Hlavní navigace

Šéf ECB zrušil výlet do Jackson Hole

Jan Bureš

Šéf ECB Mario Draghi se rozmyslel a nikam nepojede. Zrušil cestu na tradiční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, pravděpodobně kvůli silnému pracovnímu vytížení před zasedáním ECB na začátku září.

Doba čtení: 1 minuta

Na něm má centrální banka představit konkrétní koncept pomoci velkým periferiím jako je Španělsko a Itálie. Vše je ale pravděpodobně stále ve fázi tvůrčího kvasu a mezi jednotlivými centrálními bankéři mohou existovat rozpory. V Jackson Hole by si tak šéf ECB, který má zastávat převažující stanovisko, musel pořád dávat pozor na pusu.

Místo něj se ale setkání zúčastní německý zástupce v ECB Jens Weidmann, známý odpůrce jakékoliv pomoci periferiím z kapes centrální banky.Ten má v celé věci jasno a asi si nepotřebuje s kolegy z Frankfurtu do příštího týdne nic vysvětlovat. Jak ale ukázalo minulé zasedání, začíná být zástupce německé Bundesbanky v ECB nepříjemně izolovaný.

Akutní potřebu dalšího posunu v krizovém managementu v eurozóně včera podtrhla čísla ze Španělska. V červenci ze španělských bank odteklo přes 70 mld. eur vkladů (4,7 %). Jedná se o historicky největší měsíční odliv a od začátku roku již vklady ve španělských bankách zhubly o 12 %. Takto rychlé odlivy vkladů ještě zhoršují dostupnost peněz v periferních ekonomikách a staví do složité situace řadu jinak zdravých podniků.

Našli jste v článku chybu?