Názory k článku Reforma veřejných financí musí bolet!

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2007 8:50

    Peva (neregistrovaný)
    Autor pomíjí fakt, že sociální zabezpečení i zdravotnictví je aslepoň částečně odděleno od rozpočtu. Není placeno přímo ze státních daní, ale ze sociálního a zdravotního pojištění. Statní rozpočet je ale deficitní především v jiných oblastech, jejichž příjem je zajištěn daněmi (DPH, ze závislé činnosti, apod.) !!!!
    To co si přeje autor, lze laicky říci, snižme sociální pojištění a o to zvyšme danně...!!!
    Pokud se chceme zbavit současného deficitního rozpočtu je třeba především snížit výdaje na straně statního rozpočtu v oblasti správy státu!!!(policie, úředníci, školství, armáda). Pozor nelze směšovat reformu penzijní s reformou státního rozpočtu. To je můj subjektivní názor.
  • 23. 4. 2007 14:21

    Autor (neregistrovaný)
    1. Autor v článku nehovoří o státním rozpočtu, ale o reformě veřejných financí, což je to, oč v současné době běží.
    2. Autor si rozhodně nepřeje zvyšovat zdanění! Nevím na základě čeho mu tento názor podsouváte.
    3. Doporučení snižovat především výdaje na policii, školství, armádu je pitomost, protože řešit je třeba hlavně sociální dávky, důchody a náklady na zdravotní péči, což jsou největší položky s největší dynamikou růstu. Všechno ostatní představuje ve srovnání s nimi spíše drobné.
  • 23. 4. 2007 16:09

    VM (neregistrovaný)
    .. nadto snižování výdajů na školství s sebou v dlouhodobějším horizontu nese snížení kvalifikace lidí, snížení konkurenceschopnosti místních firem, a pokles ekonomiky i daňových příjmů, tedy opak slibovaného ozdravení..
  • 24. 4. 2007 8:01

    Peva (neregistrovaný)
    V současné době je ale v deficitu státní rozpočet, a nikoliv saldo důchodového a zdravotního pojištění!!! A autor si na toto stěžuje!!!...a píše, že řešení je v oblasti důchodů (aspoň to předjímá) a to je ten velký nesmysl!!! míchají se jablka s hruškama!!!..důchodový účet bude v deficitu až za pár let a nemá přímo se současným deficitem nic společného!!!! A proto se vás ptám (Vás i autora), jak chcete řešit současný deficit státního rozpočtu!!!! Já řešení vidím pouze na straně omezení mandatorních výdajů státního rozpočtu - a to nejsou důchody ani zdravotní pojištění, ale platy státních zaměstnanců.
  • 24. 4. 2007 8:34

    Radek (neregistrovaný)
    Hm, takže máme počkat, až se definitivně složí i důchodový systém, do té doby ho řešit nemáme? To je nesmysl. A zdravotní pojištění stát již dnes dotuje - takže tvoří součást deficitu. Hlavní gró musí být v sociálních dávkách, ale je třeba řešit i důchody a zdravotnictví. Nevím, kde byste chtěl šetřit třeba ve školství nebo ve státních nemocnicích na platech. A pokud myslíte snížit platy poslancům, pak vězte, že to státní rozpočet rozhodně nespasí.
  • 24. 4. 2007 9:14

    Peva (neregistrovaný)
    Vubec neodpovidate na otazku, jak chcete resit deficit statniho rozpoctu, (vlastne ano snizenim socialnich davek, nevim, jestli tim jde usetrit cca 100 mld rocne. !!!) Vy ale odpovidate na otazku jak resit budouci deficit duchodoveho uctu!!! O tom se s vami nepru, ten je treba take v bucoucnu resit!!! Ale jeho resení neprinese zadne zlepseni do deficitu statni rozpoctu, nebot v soucasne dobe jsou tyto ucty oddeleny (aspon na oko)..kazdy tady operuje jak upravou duchodoveho systemu zajisti vyrovnany rozpocet, ale to jsou nyni castecne oddelene polozky..a v budoucnu budou uddeleny uplne...
  • 24. 4. 2007 10:51

    jezevec (neregistrovaný)
    zjednodušeně pro blbý:
    tenhle stát má jenom jedny lidi a jenom jedny peníze
    pokud se shodneme na tom, že víc zvyšovat daně už není únosné - pak je třeba snižovat výdaje. VŠECHNY výdaje.
  • 31. 5. 2007 23:20

