Hlavní navigace

S&P 500 na 1 500 bodech

29. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera se americké akciové indexy obchodovaly smíšeně (S&P 500 –0,18 %, Nasdaq +0,15 %), když index S&P 500 sestoupil k důležité technické úrovni 1 500 bodů.

Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v souhrnné podobě výrazně překonaly konsensus (+4,6 % proti oč. +2 %), bylo to ale dané pozitivním vlivem volatilní složky objednávek letadel a zbrojní techniky. Internetový portál Yahoo! svými kvartálními výsledky investory potěšil, když upravený zisk na akcii zaznamenal meziroční nárůst a překonal tak konsensuální odhad (0,32 $ proti oč. 0,28 $). To dává naději, že se nové šéfce Marisse Mayer daří v restrukturalizaci této firmy. V 16h SEČ vychází lednový index spotřebitelské nálady (oč. mírný meziměsíční pokles na 64 bodů).

Výsledková sezona dnes pokračuje například společnostmi Pfizer (oč. upravený zisk na akcii 0,44 $, tzn. –12 % meziročně, u tržeb se očekává meziroční pokles o 14 %), Ford Motor (oč. 0,25 $, tzn. +27 % meziročně, u tržeb se očekává meziroční nárůst o 1 %; celkově by se ve výsledcích měl odrážet nárůst prodejů aut v USA) a Amazon.com (oč. 0,27 $, tzn. +28 % meziročně, tržby +27,5 % r/r; výsledky by měly být taženy rostoucími prodeji na internetu během vánoční sezóny). Většina asijských akciových indexů posilovala (Nikkei 225 +0,39 %, Hang Seng –0,02 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl sektor ropa a plyn a naopak nejvíce klesal sektor spotřebitelských služeb. Evropské akciové indexy otevřely okolo včerejšího závěru. Index pražské burzy částečně tlumí včerejší ztráty a roste. Martin Krajhanzl (Analytik)

ČEZ: Dodávky od Czech Coal za rozumné ceny?

Czech Coal údajně souhlasí s dodávkami 5,5 mil. tun hnědého uhlí ročně z dolu Vršany pro ČEZ za cenu 38–39 Kč/GJ, výrazně pod původně požadovanou cenou 60 Kč/GJ. Zdroj řekl, že součástí dohody by měla být opce na odkoupení elektrárny Počerady Czech Coalem za dva nebo osm let (Fleetsheet, Týden).

Spekulovaná cena hnědého uhlí je výrazně pod dřívějšími odhady a pod naším očekáváním (50–55 Kč/GJ) a zvýšení proti roku 2012 by tak bylo jen mírné s pozitivním dopadem asi 1,5% na naše odhady EBITDA ČEZu. Možnou opci na prodej Počerad je nyní obtížné hodnotit. Na první pohled tato spekulace vypadá pozitivně, ale musíme počkat na oficiální informaci od ČEZu. Petr Bártek (Analytik) +420 224 995 227

Účto_tip_změny21

CME: Nová cenová politika způsobila propad prodeje reklamy

CME začala od začátku roku uplatňovat novou cenovou politiku, která měla za následek propad prodeje reklamy o téměř polovinu v prvních dvou týdnech roku 2013. Konkurenční Prima naopak prodala o 25% reklamy více. Nova zvýšila své ceny až o třetinu. Generální ředitel Novy p. Andruško řekl, že stanice s poklesem počítala a že má od vedení CME mandát k pokračování. Za celý rok očekává pokles prodeje reklamy, ale za vyšší ceny. (HN, Fleetsheet)

Celá skupina CME není v úplně nejlepší kondici a zprávy ohledně výrazného propadu prodeje reklamy rozhodně nejsou pozitivní zprávou. Česká divize je klíčovým aktivem celé skupiny. Na druhou stranu leden je tradičně slabým měsícem a je příležitostí k podobným pokusům (vliv na výsledky není tak výrazný). Pokud se situace nezlepší, může to pro CME být potenciálně problém. Záležitost budeme dále sledovat. Václav Kmínek (Analytik) +420 224 995 289

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).