poskytovatelů netu neznamená, že stejně je na tom i zbytek republiky.
Při svých dovolenkových toulkách jsem si v mnoha vesnicích ověřil, že tam chcíp pes, že tam končí silnice, dál nikam nevede, musíte se vrátit zpět. Signál z mobilů někde na půdě. A jelikož ústředny 02 jsou jsou daleko, nejde tam ani to předražené ADSL. Někde poskytují net jakási amatérská sdružení, ale jelikož na vesnici není konkurence, podle toho vypadá kvalita i cena.
Ostatně, různé statistiky občas uniklé na veřejnost informují o žalostném stavu přístupu obyvatel ČR na net či vybavení domácnosti počítači. Lepší se to, ale hlavně ve velkých městech, která pak zkreslují k lepšímu úroveň venkova.
Tak jsem napsal sprostou odpoved, uklidnil jsem se, smazal to a napisu to slusne :D.
BTW jestli jste si nevsiml, tak na zacatku jsem se Vas zastaval, ze vse po internetu zaridit nejde. ADSL jste jako jedinou moznost uvadel Vy. Od vesnic ocekavam jine standardy zivota - je to alternativa k mestu. Na vesnici nechci stejnou kulturu, lekarskou peci, sluzby, silnice ... jako v Praze. V Plzni mame opravdu vice moznosti, levnejsi zivotni naklady a vyssi mzdy - proto tu ziju. Psal jsem o vesnici cca 20 km od Trebice (polohu jsem v predchozim prispevku neurcil). Lemplovitost nekterych poskytovatelu (a zakazniku) internetu mne nezajima - ja svuj standard pozaduji a vyhledavam. Ja kdyz chci informace, tak si je vyhledam a nespoleham se na unikle statistiky (proto muzu napsat ze v CR ma 41% domacnosti PC a 33% ma doma pristup na internet - zdroj Mediaresearch).
Kdybych mel zabrednout do osobnich pocitu (z domacnosti ktere znam tj. moje rodina a rodina pritelkyne - tj 6 domacnosti) tak na jednu domacnost pripada 1,5 PC(pocital jsem jen vyuzivane) a pripojeno je 100% PC(5 stale ostatni podle potreby) a 80% domacnosti(jen jedni moji starousci nemaji PC a internet). Pro vesnici to ale vychazi - 3 PC na domacnost a 100% vesnickych domacnosti pripojeno(jen 2 PC stale). Mam jeste pridat porovnani morava x cechy(ta vesnice je jako jedina na morave ...) - ma to asi takovou vypovidajici hodnotu jako vase overovani na dovolenych.