    Pit (neregistrovaný)
    Máte naprostou pravdu ve všech předcházejících příspěvcích. To ostatní v čele s Autorem si stojí na kabelu. Měli by si přešlápnout a začít počítat a došli by pak k tomu co píšete. REFORMA STÁTNÍ DLUHY NEŘEŠÍ a je proto velmi špatná. To co vybere na daních není ani na splácení úroků! REFORMA ŘEŠÍ TO, ŽE HRSTKA LIDÍ BUDE SUPER BOHATÁ (5 až 10 %), no a ti středně bohatí (většina podnikatelů) se stane podstatně chudšími (jednotná 23 % daň z příjmů to zařídí). Jinými slovy středně bohatá vrstva zmizí, tržní systém se zastaví a stát? Ten bude zadlužen za 5 let vlády ODS zase o dalších 500 miliard ne-li více. Odeesáci ten dluh před volbami zase svedou na ČSSD. První co soudruzi s ODS udělali v poslanecké sněmovně je to, že si hodně přidali. Asi jen hlupáci si mohou myslet, že to odeesáci myslí se splácením dluhu vážně.
  • 26. 4. 2007 11:33

    riso1 (neregistrovaný)
    Napriklad ve skolstvi by se naslo penez, ani nevite jak lehce. Pred deseti lety pracovalo ve skolstvi zhruba o 10000 lidi mene nez dnes, pricemz zaku a studentu je naopak dnes mene asi o 20000. Platy se zvedaji kazdy rok, ale pritom ucitele obstaravaji stale mene zaku. To je prece naprosto jasne plytvani...
    Dale existuje spousta ruznych balicku penez urcenych jen na nektere skoleni a projekty, ktere nikdo nechce, ale premistit penize do jine kolonky nelze. Tak se skoleni dela jen proto, aby penize nepropadly. Zbytecne. Predrazeny indos a podobne projekty jsou jen spickou ledovce.

    Ty penize v resortu potom chybi a pritom nikdo nebouchne do stolu a nerekne, tady ubereme a tady pridame. Propousteni je vzdy az na poslednim miste a tady zrejme ke skode veci.
  • 26. 4. 2007 13:30

    anonymní
    Nezapomeňme, že kvalita výuky stoupá s klesajícím počtem žáků ve třídě. 40 pubertálních kousků ve třídě se nedá zvládnout! A aby děti jezdili přes půl města (dojíždění stojí čas i peníze, často i bezpečnost - v tomto případě se však přesouvá placení za tyto výdaje na rodiče).
    Snižovat stavy a šahat na peníze je to nejjednodušší a dovede to každý primitiv!
    Obávám se, že brzy po těchto neuvážených rušeních čehokoliv přijde doba, kdy bude nedostatek škol i učitelů - toto vidíme u mateřských škol, kdy po rušení nastává nedostatek míst, takže musíte s dětmi jezdit přes půl města a do školky vám dítě vezmou až poslední rok před nástupem na základku. Tato situace nedostatku kapacit musí postupně, jak děti budou růst, přejít i na základní školy, a pak i na střední.
    Chce to asi trochu plánovat počty a kapacity.
  • 26. 4. 2007 14:12

    Pavel (neregistrovaný)
    No, já si myslím, že rozhazování z cizího jde primitivům mnohem lépe, na odebírání peněz je přece jenom třeba nějaké inteligence.
  • 27. 4. 2007 7:06

    nemám nedám (neregistrovaný)
    Naprostý souhlas. ""Snižovat stavy a šahat na peníze je to nejjednodušší a dovede to každý primitiv!"" A těch primitivů, co tady rozhodují o nás bez nás tu máme v republice dost. Těmhle primitivům by bylo třeba dopřát, co je dopřáno každému normálnímu občanovi - nejistotu ve všem, nuzné platy. Ono se to blbe, když politik není schopen nebo ochoten nést za své chyby tresty. Proč je má nést běžný občan, který nevymýšlí polistopadové zhovadilosti? Ať reforma bolí ty, co zapřičinili stav, který tu je. A běžný občan to skutečně není!

    Ostatně, šahá se na peníze běžných občanů již od převratu - a léčba šokem v podobě neustálého zvyšování cen všeho. Ekonomická reforma v podobě utahování opasků dle "ekonoma" V. Klause již 16 let nic lepšího nepřináší, takže sliby ODS jsou planými bláboly, protože i nadále se budeme neustále odrážet ode dna a běžní občané z toho nebudou nic pozitivnějšího mít.
  • 23. 4. 2007 9:11

    Ladislav (neregistrovaný)
    Tvrzení autoru článku, že daňová reforma přinese zjednodušení a zpřehlednění daňové soustavy, je nesmysl. Daň z pjříjmu se bude počítat z tzv. superhrubé mzdy, obě pojištění jako dosud z hrubé mzdy. Pro mnohé zaměstnance bude výpočet nesrozumitelný. Nově se mají podávat daňová přiznání z výnosů z cenných papírů, které se doposud podávat nemusela.

