Hlavní navigace

Řecko spustilo program vlastního odkupu dluhopisů

Petr Bittner

Soukromým investorům za ně nabídne 6M poukázky emitované záchranným fondem EFSF.

Doba čtení: 2 minuty

• Celkem se takto chystá nakoupit za 10 mld. eur dluhopisů při ceně 32 % – 40 % jejich nominální hodnoty. Celkově by tak mohli nakoupit 30 mld. dluhopisů a jejich odpisem své celkové zadlužení snížit o 20 mld. (neboli 11 % HDP). Zájemci ze strany soukromých investorů se mohou přihlásit do konce tohoto týdne. Cena je to vyšší než se očekávalo a Řekové by tak měli splnit podmínku pro uvolnění pomoci (44 mld.), kterou si nadiktoval minulý týden Ecofin.

• Zajímavější je obrat v postoji A. Merkelové, která o víkendu poprvé připustila, že by mohlo dojít k odpisu části dluhu drženého evropskými vládami (tedy především Německem). To je něco, po čem třeba MMF volá už delší dobu a bez čeho asi záchrana Řecka nemá šanci na úspěch.

• Po Číně, která PMI zveřejnila už včera ráno (o čemž jsme psali už v Týdenním startu) se v průběhu dne přidaly i EMU, země CEE a USA. Takže popořádku. U EMU šlo o finální číslo za výrobní sektor, které potvrdilo předběžný údaj, tedy zlepšení o 0,7 bodu na 46,2. PMI tak odmazal říjnové ztráty a měl by dále pokračovat v pozvolném zlepšování. V regionu index potěšil. U nás +1,0 na 48,2, v Polsku prakticky totéž.

Maďarsko se jako jediné po skokovém zlepšení z 49,9 na 53,3 dostalo do pásma expanze. Dobrou zprávou je, že za zlepšením ve všech případech stály hlavně nové objednávky. A nakonec americký výrobní ISM, který zklamal. I když se pokles čekal, propad z 51,7 na tříleté minimum 49,5 byl překvapením. Svou roli tu určitě sehrála bouře Sandy. Zanedbat ale nelze ani vliv fiskálního útesu, který pravděpodobně stojí za poklesem investic.

• Španělsko oficiálně požádalo o uvolnění pomoci pro své banky v očekávaném objemu 39,5 mld. EUR

dan_z_prijmu

• Jeden z členů Fedu, J. Bullard naznačil, jak by mohl Fed potupovat dál po té, co ukončí operaci Twist (prodej krátkých, nákup dlouhých bondů v objemu 45 mld. USD měsíčně). Jako první se nabízí přímí nákup vládních cenných papírů. Podle Bullarda by objem 45 mld. měsíčně byl v tomto případě příliš holubičí, ale 25 mld. by mohlo mít stejný stimulační efekt jako Twist při 45 mld. Jen připomeňme, že vedle toho Fed nakupuje každý měsíc za 40 mld. MBS.

• Tahanice o fiskální útes pokračuje svižným tempem dál. Včera přednesli nový návrh Republikáni – škrty a zvýšení příjmů v objemu 2,2 bil. USD za 10 let. Z pohledu Demokratů v něm ale chybí to klíčové, zvýšení daní pro bohaté, takže z Bílého domu přišlo ještě včera odmítavé stanovisko.

Našli jste v článku chybu?