Hlavní navigace

Růst dostává červenou

21. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropou a celým světem stále otřásá pád Malajského dopravního letounu na východní Ukrajině.

Dnešek je třetím obchodním dnem, do kterého se tato událost promítá a evropští investoři již třetí den v řadě sledují jak indexy postupně odepisují nabyté zisky z minulých týdnů. Německý index DAX dnes otevřel pouze mírně v záporu, ovšem během dne vyklesával až o 1,5 % na 9.600 bodů. Důvodem je především nervozita z toho, co tragický konec letu MH17 může přinést. Sankce, eskalace konfliktu – to vše je možné a jak už to tak bývá, nejistota straší investory nejvíce. Právě o nových sankcích vůči Rusku budou zítra jednat evropští ministři zahraničí. Nabízí se však otázka, jestli se sankcí bojí více Rusko nebo právě investoři.

Americké trhy v pátek s 1 % růstem úplně smazaly čtvrteční ztráty. Dnes však index S&P 500 odepisuje 0,40 % a po otevření klesá na hodnotu 1.969 bodů. Je znát, že američtí investoři vnímají evropské problémy jako velmi vzdálené a soustřeďují se na výsledky hospodaření jednotlivých firem. Nůžky mezi evropskými a americkými trhy se opět rozevírají.

Korporátním událostem stále vévodí reporty výsledků firem za druhý kvartál. Za zmínku stojí výsledky amerického výrobce hraček Hasbro. Nízké tržby investory zklamaly a akcie klesají na cenu 51,55 USD (-3,10 %).

Podle mého názoru je velmi těžké odhadovat budoucí vývoj na evropských trzích, protože situace na Ukrajině je zcela bezprecedentní. Věřím, že ikdyž sankce mohou mít negativní dopad na Evropu, větší ztrátou by bylo nejednat!

Světové indexy se aktuálně pohybují na hodnotách: DAX – 9.615 b. (-1,08 %), S&P 500 – 1.968 b. (-0,50 %), EuroStoxx50 – 3.138 b. (-0,81 %), PX – 946 b. (+0,22 %).

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).