Dobře, tyto školy řeší vzdělávání studentů, popř. (u Metrostavu) ani i učňů.
Jak jsou ale řešeny rekvalifikace? Na jednu stranu firmy brečí, že nemají kvalifikované zaměstnance, ale má pracovník možnost někde legální cestou získat rekvalifikaci dřív než přijde o práci? Na dělnickou profesi rekvalifikace možná je přes úřad práce, možná i třeba na účetní, ale to je možné až v okamžiku, kdy člověk o práci PŘIŠEL. Ale co rekvalifikace a doplnění vzdělání třeba u žen, co jim končí mateřská? Jak to, že zkolabovalo dálkové (večerní, moderně distanční) vzdělávání? Jak to, že není možné třeba dálkově vystudovat vysokou školu? Já bych čekala nějaké daňové úlevy pro ty, co se chtějí kvalifikovat, zvýšit si kvalifikaci nebo se rekvalifikovat sami a nečekají na firmu, až tu legraci zaplatí. Firmy brečí, že nemají zaměstnance s požadovanými znalostmi, ale chtějí je nabrat hned a ne přispět na dovzdělání pracovníků, kteří už u nich pracují. Vždyť je v tom neskutečný bordel.
Fakt je to bordel! Jsem vysokoškolačka na mateřské a ve snaze zkvalitnit svůj přínos pro firmu, u níž jsem před MD pracovala, jsem během MD začala studovat další VŠ,abych si rozřšířila kvalifikaci, přičemž si studium sama financuji . Bohužel s malým dítětem už pro firmu nejsem dostatečně zajímavá a o práci jsem přišla - (samozřejmě kulantně řečeno "z organiz.důvodů" a tedy v souladu se zákonem) - a kvalifikace a mnohaletá praxe ve firmě je mi na nic. Je to bordel a diskriminace! Mám sto chutí napsat jméno té firmy, protože nejsem výjimka a takhle zacházejí s vysokoškoláky běžně, taková je personální politika ! A přitom je to velká a velmi významná firma (...z Napajedel.) . Tak ať si firmy nestěžují, když takto zacházejí se zaměstnanci!
Já jsem taky pracoval po škole dlouhodobě v jedné firmě, dokonce na místě, kde v podstatě 15 let jsem pracoval v jiném oboru než jsem vystudoval. Pak taky přišel nový manažment, já jsem šel pryč z podniku a taky praxe mně nebyla nanic a škola v podstatě taky, neb jsem v oboru prakticky nepracoval. Nějaká rekvalifikace tehdy použitelná minimálně.
Dálkové studium nezkolabovalo, jen se stalo drahé a taky bylo nahraženo školením "rozbitým" na jednotlivá témata třeba po týdnu. A taky to všechno podstatně zdražilo, protože hodně z toho školení dělají lidi, co se tím živí a ne jako dříve lidi, co se živili denní výukou a dálkové studium pro ně byla práce navíc s minimálním přivýdělkem.
Dálkové školství nezkolabovalo, studovat dálkově lze jak střední tak vysokou školu; jasně ž ene každý obor,ale obecně to jde (vlastní zkušenost :-) ); největší problém nastává, když si zaměstnavatel vymyslí, že chce po zaměstnanci školu, ale pak mu dělá problémy s uvolňováním a když pak dálkař nezvládá studijní požadavky (nemůže chodit na přednášky). zaměstnavatel ho zase jebe, že nezvládá ...;