    Za největší nesmysl reformy daně z příjmů považuji degresivní daň z příjmu u vysokých příjmů. Tvrzení vládních politiků, že reforma zůstává u daní z příjmů mirně progresivní se stoupajícím výdělkem neplatí pro vysoce příjmové poplatníky od určité výše příjmu. Totiž tím, že se daň vypočítává i z pojištění odváděného zaměstnavatelem dojde k tomu, že základ pro výpočet daně u těchto poplatníků od určitého příjmu už nezahrnuje toto pojištění v důsledku zastropovaného pojištění. Znamená to, že daň je pak procentně nižší než u ostatních poplatníků s nižšími přijmy. Přecházíme tím do extrému, že vysoce příjmoví poplatníci přecházejí z progresivního zdanění ne do zdanění mírně progresivního, ani do zdanění rovnou daní, ale do degresivního zdanění, což je asi ve světě unikát. A to prosím nezapoměňme na další zvýhodnění vysoce příjmových poplatníků oproti současnému svavu neplacením pojistného od určité výše příjmu díky jeho zastropování.
  • 23. 4. 2007 12:38

    jezevec II. (neregistrovaný)
    V r. 1989 s. Havel se studenty křičeli: "O NÁS BEZ NÁS". Takto by se daly charakterizovat i současné postupy ze strany ODS.

    Krédem ODS je udělat z bohatých ještě bohatší a ze střední třídy chudinu.

    Reforma by nemusela bolet, kdyby každý platil to, co má. Chudáci podnikatelé si dávají osobní spotřebu do podnikání, tím jsou ceny zboží a služeb zbytečně vysoké. Pak to musí zachránit zaměstnanci se svým zdaněním mnohdy minimálních mezd. Někde přidat, jinde ubrat a bylo by z čeho financovat oblasti, ve kterých finance schází.
  • 23. 4. 2007 14:32

    jediný pravý jezevec (neregistrovaný)
    No a na koho si teda myslíte, že ty reformy mají dopadnout?
    Na bohaté? Ale ti žádné daně neplatí, ti mají vysokou spotřebu, daňové poradce, a když to nepude jinak tak přesunou své (administrativní) sídlo nebo dokonce i výrobu do levnějšího zahraničí.
    Na chudé? Ti ale přece žádné daně neplatí, nemají z čeho - a kdyby dostávali z cizího víc, prohloiubí se úpadek, což je opakem reformy.
    Smutnou pravdou je - že pokud ulevíte "spodním pěti milionům" dvanáct korun ročně na dani z příjmu, nebo pokud zasolíte "horním deseti tisícům" o sto tisíc ročně větší daně - žádnou ekomomiku to nespasí. Reforma je o tom, aby těch průměrných 9.500.000 obyvatel připlatili každý zhruba tisíc korun, TO je reforma.
  • 2. 5. 2007 9:37

    mona (neregistrovaný)
    To je přesné, nelze napsat lépe. Selský rozum (když si odmyslím své ekonomické vzdělání:o)) mi říká, že autor váží pouze jednu stranu mince...např. zvyšující se mzdy...druhou, to jsou zvýšené náklady ve formě zdražování čehokoli (hl. nákladů na bydlení) už jaksi pomíjí. Takže pokud mi o inflaci zvalorizují mzdu a pak následně několikanásobně zvýší náklady na energie...na to se mohu....doma všude úsporky, snad tedy začnu používat už jen valchu...když bych měla ještě dál šetřit! Takže - pracující střední třído, třes se! Nic z tebe nezbyde, neb padneš do chudoby a transfery do sociální sféry potečou krvácejícími potoky!
  • 23. 4. 2007 13:18

    MoB (neregistrovaný)
    Ani se nedivím, že to Tlustý nechce podpořit. Na mě ta reforma působí dojmem souboru opatření náhodně vypsaných z knihy "Blufujeme o ekonomice". Ono taky když to mají pod palcem lidovci... co si budeme povídat.

    Hlavně ale se říkalo, že daně budou jednodušší a bude jich méně. A neplatí ani jedno! Některé daně se možná budou zvyšovat nebo zavádět (!), a jednoduchost výpočtu 15% daně ze superhrubé mzdy (s přídavkem obou pojištění!!!) je diskutabilní.

    Podtrženo a sečteno - je mi jasné, že se to musí udělat a nejsem v žádném případě proti, ale ať to prosím udělá někdo, kdo umí logicky uvažovat.

