Hlavní navigace

Seriózně: Proč (ne)vstoupit do II.pilíře

27. 6. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Nebudeme vás lákat k podpisu smlouvy. Pojďte si přečíst seriózní argumentypro koho a kdy se druhý pilíř vyplatí.

Následují texty jsou volným přepisem prezentace společnosti Fichtner. Autor článku nemá se společností žádný smluvní či obdobný vztah, ale považuje obsah sdělení za důležitý pro správné rozhodnutí, zda vstoupit nebo nevstoupit do II. pilíře. Originál prezentace najdete dole pod článkem.

Přímo k věci

Pokud je vám méně než 35 let, tak si vše přečtěte, ale nic neuzavírejte – sledujte, jak se bude situace vyvíjet v budoucnu po volbách a vstupte později, až se rozjasní, co ČSSD provede.

Pokud je vám více než cca 58 let, tak nemusíte číst (II. pilíř už vás nezachrání) – následující text je jen pro vaši informaci nebo vaše děti či mladší kamarády.

Pokud jsou vaše příjmy stejné jako výdaje a nemáte ani žádnou finanční rezervu, tak nemusíte nic číst (II. pilíř je pro vás naopak nebezpečný).

Pokud jste schopni měsíčně ušetřit méně než cca 4000, kumulovaně do všech finančních produktů, které využíváte, tak nemusíte číst (II. pilíř pro vás není vhodný).

Pokud jste schopni měsíčně ušetřit cca 10 % příjmů a více, řekněme alespoň 4–5000 Kč, pak je II. pilíř pro vás pravděpodobně vhodné řešení.

Za uzavření smlouvy do druhého pilíře finanční poradce nebo společnost inkasuje paušální odměnu 800 Kč. Starší 35 mohou smlouvu uzavřít ještě 1. července 2013 (protože 30. 6. 2013 je den pracovního klidu).

Komu se druhý pilíř vyplatí

Vstup vám (mírně) pomůže přiblížit se finanční nezávislosti. Zároveň je vstup nástrojem diverzifikace zdrojů ve finanční nezávislosti. Ze své praxe doporučuji vstoupit těm klientům, kteří:

 1. Mají do důchodu ještě daleko (např. 30 let). Doporučení je bez ohledu na výši příjmů. Vstup doporučuji jak zaměstnancům, tak OSVČ, kteří mají nízký vyměřovací základ.
 2. Mají do důchodu „jen“ 10 let a zároveň mají příjem nad 20 000 Kč hrubého (nebo odpovídající příjem jako OSVČ).

Vstup do II. pilíře naopak nedoporučuji těm, kteří mají do důchodu 10 let a méně a zároveň mají
nižší příjem než 20 000 Kč hrubého (buď jako zaměstnanci nebo jako OSVČ).

3 % sobě, ne do eráru

3 % + 2 %, která platíte ve II. pilíři, platíte do svého fondu. Prostředky jsou vaše, jsou vaším majetkem. Leží v důchodovém fondu, ale leží na vašem účtu. Penzijní společnost (ani jiná společnost) je nevlastní.

Případný krach penzijní společnosti neohrožuje majetek ve fondech.

O problémech I. pilíře se příliš nemluví

Hlavním důvodem, proč byste o druhém pilíři měli uvažovat jako o součásti řešení finanční nezávislosti, jsou problémy I. pilíře.

V rámci I. pilíře dosáhnou všichni ztráty:

 • 100 % „investovaných“ prostředků – ti, kteří se důchodu nedožijí (10 % až 20 % klientů),
 • 0 % až 100 % ti, kteří se dožijí méně než 100 let,

Ale abych jen nehanil, v zisku budou ti, kdo se dožijí více než 100 let.

II. pilíř je tak možností, jak alespoň část peněz vyvést z I. pilíře a peníze použít pro svůj vlastní důchod. Můžeme pro to použít moderní výraz „odklonit“ peníze.

