Hlavní navigace

Růst maloobchodu obstarala opět auta

4. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lépe než se čekalo, dopadly maloobchodní tržby v srpnu. Pomohl jim opět především motoristický segment, který rostl o čtyři procenta.

Lépe než se čekalo, dopadly maloobchodní tržby v srpnu. Meziročně se v důsledku nižšího počtu pracovních dní snížily o 0,3 %, po očištění o tento vliv se ovšem zvýšily o 1,3 %. 

Maloobchodu opět pomohl především motoristický segment, který rostl o čtyři procenta navzdory více než desetiprocentnímu propadu registrací nových automobilů v srpnu. 

Maloobchodu bez aut se už tak nedaří, neboť se jeho tržby v srpnu snížily o 1,2 %. Méně lidé stále utrácejí za potraviny, jejichž ceny rostou už více než tři roky – naposledy o 5,6 %. Méně tentokrát lidé utráceli za drogérii a naopak více jako již tradičně za elektroniku, jíž pohánějí vzhůru klesající ceny zboží. 

Rapidní přírůstky tržeb zaznamenávají i nadále zásilkové a internetové obchody. Jejich dvouciferný nárůst pokračoval i v srpnu, kdy se jejich tržby zvýšily o 19,3 %. Dlouhodobý trend těchto obchodů ve srovnání s tržbami kamenných prodejen jasně potvrzuje trend přesouvání nákupů na síť. 

Aktuální výsledky maloobchodu naznačují, že spotřeba domácností se stabilizovala a pozvolna se začíná odrážet ode dna. Prim v růstu zatím ovšem hrají především auta, jejichž prodeje podporují příznivější ceny a promo akce. 

Účto_tip_změny21

S rostoucí spotřebitelskou důvěrou, kterou vidíme v posledním půlroce je však vidět, že pozvolná opadá strach z budoucnosti a roste ochota utrácet. Silnou bariérou je však i v letošním roce horší reálná finanční situace domácností. Inflace sice rychle klesá, ale ani to prozatím nestačí na zachování – respektive na růst – reálné kupní síly spotřebitelů. 

Výsledky maloobchodu budou v příštích měsících mírně pozitivní. Hovořit ovšem o návratu spotřebitelského apetitu a silném růstu spotřebitelské poptávky je ovšem stále velmi předčasné. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).