    (Mimochodem, někde jsem četl, že z každé koruny daní se na místo konečné spotřeby dostane cca 50hal. Jestli je to tak, pořád máme rezervy...)
  • 23. 4. 2007 14:28

    Nemo (neregistrovaný)
    To, co bylo zatím představeno svým obsahem i formou prezentace působí dosti chaoticky a komplexní reformy veřejných financí má hodně daleko. Modrá šance pana Tlustého působila možná uhlazeněji, ale do reformy měla stejně tak daleko, protože chtěla snižovat zdanění ovšem bez nástinu řešení, kde výpadek rozpočtových příjmů nahradit. Jsem zvědav, s čím přijde ČSSD. Soudě ale podle Sobotkových výroků "proti úsporám ve výdajích v zásadě nic nemáme, ale jsme rozhodně proti plošnému snižování sociálních dávek", to asi bude také pěkný paskvil. Zajímalo by mě, kdy to tu rupne, protože na reformu už moc času nezbývá!
  • 23. 4. 2007 17:57

    mr.detlef (neregistrovaný)
    "V poslední době lze jen stěží najít článek, který by v souvislosti s vládními návrhy reformy veřejných financí nevyčísloval, kolik kdo prodělá. Přitom se pomíjí, že změny prováděné s cílem ozdravění veřejných rozpočtů nemohou být bezbolestné. Čím víc budou dnes bolet, tím větší efekt v budoucnu přinesou!"

    tak tohle mě doslova rozesmálo!
    Vy si opravdu myslíže že čím více budeme platit do rozpočtu, tím dříve se nám vše vrátí dejme tomu v lepším školství, zdravotnictví nebo že budeme jezdit po lepších silnicích? Já bych to viděl spíše asi takhle - čím více peněz dostane stát a ta pakáž na vysokých postech - tím více se bude rozkrádat a tunelovat! Samozřejmě že tím míň se to projeví u běžných lidí, kteří z toho nebudou mít nic.

    Už dnes se prohýří tolik peněz na úplné zbytečnosti, pojišťovny místo toho aby si stěžovaly, že nemají dostatek peněz by měly přestat utrácet za drahá auta a obří budovy pro svých pár zaměstnanců, kterým trvá věčnost než odešlou nemocenskou a tak by se dalo pokračovat do nekonečna...

    Dokud tady nebudou na důležitých místech čestní lidé a ne jen banda vyžírků tak můžou být daně i 99% a stejně budeme více a více zadluženější. Chtělo by to sekat ruce za každou byť sebemenší krádež ve státním sektoru a bandu provokatérů, kteří by nabízeli úplatky atd. To by tady chodilo hoodně lidí bez ruk - a žádné invalidní důchody - pěkně makat!!
  • 23. 4. 2007 19:03

    nemo (neregistrovaný)
    Tak nevím. Mám pocit, že nic o velebení nárůstu daní v článku přece není!!! Píše se tam snad o tom, že chtít snížit daně všem vrstvám obyvatel a zachovat stávající sociální roli státu prostě nelze. Jak chcete snížit daně všem a přitom zachovat plošné sociální dávky, vysoké důchody, "bezplatnou" zdravotní péči atd.? Leda si na to vypůjčit, tak jak to dělají vlády posledních patnáct let. Jenže půjčka není dar a jednou bude třeba ji splatit i s úroky! Takže samozřejmě, že reforma by měla spočívat nikoliv v navýšení daní, ale spíše v omezení sociální role státu, tedy i zmenšení státního aparátu atd. To je ale právě to, co tolik bolí! Všichni by totiž chtěli na reformě vydělat, tedy platit nižší daně a zároveň mít plný komfort od státu! Vždyť to je absurdní!!!
  • 23. 4. 2007 19:14

    mr.detlef (neregistrovaný)
    Aha ale co zvýšení DPH z 5 na 9 %? Na první pohled si polepší třeba i dost lidí, dostanou třeba o 4 stovky na výplatu více, ale co lidé s příjmem kolem 20 000 a jedním dítětem? A naopak co lidé dejme tomu se 100 000 / měsíčně - ti ušetří nejvíce. Jediní kdo na této reformě budou tratit jsou lidé s příjmy řekněme do 25000 a níž, což je prakticky většina. Zdraží se opět spousta věcí a na tom zase vydělá jedině stát. A jak jsem již jednou napsal - náš stát a státní instituce mají tolik zbytečných nákladů, že není problém aby nebyly sociální dávky, důchody, nemocenské atd. vyšší ( i když to samozřejmě zase bude nahrávat nemakačenkům, ale i to by se dalo ošéfovat - to by se musel zase někdo krapet starat )
  • 24. 4. 2007 9:00

    MoB (neregistrovaný)
    To máte těžké - lidé s většími příjmy doteď dotovali stát, odváděli větší daně, než je spravedlivé (krom závisti není důvod, proč by zaměstnanec s vyšší mzdou měl i vyšší sazbu daně). Jedna sazba je OK - i když s tím odpočtem na poplatníka to reálně udělá zase progresivní daň, ale přece jenom to bude vypadat lépe.

