Hlavní navigace

Řecko-ukrajinské dilema

25. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Řecko a Trojka (EU, MMF a ECB) se znovu dostávají do sporu. Řecká vláda se snaží přesvědčit své partnery, že na do-pročištění bank nepotřebuje více jak 6 miliard eur. Proč? Protože by pravděpodobně chtěla použít peníze z fondu určeného původně na záchranu bank troche jinak.

Athény počítaly, že by zhruba 10 miliard eur mohly z tohoto fondu vytáhnout na financování běžných výdajů v rozpočtu. A to proto, aby nemusely žádat Trojku o nový záchranný balík.

MMF totiž minulý rok spočítal, že Řecku bude oproti plánu v nadcházejících dvou letech scházet zhruba 15 miliard eur. Athény se ale za každou cenu chtějí vyhnout jednání o třetím záchranném balíku a proto hledají rezervy, kde jen to jde. V tomto případě ale asi opět kosa padne na kámen. MMF podle Financial Times odhaduje, že řecké banky potřebují na úklid v bankách ne 6, ale zhruba 20 miliard eur. Athény tak asi budou tlačeny do vyjednávání o dalším kole pomoci, do kterého se nebude chtít ani jim ani jejich evropským partnerům.

Ve světle tvrdého postupu Unie vůči Řecku bude zajímavé sledovat, jakou pomoc zvládnou ušít evropské země a MMF pro Ukrajinu. Mezinárodní měnový fond pravděpodobně zopakuje své původní požadavky (i když v trochu přívětivějším kabátě) a bude chtít značné zvýšení cen energií pro domácnosti, slabší hřivnu a výrazné škrty ve státním rozpočtu. Pro Ukrajince nepůjde tedy o žádnou okamžitou úlevu a rozhazování peněz z vrtulníku. V řeckém případě podobné recepty vedly k bolestivé cestě šest let trvající recese. Ukrajina na něco podobného nemusí být připravena, zvlášť pár měsíců před volbami. Bankrot tedy zůstává nebezpečně reálnou alternativou, stejně tak jako možné narůstání odstředivých tendencí na východě i na západě země.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).