Hlavní navigace

Riskantní optimismus před italskými volbami

1. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výnosy italských dluhopisů jsou na nejnižších úrovních za poslední dva roky a milánská burza je od začátku roku na koni.

To vše nehledě na pochmurné ekonomické vyhlídky a značnou nejistotu před parlamentními volbami, které Itálii čekají již na konci února (24.-25.2.).

Italská ekonomika v roce 2012 spadla o více jak 2 % a v tomto roce ji čeká pravděpodobně další pokles o necelé procento. Na konci února navíc s vysokou pravděpodobností skončí ve funkci premiéra v zahraničí respektovaný Mario Monti. Jeho středopravá koalice má šanci ve volbách dostat ne víc než 15 % hlasů a vítězem a pravděpodobně novým premiérem bude šéf levicové demokratické strany Luigi Bersani.

skoleni_8_6

To samo o sobě není nic špatného, problémem ale může být nakonec neschopnost dohodnout se na koalici s Mariem Montim.Ten říká, že v budoucí vládě nechce sedět s extrémnějšími levicovými stranami (Ekologické levice), jejichž spojenectví se Bersani nechce vzdát. Povolební vyjednávání tak zavání typicky italským chaosem a nestabilitou. Noční můrou by bylo, kdyby se Silviu Berlusconimu podařilo díky spojenectví s Ligou Severu ovládnout horní komoru (Senát). Pak by italská politická paralýza dosáhla vrchu.

Při pohledu na italské akcie a dluhopisy je ale jasné, že trhy si moc problémů zatím nepřipouštějí. I když věříme, že v euro-krizi můžeme mít již nejhorší za sebou, současný italský optimismus je až příliš bezstarostný.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).