I. pilíř je naprosto nelikvidní. Pod pojmem likvidita si představte čas, kdy jste schopni se k penězům dostat. Například pro stavební spoření je likvidita 6 let, pokud nechcete přijít o státní podporu. Pokud oželíte státní podporu, je likvidita 3 měsíce. Kdy se dostanete k penězům v rámci I. pilíře? Dostanete se k nim v okamžiku, kdy splníte zákonné podmínky pro přiznání důchodu. Ale tyto podmínky se stále mění. Nevíte, kdy se k penězům dostanete. A co kdybyste chtěli prostředky předčasně? Jakou budete mít sankci? Předčasně vybrat samozřejmě nemůžete vůbec nic. Dokonce nemáte ani nic nikde naspořeno. Jen máte příslib, že vám budou peníze postupně posílány. Kolik peněz budeme dostávat? Od kdy?

Kalkulačka: Spočítejte si, zda se vám vyplatí II. pilíř

Co se děje s průběžným pilířem všude kolem?

Problémy s demografií a s penzí se netýkají pouze České republiky, ale týkají se celého rozvinutého světa. Uvedu pár příkladů:

 • Česká republika – nižší valorizace důchodů (původně o inflaci + 1/3 růstu mezd, nyní o 1/3 inflace + 1/3 růstu mezd).
 • Důchody v Německu reálně klesají. V roce 1983 byl důchod 65 % mzdy, v roce 2009 je to 50 % mzdy.
 • Problémy s vyplácením penzí má i lokální vláda v Chicagu.
 • Problémy s vyplácením důchodů na Floridě.
 • Portugalsko – pokles důchodů o 15 %.
 • Poklesy důchodů v zemích s finančními problémy: Řecko, Lotyšsko.

A nevýhody druhého pilíře?

Využití II. pilíře skýtá určité nevýhody, které jsou II. pilíři běžně vytýkány. Mezi tyto „nevýhody“ patří:

 • odvádění dalších 2 % z příjmů,
 • nemožnost dostat se k penězům před splněním nároků na důchod.

Tyto „nevýhody“ jsou ale přijatelné, protože i já doporučuji stejně pravidelně odkládat prostředky na finanční nezávislost – a to výrazně více než 2 %.

Ale podívejte se na to z jiného úhlu. 2 %, která odvádíte ve II. pilíři z příjmů, tak nejsou „další“ 2 %, ale je to část peněz, které již dnes můžete pravidelně investovat.  Jen tato 2 % budete posílat do jiných fondů. Díky těmto 2 % máte možnost navýšit pravidelnou investici o další 3 % z příjmu (kterou „ušetříte“ na odvodech).

Co když bude II. pilíř zrušen?

Ano, je možné, že bude II. pilíř nakonec do dvou let zrušen. V tom případě byste si stihli naspořit do fondů v průměru pouze cca 36 000 Kč (při platu okolo 50 000 Kč hrubé mzdy). Tyto prostředky by se převáděly na váš účet v rámci III. pilíře. Pravděpodobně byste i tak skončili se ziskem. Ale šéf ČSSD Bohuslav Sobotka  v rozhovoru pro MF Dnes připustil, že II. pilíř případná vítězná vláda ČSSD nezruší. Kdo chce, bude moci z druhého pilíře vystoupit, ve spolupráci s fondy chceme nabídnout přestup do třetího pilíře, řekl Sobotka v rozhovoru.

Pozor na IV. pilíř. Pojistné produkty jsou předražené

Dávejte si pozor na nabídky pojišťoven a finančních poradců, kteří vám budou nabízet tzv. IV. pilíř důchodového spoření. Často se za nimi skrývá životní pojistka, která je daleko dražší než
standardní investice! Také specializované pojistné produkty jsou předražené, pojišťovny jsou pro spoření na důchod velice drahé. Produkty, které pojišťovny nabízejí, jsou několikanásobně dražší než produkty v rámci II. pilíře. Kolik budeme mít naspořeno v jednotlivých produktech, ukazuje následující tabulka.

