Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Rodičovská stoupne o celou třetinu. Bude to ale až od roku 2020 od Rodič - Článek přináší informace především pro lidi, kteří: - plánují...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 12. 2018 12:56

  Rodič (neregistrovaný) 93.170.86.---

  Článek přináší informace především pro lidi, kteří:
  - plánují dítě,
  - čekají dítě,
  - mají dítě narozené v roce 2016 a později nebo
  - kteří jsou kombinací předchozích skupin.

  A teď je otázkou, kde se mezi těmito skupinami stanoví ta "červená čára", která určí, kdo těch 80 tisíc navíc dostane.

  Bude na tyto finance mít nárok matka dítěte narozeného 1. ledna 2016? I v případě, že měla rodičovskou 3,5 roku a nyní již půl roku pracuje? Pokud ne, tak bude "červenou čárou" znevýhodněna v důsledku rozhodnutí jít dříve do práce a to není fér.

  Bude na tyto finance mít nárok matka dvou dětí narozených 1. ledna 2016 a 31. prosince 2019 pro obě své děti? Pokud ne, tak by se jí "vyplatilo" porodit druhé dítě o den déle v roce 2020, aby se finanční navýšení týkalo obou dětí? Byly by tím znevýhodněny rodiny, které mají děti s menším rozestupem a to není fér... A pokud ne, tak co když bude mít někdo od 1. ledna 2016 těch dětí třeba sedm?

  Položenými otázkami jsem chtěl pouze poukázat na skutečnost, že cílové skupině čtenářů tento článek stejně žádné konkrétní odpovědi nepřinesl a je pouhým proklamováním, že rodinám bude v budoucnosti líp.

 • 7. 12. 2018 14:45

  miki (neregistrovaný) ---.asseco.cz

  ANO, možná bude líp :-) jak píšete. Jsou to pouze sliby, které se mohou ještě 10x změnit podle toho, kam zafouká vítr. Viz nyní, jak se to neustále odkládá.
  Ale k tomu, zda bude mít nárok i ten, kdo už má (nebo 31.12.2019 bude mít) druhé dítě asi je odpověď známá z dnešního stavu. Narozením dalšího dítěte nastupujete novou RD a veškeré nevyčerpané částky předchozí RD propadají.
  Od loňska platí úprava, že si můžete volit výši částky (až do výše mateřské/PPM), což je výhoda v tom, že pokud se dozvíte o následném těhotenství, tak můžete zvýšit čerpanou částku a pokusit se z toho dostat prostředky dříve než za původně zvolený čas. Rizikem je však situace, kdy to těhotenství z nějakého důvodu nedopadne a RD je předčasně vyčerpána.

 • 16. 12. 2018 19:17

  Vev3 (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Rodičovský příspěvek je ze zákona vždy pouze na nejmladší dítě v rodině, vaše 2 závěrečné otázky jsou tedy bezpredmetne. Že rp je nevyhodný pro lidi co mají děti blízko po sobě je pravda, tak to bylo vždy, teď se dá příspěvek alespoň rychleji vyčerpat...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).