    No a lidi do 20tis. na tom vydělají více než někdo kdo má 30tis. - myslím, že někde kolem 31tis. je hranice, kde je absolutní minimum, tam na dani odvedené státu vyděláte jenom asi 27Kč.

    O zbytečných nákladech státu žádná, tam je zakopaný pořádný pes. Jenže o propouštění zbytečných úředníků a o racionalizaci státní správy v reformě není ani slovo. Akorát chtějí propouštět učitele. Jo, hloupý volič - dobrý volič. To platí pro všechny strany.

    Škoda, že u nás nefunguje žádná pravicová strana. A ne, ODS není pravicová strana.
  • 24. 4. 2007 9:42

    Ladislav (neregistrovaný)
    Píšete, že "Všichni by totiž chtěli na reformě vydělat, tedy platit nižší daně a zároveň mít plný komfort od státu! Vždyť to je absurdní!!! ". Dobře, ale ještě nám řekněte, proč to ODS před volbami všem slibovala. Nemyslíte, že tím obelhávala vědomě všechny voliče s cílem dostat se za každou cenu k moci? Slibují všechny strany, ale sliby ODS byli nesmyslné a absudrdní a nejvíce ze všech politických stran v rozporu s tím, co ODS nyní prosazuje.
    Stačí si připomenout: nezvyšování povinné účasti pacientů, výrazné snížení daně z příjmů, nulová DPH z potravin, zrušení daně z nemovitostí, výrazné zjednosdušení a zpřehlednění daní a daňového přiznání na jedné stránce, zrušení daně z převodu nemovitostí a darovací daně atd.
  • 24. 4. 2007 10:25

    Petr (neregistrovaný)
    Už se to mnohokrát řeklo, ale asi vám to stále není jasné.

    1. Toto je KOALIČNÍ vláda.
    2. Takže ODS do toho kafrAjí jak lidovci, tak i zelení.
    3. Ministrem financí je LIDOVEC Kalousek.
    4. V parlamentu je to plichta.

    Opravdu si myslíte, že za těchto okolností lze splnit 100% z programu ODS? To jste docela naivka.
  • 24. 4. 2007 10:51

    nemo (neregistrovaný)
    1. Hlavně je třeba si uvědomit, že aby reforma (resp. to, co se za ní vydává) měla šanci projít parlamentem, musí se líbit nejen ODS, lidovcům a zeleným, ale i přeběhlíkům z ČSSD. Takže to zkrátka nemůže nebýt paskvil. To už vůbec nemluvím o panu Tlustém, který asi hlavně cítí šanci, jak si zchladit žáhu a opět se zviditelnit, když byl tak nepěkně odejit ze scény.
    2. Všude - a v politice obzvlášť - platí: sliby chyby. Nikdo totiž nechce slyšet nepříjemnou pravdu a voliči obzvlášť! Slíbit lidem krev, pot a slzy s vidinou budoucí prosperity si mohl dovolit naposledy Churchill po válce. Pokud by to udělal kdokoliv dnes, a navíc v předvolebním boji, byl by označen za blázna. Lidé by ho nevolili jednoduše proto, že si přece mohou vybrat ze spousty jiných stran slibujících světlé zítřky. To, že takto postupovala i ODS lze chápat, což však nic nemění na tom, že to má k serióznosti hodně daleko. Co ale taky lze na české politické scéně čekat?!
    3. Kdyby si Paroubek viděl alespoň na špičku nosu, klidně by nechal ODS udělat špinavou reformní práci a pak by se vrátil jako hodný taťka lidumil k moci. Bohužel - nebo spíše naštěstí? - na to zatím asi nepřišel nebo by zkrátka jeho hypertrofované ego nesneslo pomyšlení, že by mohl na čas uznat vítězství ODS.
  • 24. 4. 2007 13:25