Produkty se liší v nákladech

Parametry Důchodové spoření (2. pilíř), bez daňové úspory Běžné důchodové pojištění, se započtením daňové úspory Nízkonákladové důchodové pojištění, se započtením daňové úspory
Naspořená částka 1 212 219 Kč 866 847 Kč 1 013 059 Kč

Rozdíl mezi II. pilířem a běžným důchodovým pojištěním je 346 000 Kč (příklad platí pro hrubý plat okolo 25 000 Kč).

Jakou penzijní společnost si vybrat?

Podle velikosti fondu je těžké volit, když penzijní společnosti mají za sebou prvních 6 měsíců činnosti. Zatím nejvíce klientů má penzijní společnost České pojišťovny. Tento její náskok ale za pár měsíců platit nemusí. Podle nákladů a podle minulých výnosů hodnotit nelze, protože všechny jsou zatím na startu.

Nabídka jednotlivých penzijních společností bude velice podobná, protože je z velké části definována
zákonem. Všechny penzijní společnosti jsou na stejné startovní čáře. Žádná penzijní společnost nemá použitelnou historii. Historie, která se vztahuje k penzijnímu připojištění, je z hlediska II. pilíře nepoužitelná, protože se jedná o jiný finanční produkt.

Podle čeho volit

Můžeme vybírat penzijní společnosti podle:

 1. Složení portfolia.
 2. Velikosti (fondu a velikosti správce).
 3. Nákladů.
 4. Minulých výnosů.

Protože náklady a minulé výnosy nejsou známy, nemůžete tato kritéria použít pro rozhodování.

Penzijní společnosti zatím nemají portfolio, které by se dalo ukázat. Musíte se tedy orientovat podle slibů penzijních společností, jak chtějí akciovou složku portfolia vést. Preferoval bych takové portfolio, které směřuje akciovou složku do celého světa a které tak lépe diverzifikuje. Naopak bych nevolil takové portfolio, které směřuje většinu svého majetku pouze do střední a východní Evropy. Region střední a východní Evropy je totiž velice malý na umístění investic.

Globálně diverzifikovaná akciová portfolia budou mít:

Účto_tip_změny21

 1. Penzijní společnost České pojišťovny -  Majetek Fondu nebude koncentrován do určitého odvětví
 2. národního hospodářství nebo jeho části, určité zeměpisné oblasti nebo určité části finančního trhu.
  Fond nesleduje žádný benchmark.
 3. Česká spořitelna – penzijní společnost – Benchmark – celosvětový akciový trh
 4. ČSOB Penzijní společnost – Statut fondu: fond nehodlá koncentrovat své investice do vybrané oblasti
  národního hospodářství nebo do určitého zeměpisného regionu.
 5. Allianz penzijní společnost – Statut fondu: Dynamický důchodový fond nekoncentruje své investice v určitém hospodářském odvětví, státě či regionu, jiné části trhu nebo určitém druhu aktiv.

Penzijní společnosti, které mohou s větší pravděpodobností investovat v regionu střední a východní Evropy:

 1. Raiffeisen penzijní společnost – Ve statutu dynamického fondu se praví: Důchodový fond
  koncentruje své akciové investice v rámci celého světa a v zemích střední a východní Evropy
 2. KB Penzijní společnost – Klíčové informace o fondu: Fond smí a může v rámci investiční politiky preferovat investiční nástroje z České republiky nebo z regionu střední a východní Evropy, a to z důvodu geografické blízkosti a nižšího měnového rizika.

Penzijní společnost se dá změnit

Mezi penzijními společnostmi se dá přestupovat. Přestup je zadarmo, pokud se uskuteční po 5 letech (a později). Pokud byste chtěli přestoupit dříve, může chtít penzijní společnost poplatek za přestup v maximální výši 800 Kč.

Není důležité, jakou penzijní společnost si vyberete a u koho uzavřete smlouvu. Podstatné je, ať máte pro uzavření smlouvy všechny informace a můžete se správně rozhodnout.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).