Hlavní navigace

Řecko-ukrajinské rozčarování

18. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na evropských trzích i v průběhu dnešního dne panuje mírně negativní sentiment, který je podporován především prozatím zamrzlým jednáním ministrů financí eurozóny.

To bylo ukončeno po prohlášení řeckého ministra financí, který odmítá pokračovat v úsporných programech za současných podmínek. Pozitivní náladu na trhy nepřinesla ani dohoda o příměří na Ukrajině z minulého týdne – na východě země se nadále urputně bojuje a klid zbraní je tak v nedohlednu.

Index EuroStoxx50 dnes oslabuje o 0,2 % na 3.427 bodů. Akcie společnosti TNT Express klesají kvůli zhoršenému výhledu pro letošní rok o 8,5 % na 5,3 EUR. Naproti tomu ve výrazněji v kladných číslech se pohybují akcie společnosti Saipem, které díky dobrým výsledkům za poslední kvartál minulého roku připisují 4,5 % na 9,2 EUR.

Po třech neobchodních dnech mírně odepisují i zámořské akcie. V 16:15 se S&P500 pohybuje na úrovni 2.091 bodů a ztrácí tak 0,1 %. Akcie společnosti Goodyear Tire & Rubber dnes rostou téměř o 4 % na 26,8 EUR. Tento růst je způsoben mírně lepšími výsledky za 4Q 2014 a potvrzením výhledů na letošní rok.

Stále živé je téma ropy, ke které přišly pozitivní informace od představitelů Kataru. Ti očekávají nižší denní přebytek této komodity než dosud odhadovaných 1,8 milionu barelů. Šéf obchodování s komoditami ve Standard Chartered zašel se svým optimizmem ještě dál tím, že podle jeho názoru by mohl být ve druhé polovině roku dokonce deficit ropy. Bez ohledu na tyto zprávy ropa dnes oslabuje o 2,6 % (WTI), resp. 1,1 % (Brent). Dle mého názoru je na výrazně pozitivní reakci na ropě ještě čas, přičemž podpůrné informace z poslední doby je nutné brát s jistou rezervou.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytička ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).