Vlákno názorů k článku Rozdělení bohatství: kapitalismus má vážné nedostatky od czhunter - Když se na to podívám obecněji, vzpomínám si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 5. 2014 20:00

    czhunter (neregistrovaný)

    Když se na to podívám obecněji, vzpomínám si na citát, který jsem kdesi slyšel:

    "Problém světa není v tom, že nedokážeme nakrmit chudé, ale že neumíme nasytit bohaté".

    Obecně je majetek stovky nejbohatších lidí na světě naprosto irelevantní parametr. Oni ten majetek (většinou) nemají v tom, že by kradli a syslili zlaťáčky, ale v tom, že mají podíl nějakých firem.
    Majetek jim roste proto, že roste hodnota těchto společností ale oni neumějí tento majetek proměnit na peníze či jiné statky 1:1 (protože třeba Bill Gates má akcie MS za X miliard USD, ale kdyby se rozhodl všech zbavit, klesne hodnota akcií MS, a tedy i ten majetek, který za ně získá).

    Druhý problém je v tom, že když seberete peníze bohatým, a dáte je většímu množství chudých lidí, tak tím nezvýšíte životní standard, ale pouze inflaci.
    Protože proč by pekař prodával chleba za 20 korun, když dělník teď nebere 20 000, ale 50 000? To může tu šumavu prodávat za 50 a taky něco trhnout, když na to ten dělník má. Výsledek je ten, že dělník si může koupit stále stejně chlebů, a bývalý boháč méně.
    Ve výsledku si nikdo si nepolepšil, někteří si pohoršili (bohatí, a také ti z chudších, kteří vyráběli luxusní zboží pro ty bohaté).

    Třetí věc je, proč jsou bohatí a ti chtějí být ještě bohatší a moc se nechtějí s nikým dělit (zejména ne s těmi, kteří by se takto obohatili bezpracně na jejich úkor).
    Je to věc psychologie, sociologie a filozofie, delší na vysvětlení, kdo chce zhruba znát ten mechanismus, proč bohatí (ti, kteří mají víc, než jsou schopni utratit) chtějí být ještě bohatší, nechť se podívá třeba na dokument Alaina de Bottona: Status Anxiety (česky myslím Honba za úspěchem). Také tam ukazuje dopady úspěchu a neúspěchu a možná východiska.

  • 29. 5. 2014 21:22

    Santiago (neregistrovaný)

    > Druhý problém je v tom, že když seberete peníze bohatým, a dáte je většímu množství chudých lidí, tak tím nezvýšíte životní standard, ale pouze inflaci.

    To zavisi na fazi ekonomickeho cyklu. V situaci, kdy ekonomika jede na plne obratky, nezamestnanost je minimalni a investice jsou omezene jen dostupnosti volneho kapitalu, tak by se tim nejspis zvysila jen inflace.

    V situaci, kdy je nezamestnanost velka, produkce ma nevyuzite rezervy a volneho kapitalu je spousta ale nejsou investicni prilezitosti, pak by takova redistribuce penez nejspis vedla k vetsi poptavce, aktivizaci volnych vyrobnich kapacit, vetsi produkci a nasledne i investicim.

  • 2. 6. 2014 9:19

    thr

    On ale problém není ani tak v lidech jako Gates či Slim... Ti mají většinu majetku v celkem reálných akciích, jak správně píšete, tak možnost plného zpeněžení je fakticky nulová. Kdyby chtěli svůj majetek proměnit do podoby hotovosti, tak se jeho hodnota sesype a asi by bylo úspěchem, kdyby se dostali na třetinu. A ať se nám to líbí nebo ne, tak tito lidé také něco společnosti přinášejí.

    Větší problém je ale v lidech, kteří se živí čistě finančními spekulacemi, zejména těmi, kteří jedou v různých krátkodobých trendech atd. Tady dochází k tvorbě peněz defakto z ničeho a hledat společenský přínos v jejich bohatnutí je už podstatně složitější. A bohužel v poslední době se zvyšuje podíl právě této skupiny, což asi úplně dobře není.
    Investoři by sami o sobě ničím špatným nebyli, viz třeba Waren Buffet, jenže problém je, že "tradiční investoři" jako právě Buffet jsou v jistém smyslu vymírajícím druhem, nahrazuje je "nová generace", v jejichž obchodech se přínos hledá mnohem hůře :-(

  • 2. 6. 2014 9:33

    Pavel (neregistrovaný)

    Krátkodobí spekulanti přinášejí na trh likviditu. Ti umožňují to, že když chci třeba zainvestovat a pokrýt to prodejem akcií, tak nemusím čekat několik měsíců, než nějakého "solidního" investora napadne ty akcie koupit, ale prodám je prakticky okamžitě.

    A není pravda, že na tom všichni vydělávají, právě v oblasti krátkodobých spekulací nejvíc lidí prodělá i kalhoty. Jenže no se mluví jen o těch několika, kteří měli štěstí (ne rozum, tam jde opravdu jen o štěstí) a vydělali balík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).