    Co# (neregistrovaný)
    Slíbit lidem krev, pot a slzy s vidinou budoucí prosperity - to provedl po převratu s.Klaus a hlupáci lidi tomu uvěřili. Bohužel, velká část lidí poctivě makala jako za totáče a myslela si naivně, že bude líp, a malá část si opasky povolovala (jako za totáče). Když pak k tomu přidal výrok, že špinavé peníze mu nevadí, bylo osud republiky zpečetěn. Nikdo z ODS mi nedá záruku, že se situace s utahováním opasků a odrazem ekonomiky ode dna (pokolikáté už ?) nebude ještě tisíckrát opakovat. Za takovou neperspektivní budoucnost i pro naše další generace dík.
  • 24. 4. 2007 13:48

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    Jakkoliv Klause nemám nijak zvlášť v oblibě tak teď se ho musím zastat. Vkládáte mu do úst něco co nejspíš neřekl. Pokud vím tak netvrdil, že mu špinavé peníze nevadí. Řekl, že nedokáže špinavé peníze od čistých spolehlivě rozeznat. Pokud si to dobře vybavuju tak to zmínil to v souvislosti s malou privatizací, kdy vysvětloval, že komunistický řezník možná nakradl peníze při šizení zákazníků ale to že nejde na těch penězích poznat. Samozřejmě, že měl pravdu ! Nebo někdo z Vás by dokázal na těch vkladních knížkách tyhle prachy identifikovat?
  • 24. 4. 2007 15:22

    nemo (neregistrovaný)
    Přestože se Klaus k tomuto výroku sám nehlásí, popř. tvrdí, že byl vytržen z kontextu (jako obvykle), vůbec ho neměl jako ministr financí vypustit z pusy! Není přitom důležité, zda se fakticky dají či nedají špinavé peníze odlišit od "čistých", ale pokud ministr financí na plnou hubu řekne, že to neumí, vyšle tím nepřehlédnutelný signál. Mimochodem z té doby také pochází Klausovy výroky o tom, že nové elity je třeba nějak vybudovat, takže holt ať se každý snaží jak umí.
  • 24. 4. 2007 15:52

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    > Přestože se Klaus k tomuto výroku sám nehlásí, popř. tvrdí, že byl
    > vytržen z kontextu (jako obvykle), vůbec ho neměl jako
    > ministr financí vypustit z pusy!

    To má něco do sebe. Ale jak byste reagoval vy na situaci, kdy vám předhazují že chcete rozdat firmy zločincům a že to děláte schválně, protože je tak snadné poznat které peníze jsou "čisté" a které "špinavé". A to, že nerozlišujete není bráno jako objektivní nemožnost, ale jako vaše zlá vůle. Není v tuto chvíli lepší říct, že to co po vás chtějí je nemožné a že to neumíte?

    > Není přitom důležité, zda se fakticky dají či nedají špinavé
    > peníze odlišit od "čistých", ale pokud ministr financí
    > na plnou hubu řekne, že to neumí, vyšle tím
    > nepřehlédnutelný signál.

    Co ten signál říká? Že mluvčí nedokáže nemožné, a že nechce (přinejmenším v tomto případě :-)) lhát? Ti, kdo chtěli použít případné špinavé peníze určitě nebyli tak hloupí aby pro ně tato informace byla nová.

    > Mimochodem z té doby také pochází Klausovy výroky o tom, že
    >nové elity je třeba nějak vybudovat, takže holt ať se
    > každý snaží jak umí.

    Co je na tom špatného? Ať se každý snaží jak umí. V rámci zákonů, samozřejmě. Ti nejzdatnější ať se stanou novými elitami. Ti co podlehnou pokušení a překročí zákony ať jsou tvrdě potrestáni. Znám pár lidí, kteří vybudovali prosperující firmy, či živnosti z ničeho. Docela dost lidí, ze kterých se stali uznávaní a špičkově placení zaměstnanci/odborníci. Snažili se, a mají dobře nakročeno k tomu stát se novými elitami. Jen nejsou tak na očích, protože neudělali žádný průser a nepropírají je noviny. Dobrá zpráva, žádná zpráva.

    Nevěřte bulvárním novinám, jde to i bez úplatků a podvodů. Nestačí na to jenom tvrdá práce - obvykle je potřeba tu tvrdou práci napřít správným směrem a většinou je potřeba i dobrý odhad a trochu štěstí a hromada paličatosti aby člověk neskončil v půlce cesty. Tedy - chcete-li - "snažit se jak kdo umí".
  • 24. 4. 2007 16:19

