Které banky používají jaké zabezpečení se můžete dočíst v článku "Kalkulačka nebo mobil?". Je sice už o něco starší (2. října 2002), ale stále platný. Od vydání článku změnila způsob ověření klienta Česká spořitelna - stačí jí jen uživatelské jméno a heslo, kalkulátor je volitelný na potvrzení transakcí, přibyla Volksbank a Dresdner Bank, které vedle certifikátů využívají ještě "inicializaci počítače" (tzn. nelze se přihlásit z jiného než u banky "zaregistrovaného" počítače) a ubyla Union banka, u které vám nepomůže už ani mobil ani kalkulátor.
A to je logicke. Myslite si, ze jako bezpecnostni technik budu vypravet, jaka je architektura systemu a co je za tim, co neni zvenku videt? Jen bych tim dal do rukou utocnikum citlive informace, asi jako kdybych nechal spiona si volne fotit vojensky objekt hezky zevnitr a s plnym rozhledem ;)
Naopak jsou neprofesionalni bezpecnostni technici v bankach, ktere by neco takoveho udelaly a ja bych takove bance nesveril ani korunu.
Security through obscurity. Tohle skutečně nefunguje. Systém musí odolat útoku i s plnou znalostí jeho architektury. Sice nemusím na každém rohu hlásat, jakže to přesně funguje, ale také není důvod, proč to úzkostlivě tajit. U černých skříněk se *velmi* obávám backdoorů. Nemám důvěru k systémům, které se něco snaží zbytečně tajit -- možná, že to v jejich případě nebude tak zbytečné, ale tím hůř pro mě.