Hlavní navigace

Revize HDP: pokles o 2,2 %

Michal Kozub

Statistici dnes představili přesná a detailní čísla o struktuře české ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku. Výsledný pokles je horší než se odhadovalo. Přesto se najdou i pozitiva.

Doba čtení: 1 minuta

Statistici dnes představili přesná a detailní čísla o struktuře české ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku. Výsledný pokles je 2,2 % meziročně a 1,1 % mezičtvrtletně. Oproti těm původním jsou to ještě horší hodnoty a ukazují na výrazné problémy. Česká ekonomika je v krizi a potřebuje se z ní rychle dostat, jinak ztratí na své konkurenceschopnosti. Bohužel největší problém není uvnitř ekonomiky samotné, ale za hranicemi – zahraniční obchod klesá a po zboží z Česka není taková poptávka. 

dan_z_prijmu

V prvním čtvrtletí se zlepšila situace v rámci spotřeby domácností. Na jejich spotřebu měla pozitivní vliv inflace, která od začátku roku výrazně zmírnila a dostala se na hodnotu 1,7 %. Ta je pro spotřebitele mírná a v rámci jejich rozhodování akceptovatelná. Spotřeba domácností tak sice meziročně klesla o půl procenta, ale ve srovnání s koncem roku 2012 vzrostla o 1,6 %. To je výrazný impuls k tomu, že situace nemusí být v budoucnu až tak špatná a příznivé ceny mohou být motorem k tomu, aby spotřebitelé konečně podpořili ekonomiku. Ti ale v rámci své opatrnosti stále nemají výraznou tendenci k tomu více utrácet a stále spoří. Je to vidět například na trhu osobních automobilů. I když mírně vzrostl zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, vysoké ceny naopak srazily poptávku po potravinách a rychloobrátkovém zboží. 

Vrásky na čele ale způsobuje zahraniční obchod. Přestal přispívat k růstu ekonomiky s tím, jak zahraniční obchod v EU chladne. Vývoz i dovoz klesl o 2,1 %. Jednotlivé země mají své vlastní problémy a spotřebitelé například ve Francii, Německu a dalších zemích jsou opatrní v nákupech. Proto není potřeba tolik dovozu a vývozu. Přestože si zahraniční obchod drží pozitivní bilanci, tak objemově výrazně klesá. Zahraniční obchod byl tradiční přispěvatel k růstu české ekonomiky a jeho výpadek je citlivý. 

Našli jste v článku chybu?