Hlavní navigace

Říjen skoro bez dividend

14. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Běžný účet platební bilance skončil v říjnu s velmi solidním výsledkem +16,9 mld. korun. Stojí za ním – nepřekvapivě – silně přebytkový zahraniční obchod se zbožím i službami a tak trochu překvapivě nízké dividendy vyplacené z firem pod zahraniční kontrolou.

Zakončení dividendové sezóny proběhlo ve velmi umírněném rytmu. Neznamená to ovšem, že by letošní rok musel být z pohledu odlivu dividend až tak slabý. Čísla za prvních deset měsíců naznačují, že výnosy z PZI dosáhly téměř 304 mld. korun, což je téměř srovnatelné s výsledky roku 2015 (315 mld.). Vzhledem k rostoucí ziskovosti tuzemských firem by se navíc dalo předpokládat, že některé firmy mohou zadržovat zisky do doby, než posílí koruna, aby se jejich zhodnocené investice ještě dále zhodnotily.

skoleni_29_6

Vývoj běžného účtu potvrzuje solidní základy ekonomického růstu ČR, který nevytváří takový tlak na dovozy, který by dokázal zvrátit pozitivní trend zahraničního obchodu. Přebytek obchodní bilance a bilance služeb je navíc natolik robustní, že dokáže hladce pokrýt odliv dividend a ještě část zůstane „doma“. Běžný účet tak opět, tentokrát už potřetí za sebou, skončí v přebytku odpovídajícímu zhruba 1,8 % HDP (cca 3 mld. EUR).

Je rovněž pravděpodobné, že v roce 2017 bude výsledek běžného účtu platební bilance ČR ještě o něco vyšší. A to je vlastně i jeden z argumentů, proč by se koruna poté, co jí bude vrácena „svoboda“, měla vrátit k trendu posilování. Na to si však budeme muset ještě počkat. Zřejmě až do třetího čtvrtletí příštího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).