    nemo (neregistrovaný)
    Co bych řekl na Klausově místě? Upřímně řečeno nevím. Přinejhorším bych se ale snažil odpovědět něco v tom smyslu, že vláda využije všech možností, aby v co největší míře zabránila legalizaci výnosů z trestné činnosti a praní špinavých peněz, byť to bude nesmírně těžké. Je to sice méně konkrétní, ale politicky košer.
    Ať je Klaus jaký chce, určitě mu nechybí (nejen politická) inteligence. Odpovědět , že neumí špinavé peníze od těch čistých rozlišit, mi ale moc (zejména politicky) inteligentní neřipadá. Každý si to totiž přeložil tak, že praní špinavých peněz v Česku (resp. tehdy ještě v Československu) nestojí nic v cestě a že je tu dokonce snad i tichá podpora ministra financí. Přestože toto Klaus takto neřekl a asi ani nemyslel, z kontextu toho výroku to vyplývá. Kdyby to plácnul nějaký polointelingent, tak to ještě snesu, ale u Klause bych to nečekal!
    Co se týká vytváření elit, samozřejmě že by bylo ideální aby se jimi stali ti nejschopnější, nejpracovitější, nejnápaditější atd. Bohužel po revoluci se u nás privatizovalo stylem "sneseme majetek na hromadu a chvilku zhasnem". O nějakém postihu za nedodržování zákonů nemohla být ani řeč. Elitami se proto stali spíše ti nejodvážnější, lidé bez skrupulí nebo s kontakty z minula atd. Stačí se podívat, jak se dobrali majetku čeští finanční oligarchové - prostě si majetek, který měli ve fondech spravovat přivlastnili (oblíbená byla metoda fiktivního navýšení jmění a rozředění vlivu drobných akcionářů s jejich následným vytěsněním) nebo uhradili náklady privatizace půjčkou od privatizovaného podniku nebo prostě FNM za majetek vůbec nezaplatili atd. atd. Věřte, že vím, o čem mluvím!
  • 31. 5. 2007 22:48

    Pit (neregistrovaný)
    Když Klaus neuměl zakročit proti praní špinavých peněz (naše vláda za to byla hodně kritizována odborníky z Evropy a USA), tak to znamená, že nebyl až tak schopný, jak si o sobě myslel. Kecy o tom, že špinavé peníze se nedají odhalit je opravdu hloupý nesmysl. Příklady z Evropy i z USA hovoří za vše. Němci postupují tvrdě a účinně proti špinavým penězům již asi 50 let.
  • 23. 4. 2007 19:06

    kinky (neregistrovaný)
    Milí občané české republiky, konkurz nás čeká tak jako tak ( poděkujme všem překabátěným komunistům v politických stranách současných i minulích ) ale nezoufejme čím dříve tím lépe!! Rozhodně nebudeme první ani poslední ale bude moci začít znovu a lépe a to už za to stojí.
    P.S. co uděláte když se sekne počítač - restart__?
  • 10. 7. 2007 17:51

    nobody (neregistrovaný)
    Restart by byl fajn. V ČR jsou pouze dvě strany ELITA a LUZA. Já, ač nerad, patřím do lůzy . Kdyby byl restart , mohl bych se stát elitou. ... ale Vy se nemusíte bát jednotky NATO jsou připravené na intermezinárodní pomoc. Ta zachrání všechny demokraty ( tj. elitu a jejich "nohsledy" ). Pak se bude vyšetřovat kdo je správný demokrat. Jediná obrana je užívat si dokud to jde, ono to nějak dopadne. Je najivní představa, že elita je rozumná a zajistí spravedlivé rozdělování abychom se měli všichni dobře... Do klubu elity se dostanou jen vyvolení. Pak by to nebyla elita....
  • 24. 4. 2007 11:15

    Programmer.CZ (neregistrovaný)
    Tento článek bych dal povinně přečíst všem politikům a poslancům. U nás jsou totiž velice silné politické tlaky a lobování, schovávání se za "názory lidu" a navíc lhaní. Pokud mi poslední neděli bude Kalousek v televizi tvrdit, že na reformě 100% vydělají všichni, tak je to naprostý demagog, který podceňuje inteligenci národa. Je mi jasný, že kdybych mu to vpálil, tak by mi řekl, že mluvil jen a jen o dani z příjmu a ukázal by mi, že i tento člověk dostane na výplatní pásce o 38 Kč více. Naopak Sobotka bude neustále vyřvávat, že je to antisociální, přestože lidé s nejmenšími příjmy na tom budou skoro nejlépe. Takže neupřímnost, nepracovitost, neochota dělat nepopulární rozhodnutí, mystifikování lídí, nesebekritičnost, neférovost, intrikaření to je naše současná politika.
    Co se týká toho Tlustého, tak on ten výpadek daní, chtěl uhradit tím pozitivním kopancem, který měla ekonomika dostat - uznávám trochu riskantní, ale je mi to sympatičtější, než jen dělat, že něco děláme a výsledky nula nula prd.
  • 24. 4. 2007 12:33

    karel (neregistrovaný)
    Zvýšení daní, které vláda navrhuje (o 16 mld. méně vybere na dani z příjmu a o 25 mld. vybere více na DPH) nemá nic společného s tím, co bylo slibováno před volbami. Aby bylo možné snížit daně z příjmu 3-4% nejbohatších lidí v republice, musí to ostatní zaplatit.
  • 24. 4. 2007 15:19

    šťoura (neregistrovaný)
    Nevím ,jak jste přišel na "Ve skutečnosti tedy daň nebude 15%, ale přesáhne 20 %" Když jsem vzal daň která mi vyšla ve vaší "kalkulačce" a vydělil jsem jí superhrubou mzdou po odečtu celkového pojistného (pokud toto neodečtu, tak bude výsledek ještě menší), tak mi vyšlo 15,34% což je sice o nepatrně víc než 15% ale méně než 20%. Pokud máte pravdu v článku, pak nestojí za nic "kalkulačka".
  • 24. 4. 2007 16:48

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Po reformě se daň i odvody mají počítat z tzv. superhrubé mzdy, což je 1,35 násobek hrubé mzdy. Dosud se ovšem daň počítá ze základu, který činí 87,5% hrubé mzdy. Nová „rovná“ 15% daň ze superhrubé mzdy tedy odpovídá rovné 23% dani počítané z dnešního daňového základu.
  • 31. 5. 2007 15:40

    Pepek (neregistrovaný)
    Jste jako komunisti,všechen státní majetek jste rozkrali,tak začínáte zase ždímat chudáky co ještě pracují a rodiny s dětmi.
  • 31. 5. 2007 15:47

    Pepek (neregistrovaný)
    Jste jako komunisti,rozkradli jste státní majetek,začínáte ždímat zbytek chudáků co ještě pracují a rodiny s dětmi
  • 31. 5. 2007 23:25

    Pit (neregistrovaný)
    REFORMA STÁTNÍ DLUHY NEŘEŠÍ a je proto velmi špatná. To co vybere na daních není ani na splácení úroků! REFORMA ŘEŠÍ TO, ŽE HRSTKA LIDÍ BUDE SUPER BOHATÁ (5 až 10 %), no a ti středně bohatí (většina podnikatelů) se stane podstatně chudšími (jednotná 23 % daň z příjmů to zařídí). Jinými slovy středně bohatá vrstva zmizí, tržní systém se zastaví a stát? Ten bude zadlužen za 5 let vlády ODS zase o dalších 500 miliard ne-li více. Odeesáci ten dluh před volbami zase svedou na ČSSD. První co soudruzi s ODS udělali v poslanecké sněmovně je to, že si hodně přidali. Asi jen hlupáci si mohou myslet, že to odeesáci myslí se splácením dluhu vážně.
  • 31. 5. 2007 23:32

    Phil (neregistrovaný)
    Zrovna dneska jsem četl, že si poslanci jednohlasně odklepli zvýšení náhrad. To je výsměch nám blbým. Chce to řetězy místo klíčů, žádný samet, ale defenestraci !!!!
    Jedni si budou utahovat opasky a druzí si je budou povolovat. To jsme již zažili za soudruha Klause.
  • 6. 11. 2007 13:39

    Občan (neregistrovaný)
    Když jsi tak chytrý, běž do vlády a ukáž těm "blbům", jak se to má správně dělat.
  • 21. 4. 2012 17:03

    Pavel (neregistrovaný)

    Nesouhlasím, protože když už reforma tak pro všechny. Hlavně nechápu proč si ti páni ministři pořád tak nadělujou, pročpak mají pořád tak vysoké platy ... a my chudí to vždycky odsereme. No řekněte sami není to tak ??? Když už chtějí páni ministři a poslanci šetřit pročpak šetří na chudých lidech ??? Pročpak tedy zavedli ve zdravotnicvtí standard a nadstandard ??? ..... Já Vám to povím proč. Standard je jen pro ty chudé a nadstandard je jen pro ty co mají peníze a nechtějí skončit v hrobě ... Tedy jen pro ty bohaté. Já bych je všechny ty poslance a ministry hnal ty by se divili. Já si myslím, že tady to dopadne úplně stejně jako v tom Řecku. Všichni poslanci a ministři budou tak dlouho z lidí vycucávat peníze až se lidi naserou a půjdou přímo na Pražský hrad a vyházej je z oken ... To už ale bude druhá pražská defenestrace ... To je můj názor a chtěl bych jenom upozornit, že řada lidí dneska nemá už ani na jídlo jak je drahý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).